Privatizacija uz dogovor sa Srbima

Izvor: B92, 24.Apr.2015, 12:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Privatizacija uz dogovor sa Srbima

Jedan od glavnih razloga za povratak predstavnika Srba u Skupštinu i Vladu Kosova je dogovor da ubuduće neće biti jednostranih poteza koalicionih partnera.

To je izjavio ministar lokalne samouprave Kosova Ljubomir Marić i dodao da se to posebno odnosi na privatizaciju u većinski srpskim mestima.

"Ključna tačka sporazuma jeste da se krene u formiranje Zajednice srpskih opština i to je ono što sledi. Biće formirane radne grupe koje će se baviti tim pitanjem", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao je Marić za televiziju Most u Zvečanu.

Druga tačka koalicionog sporazuma tiče se privatizacije i, kako je Marić istakao, "više neće biti jednostranih odluka po tom pitanju čime su se stekli uslovi da nastavimo da sa našim učešćem i radom rešavamo probleme i da zaštitimo srpsku zajednicu".

Predstavnici Srpske liste napustili su kosovske institucije u februaru nakon što je iz Vlade Kosova smenjen njen funkcioner Aleksandar Jablanović.

Ta lista je koalicionim partnerima, Demokratskom savezu Kosova i Demokratskoj partiji Kosova, zamerala i privatizaciju u srpskim sredinama mimo dogovora.

Govoreći o povratku raseljenih sa Kosova i Metohije Marić je naveo da je važno stvoriti uslove za povratak, kao i da je jedan od prioriteta zaštita Srpske pravoslavne crkve.

Jedan od uslova, kako je rekao Marić, da bi se zaštitili interesi i prava Srba na Kosovu i Metohiji jeste njihovo prisustvo u institucijama Kosova.

"Imamo odgovornost i obavezu prema našem narodu i daćemo sve od sebe kako bi u što kraćem periodu, već narednih dana, bili vidljivi konkretni rezultati", rekao je Marić.

Danas je zakazana i vanredna sednica četiri opštine sa severa Kosova i Metohije na kojoj će biti razmatrano usvajanje i dopuna budžeta za 2015. godinu.

Budžeti ovih opština blokirani su poslednja dva meseca, jer je Vlada Kosova ocenila da oni nisu u skladu sa kosovskim propisima.

"Naš cilj je bio da formiranje i zaživljavanje tih opština bude u skladu sa Briselskim sporazumom. Ne možemo da prihvatimo promene i odluke koje ne prate briselski proces, vezano za formiranjem i punu operacionalizaciju Zajednice srpskih opština", rekao je Marić.

Prema njegovim rečima, usvajanjem izmena i dopuna budžeta na severu ne menja se ni status ustanova ni radnika, jer oni ostaju u sistemu Srbije, a neće biti ništa preduzeto dok se ZSO ne formira i dok nadležnosti zdravstva i obrazovanja ne budu jasno utvrđene.

Marić je podsetio da "prvih šest tačaka Briselskog sporazuma govore o ZSO" i dodao da formiranje Zajednice zavisi od političkih prilika i da je to zadatak koji mora da se ispuni.

"Kada radimo svi na tome i imamo i podršku međunarodne zajednice, koja je ujedno i garant Briselskog sporazuma, ne bi trebalo da bude problema da se ta obaveza i ispuni", rekao je Marić.

Prema njegovim rečima, ZSO je i osnov Briselskog sporazuma koji bi trebalo da omogući srpskoj zajednici da se bolje organizuje, ostvari svoje interese, zaštiti i stvori uslove za bolji život.

"Bez ZSO ne možemo da očekujemo da imamo uređen, organizovan i bolji život", zaključio je Marić.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.