Novi pritisak na Glas Šumadije i njihovu glavnu urednicu

Izvor: JužneVesti.com, 20.Nov.2018, 13:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi pritisak na "Glas Šumadije" i njihovu glavnu urednicu

Najnoviji pritisak države na medijske slobode je, prema oceni novinarskih udruženja, najnovija prijava direktorke Radio-televizije Kragujevac (RTK) Jelene Vuković koju je ponovo podnela protiv bivše direktorke i aktuelne glavne urednice nezavisnog portala Glas Šumadije Jovanke Nikolić, iako je prethodne dve prijave tužilac odbacio.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << novinara Vojvodine (NDNV) saopštavaju da je treće po redu otvranje istrage protiv glavne urednice portala Glas Šumadije novi pritisak na rad ovog medija, ali i "još jedan sramni primer pritiska države na medijske slobode".

Kako objašnjavaju, bivša direktorka RTK Jovanka Nikolić i aktuelna urednica portala je juče sat vremena provela u policiji i davala izjavu po najnovijoj prijavi aktuelne direktorke Jelene Vuković. Isto policijsko odeljenje zaduženo za privredni kriminal je, podsećaju, tokom 2014. i 2015. godine proveravalo poslovanje RTK i prijave su odbačene.

Iako Jovanka Nikolić već pune četiri godine nije direktorka RTK, novo u sadašnjoj prijavi u odnosu na sve ostale je što za Radio Kragujevac nije postavljen predajnik za područje Aranđelovca, pa je na taj način RTK navodno izgubila pretpostavljenu dobit od marketinga. Koleginica Nikolić je prijavom "optužena" da je nanela štetu RTK, pa se sada zbog toga tobož dovodi u pitanje rad ove medijske kuće - navode u saopštenju.

U saopštenju ističu da se podneta prijava poklapa sa vremenom kada je Jovanka Nikolić sa saradnicima pokrenula Glas Šumadije, za koje kažu da je praktično jedino nezavisno glasilo na teritoriji Kragujevca.

Osim toga, aktuelna direktorka RTK Jelena Vuković koja je prijavila bivšu direktorku je i autorka emisije "Razmotavanje", dodaju, u kojima je Nikolićeva predstavljena kao kriminalac, a kragujevačka policija optužena da zbog pritisaka ništa ne preduzima.

Iako su ranije prijave odbačene, policija po treći put istražuje praktično istu stvar, te udruženja smatraju da nema sumnje da je reč o pritisku.

Kažu i da nema sumnje da je reč i o skretanju pažnje sa "stvarnih tema".

RTK je prvo privatizovana pa je privatizacija poništena, a samo tokom 2017, iako u toj godini RTK osam meseci nije emitovala program, iz gradskog budžeta je dobila više od 150 miliona dinara, najvećim delom uzetih od predškolskih ustanova i škola - ističu u saopštenju.

Kažu da je RTK protivno svim zakonima vlasništvo lokalne samouprave, pa su medijska i novinarska udruženja zahtevala da se takav protivzakonit status, koji imaju i Tanjug, Politika i Večernje novosti, pod hitno izmeni, ali ističu da vlast ignoriše njihove zahteve.

Nastavak na JužneVesti.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.