Turska ambasadorka na Kosovu trudi se da produbi odnose

Izvor: Southeast European Times, 17.Maj.2012, 23:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turska ambasadorka na Kosovu trudi se da produbi odnose

Od politike do ekonomije, Turska je jedan od najvećih regionalnih partnera Kosova.

17/05/2012

Muhamet Brajšori za Southeast European Times iz Prištine -- 17.5.2012.

Od kada je došla na mesto turske ambasadorke na Kosovu u januaru 2011, Songul Ozan se trudi da produbi političke i ekonomske odnose Turske i Kosova, na osnovu toga da su dve zemlje povezane kulturnim, istorijskim i društvenim sponama.

Opisujući bilateralne odnose kao „odlične“, >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << Ozan ukazje da zajedničke verske, socijalne i kulturne vrednosti olakšavaju kontakte između ljudi, kao i razvoj jakih međudržavnih odnosa.

„U tom smislu treba naglasiti doprinos koji pružaju turski predstavnici u KFOR i EULEKS-u“, rekla je ona. Turska ima 380 svojih vojnika i policajaca na Kosovu, u sklopu mirovne misije KFOR-a, koju vodi NATO. Turske trupe nalaze se u Prizrenu i Mamuši, gde postoji turska manjina.

Dok tursko vojno prisustvo predstavlja jednu granu njene spoljne politike prema Kosovu, turska agencija za pomoć u razvoju TIKA i Kulturni centar Junus Emre, „pružaju još jedan vrlo koristan doprinos našim međudržavnim odnosima“, rekla je ona.

Od kada je TIKA otvorila kancelariju 2004, sprovela je preko 200 projekata u javnoj administraciji, zdravstvu, obrazovanju, kulturi i poljoprivredi, uključujući izgradnju zgrade Opštine Mamuša i obnovu Džamije Mehmed Fatih u Prištini, koja datira iz Otomanskog carstva.

U sklopu višedimenzionalnog diplomatskog pristupa Kosovu, Ozan kaže: „MI bismo, kao Turska, voleli da imamo odlične odnose sa Kosovom na svim poljima. Ista želja takođe je istaknuta sa zadovoljstvom sa strane Kosova“.

U izjavi za SETimes na Samitu balkanskih lidera 2011, održanom u septembru u Njujorku, kosovski ministar inostranih poslova Enver Hodžhaj takođe je naglasio „odlične“ odnose između Turske i Kosova.

„Ali, istovremeno smo veoma zainteresovani za unapređivanje odnosa između naroda, između ljudi“, rekao je ministar inostranih poslova, dodajući da su komunikacija i kontakti između društava vrlo važni za malu zemlju.

U tom smislu, Ozan kaže da su kosovski Turci „jedan od najdragocenijih mostova između naših zemalja“.

Turske kulturne aktivnosti, kao što su Turski džez festival i Turska filmska nedelja, takođe su postali tradicija, dok turske televizijske sapunice postaju sve popularnije.

„Uživamo u činjenici da turske televizijske serije, turske umetnike, kao i u svim zemljama regiona, vole i na Kosovu“, kaže Ozan.

Ardita Husenaj, direktorka Centra za kulturne studije u Prištini, slaže se da sapunice utiču na promenu stava ljudi na Kosovu prema Turskoj.

„Sapunice im [Kosovarima] pokazuju kako u njihovim životima ima stvari koje su slične turskoj kulturi i načinu života. To ih navodi da razmišljaju drugačije nego ranije“, ukazala je Husenaj.

Mada neki na Kosovu kritikuju Otomansko carstvo, ambasadorka dodaje da mnoge albanske i bošnjačke zajednice u Turskoj i na Balkanu imaju pozitivno viđenje Turske, na osnovu uzajamnog uvažavanja svoje zajedničke istorije.

„Normalno je imati varijacije u percepcijama i komentarisanju istorije. Mislim da istoriju ne treba koristiti za podele među narodima i državama. Umesto toga, moramo da budemo konstruktivni i istražujemo mogućnosti za dobre stvari koje nam istorija nudi, kao što su prijateljstvo i mir“, ističe Ozan.

Na osnovu ovih zajedničkih vrednosti, ambasadorka kaže da turske kompanije imaju podsticaj da ulažu u zemljama kao što je Kosovo.

Turska je četvrti najveći trgovinski partner Kosova, iza Srbije, Makedonije i Nemačke. Turska je 2011. godine izvezla na Kosovo robu u vrednosti od 265,9 miliona dolara, a Kosovo je izvezlo u Tursku robu u ukupnom iznosu od 10,1 miliona dolara.

Prema rečima Ozanove, ukupna vrednost investicija turskog privatnog sektora na Kosovu iznosi 277 miliona doalra, a vrednost ugovorenih projekata je skoro milijardu dolara. Investicije su fokusirane na obrazovanje, zdravstvo, građevinarstvo i tendere privatizacije. Turski sektor privatnog poslovanja na Kosovu zapošljava skoro 3200 radnika, u zemlji pogođenoj visokom stopom nezaposlenosti i siromaštvom.

„Ovaj sektor je veoma zainteresovan da ulaže u infrastrukturne projekte“, podvukla je Ozan.

Kosovo želi da se na kraju integriše u evroatlantske institucije, kao što su NATO i EU, a Turska je pružila podršku integraciji Kosova u međunarodnu zajednicu nacija.

Mada Turska ne učestvuje u dijalogu Prištine i Beograda, u kojem posreduje EU, Ozan je rekla da Turska snažno podržava proces dijaloga.

„U skladu sa tim želela bih da kažem da je očuvanje nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova i svih zemalja regiona među suštinskim elementima obezbeđivanja mira na Balkanu.“

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.