Policija kaže  ne bojte se, a oni noću po selima...

Izvor: B92, 02.Okt.2018, 23:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Policija kaže " 'ne bojte se', a oni noću po selima..."

U selu Grabac u Klini je provaljeno u petnaestak srpskih povratničkih kuća, navodi se u saopštenju Kancelarije za KiM, a prenosi Kossev.

Informaciju o krađama u ovom povratničkom selu preneo je i RTS koji navodi da su nepoznate osobe obile i opljačkale "najmanje deset kuća“, a dok broj obijenih kuća, po saznanjima portala "Gracanicaonline“ iznosi 25.

Osuđujući, kako kažu, „neodgovorno ugrožavanje bezbednosti Srba u povratničkim sredinama“, Kancelarija >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za KiM ujedno je uputila i zahtev međunarodnoj zajednici da „ne žmuri pred činjenicom“ da je srpski narod na Kosovu i Metohiji svakodnevno na meti napada ekstremista koji „prerušeni u provalnike seju strah“ u enklavama južno od Ibra kradući stoku i provaljujući u kuće.

Predsednik Privremenog opštinskog organa Kline Božidar Šarković, kako prenosi RTS, naveo je da je po pozivu povratnika, obijanje kuća prijavio policiji, koja je jutros započela istragu.

Šarković je rekao da su vandali obili vrata kuće Ilinke Nešić, ne znajući da je ona unutra. „Kada je upalila svetlo i počela da zapomaže, razbežali su se,“ rekao je Šarković.

Ilinka ima 87 godina. Ona i Borka Konić, stara 82 godine, jedine su povratnice koje su ostale u Grapcu.

“Kad su pucala vrata ja sam mislila da mene gađaju, da ja poginem. Kad vidim, dvoja vrata mi se otvorila i upalila sam svetlo, oni su pobegli”, navodi Ilinka.

U kuću Borke Konić provalnici nisu ulazili, s obzirom na to da je bila osvetljena.

“Ako banu na mene mogu da me uplaše, noć je to… Mogu da me zapale, mogu šta hoće… Policija kaže ne bojte se, a oni noću kradu i šetaju po selima”, dodaje Borka.

Prošle godine iz Grapca su se odselile tri porodice a kako su tada izjavili za radio Goraždevac, to su uradili zbog loših uslova života, čestih pljački ali i nebrige institucija.

U Grapcu je podignuto 28 kuća za povratnike, ali većina je prazna. Pre oružanih sukoba na Kosovu, u ovom metohijskom selu je živelo oko 300 Srba u 100 domaćinstava.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.