Izvor: Danas, 18.Nov.2015, 11:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Zajednica neće proći"
Priština - Poslanici vladajuće koalicije u Skupštini Kosova usvojili su juče budžet Kosova za sledeću godinu, bez prisustva opozicionih stranaka, i to u alternativnoj sali Skupštine Kosova, pošto je opozicija bacila suzavac u glavnoj skupštinskoj sali, prenosi FoNet. Održavanje vanredne sednice Skupštine Kosova opozicija je sprečila bacanjem suzavca u glavnoj skupštinskoj sali, pošto im obezbeđenje nije dopustilo da se okupe ispred govornice.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Danas <<
Kao uslov za održavanje sednice, opozicija traži da premijer i Vlada Kosova ponište sporazume sa Srbijom o Zajednici opština sa srpskom većinom i sa Crnom Gorom o demarkaciji granice. Premijer Kosova Isa Mustafa na početku zasedanja je izjavio da se ne mogu tolerisati ovakvi kriminalni akti pojedinaca.
“Izražavam svoje neslaganje, kao i Vlade Kosova, ali i građana, sa ponašanjem opozicije na današnjoj ali i ranijim sednicama. Ovo je kriminalan čin pojedinaca protiv kojih institucije Kosova trebaju da preuzmu mere", rekao je Mustafa.
On je naglasio da je takvo ponašanje u Skupštini neprihvatljvo. "Oni koji napadaju, oni koji bacaju suzavac i ugrožavaju život poslanika i vlade, diplomatskih predstavnika, oni moraju da odgovaraju pred zakonom”, rekao je Mustafa.
NJegov prvi zamenik Hašim Tači naveo je da se na poslanike nije bacio samo suzavac, već i otrov i njihovo ponašanje je ocenio “ludačkim”.
“Nemajući argumenata za suočavanje u Skupštini Kosova, ovi lideri opozicije doveli su nas u nimalo zavidnu situaciju”, izjavio je on.
Sednici je prisustvovao i američki ambasador Greg Delavi koji je po završetku sednice izjavio da nasilje treba da prestane i da su predstavnici naroda izabrani glasom građana.
Poslanici opozicije smatraju da je današnja sednica vladajućih stranaka bila ilegalna i da odluke koje su donete na njoj nisu zakonite. Visar Imeri, lider pokreta Samoopredeljenje, izjavio je da policija nije dopustila opoziciji da uđe u alternativnu salu.
„Policija Kosova je danas bila nasilna prema poslanicima i nije nam dopustila da odemo do sale. Policija nam je onemogućila kretanje, upotrebila je suzavac od kojeg su dva poslanika Samoopredeljenja, Aljbin Kurti i Aljbuljena Hadžiu, povređeni“, rekao je Imeri.
Policija je demantovala tvrdnje Samoopredeljenja i navela je su upravo pristalice ovog pokreta bacale suzavac i da je povređeno šest policajaca i jedan demonstrant, a da su dve osobe uhapšene.
Poslanici opozicije su se nakon sednice pridružili demonstrantima koji su krenuli prema kancelarijama pokreta Samoopredeljenje. U međuvremenu, u blizini zgrada Skupštine i Vlade raspoređene su specijalne jedinice Policije Kosova. Osim što su specijalci ispred Skupštine Kosova, deo grada i Trg Ibrahim Rugova u utorak su inače blokirani zbog dolaska jordanskog kralja u zvaničnu posetu Kosovu.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
















