
Izvor: Deutsche Welle, 24.Okt.2019, 12:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zastava Kosova – „barjak na vetrometini“
„Većina kosovskih Srba se ne identifikuje sa državom pa ni sa njenim simbolima, a albanska većina stanovništva iskazuje patriotska osećanja najradije dvoglavim orlom svih Albanaca“, piše Noje cirher cajtung.
„Srpski predsednik Aleksandar Vučić i mandatar za premijera Kosova Aljbin Kurti retko su u nečemu saglasni. Ali su donedavno to bili u odbijanju kosovske zastave“, piše Noje cirher cajtung (NZZ).
„Nikako crveno-crno i bez prokletih orlova“, >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << tako je, prema urbanoj legendi iz Prištine, američki ambasador 2007. dao uputstva za zastavu Kosova, navodi se u tekstu. Zbilja, na konkursu za idejno rešenje je navedeno da treba izbeći sličnost sa zastavama Albanije ili Srbije kako bi se naglasila samostalnost.
Nemačka i EU moraju više da se angažuju u kosovskom problemu da drugi svetski igrači ne bi uskočili u taj prostor, kaže za DW poslanik Zelenih Otmar fon Holc koji je predvodio parlamentarnu delegaciju u poseti regionu. (18.10.2019)
Beloj kući se žuri – to pokazuje poseta Ričarda Grenela regionu par dana nakon što ga je Tramp imenovao za izaslanika za pregovore Beograda i Prištine. Rešenje kosovskog problema bilo bi Trampov adut pred izbore u SAD. (09.10.2019)
Štampa na nemačkom i danas komentariše pobedu pokreta Samoopredeljenje na izborima na Kosovu. Podseća se na velikoalbanske ideje Aljbina Kurtija, ali i na to da je on nepotkupljivi borac protiv korupcije i nepotizma. (09.10.2019)
Te kriterijume je ispunila zlatna kontura teritorije Kosova na plavoj pozadini, sa šest belih zvezdica iznad.
„Zastava je uvek bila sporna“, piše novinar NZZ Folker Pabst. „Većina kosovskih Srba se ne identifikuje sa državom pa ni sa njenim simbolima, a albanska većina stanovništva iskazuje patriotska osećanja najradije dvoglavim orlom svih Albanaca.“
„Prošle godine je plan razmene teritorija između Kosova i Srbije izbacio u prvi plan šta bi to značilo za zastavu. Na posletku, tako bi se promenila i kontura teritorije. Ali trenutno ne izgleda da će se to desiti“, piše NZZ.
Ipak, dodaje se u tekstu, o zastavi se i dalje govori. „Verovatni budući premijer Aljbin Kurti je do nedavno odbijao kosovske državne simbole baš kao i član Ustava koji zabranjuje priključenje Kosova nekoj drugoj državi – dakle stvaranje Velike Albanije.“
Jedan od protesta Samoopredeljenja u Prištini
Autor opisuje nedavni događaj kada je Kurti u partijskoj centrali Samoopredeljenja primio ambasadora Velike Britanije – u pozadini je bila samo zastava Albanije. „Srpski predsednik Vučić se odmah javio za reč putem Tvitera. Vučićevo pitanje bremenito značenjem bilo je u kojoj je to zemlji Kurti pobedio na izborima. Tviter-zajednica je oštro uzvratila pitanjem da li bi Vučiću bila draža zastava Kosova čiju nezavisnost Srbija još nije priznala.“
Kurti je, dodaje švajcarski list, nakon izborne pobede rekao da priznaje zastavu Kosova i da ima važnijih stvari od dekoracije u kancelariji premijera. „Pa ipak, kosovska zastava ostaje barjak na vetrometini“, piše NZZ.
priredio Nemanja Rujević
Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija