
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Nov.2018, 09:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Osnovnih životnih namirnica na Kosovu i Metohiji za sada dovoljno, brašna nestaje za pet dana
Zaliha osnovnih životnih namirnica na Kosovu i Metohiji još ima i građani su solidarni, pa kupuju samo ono što im je potrebno na dnevnom nivou, a ne veće količine, izjavio je danas potpredsednik Srpske liste Igor Simić.
"Zaliha još ima, posebno onih sa dužim rokom trajanja, važna je solidarnost i nema stvaranja zaliha, ljudi kupuju ono što im je potrebno na dnevnom nivou. I naši privrednici pokazali su da su solidarni sa građanima, neće biti podizanja cena", rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je Simić za TV Pink.
On je kazao da poruke predsednika Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić, da će Srbija naći način da Srbima dostavi ono što je najvažnije, uliva snagu i hrabrost da se nastavi sa borbom za opstanak i ostanak.
"Ovo nije borba protiv bilo koga, već za život dostojan čoveka u 21. veku", rekao je Simić.
Upitan da li se građani plaše, on je odgovorio da se nisu plašili ni kada su se čuli rafali i kada je izvršeno brutalno hapšenje i upad na sever KiM.
"Mi smo za sve ove godine na neki način otupeli i navikli na stalne tenzije. To je sastavni deo našeg života, što znaci da se ne mirimo sa svime što se dešava, već time pokazujemo svoju odlučnost da bez obzira na pritiske ostanemo i opstanemo na ovim prostorima", rekao je Simić.
On je poručio da će se srpski narod gandijevski, demokratski i mirno suprotstaviti namerama Prištine da se otežaju uslovi života u kojima Srbi žive.
Simić ističe da je čak i onima koji su bili optimisti i imali tračak nade da će Priština povući odluku, sada jasno da Priština to neće učiniti.
Simić kaže da se i Albanci u Prištini i južno od Ibra suočavaju sa povećanim cenama, ali da na to ćute i prihvataju.
"Verovatno to shvataju kao nus pojavu pritiska na Srbe na severu kako bi se iselili sa ovih prostora i to je razočaravajuće", rekao je Simić.
Narodne kuhinje pred gašenjem
Svetlana Stević, predsednica Udruženja "Majka devet Jugovića", koje se 17 godina trudi da najugroženijem stanovništvu na Kosovu i Metohiji dopremi hleb, izjavila je da zbog taksi koje je uvela Priština imaju brašna za svega deset dana i da će se, ako ne uspeju da dopreme brašno, tamošnje narodne kuhinje zatvoriti.
Stević je za RTS rekla da su se javili i novi korisnici narodnih kuhinja koji traže pomoć, jer sada ne mogu da plaćaju hranu po novim cenama.
"To su porodice sa većim brojem dece", kazala je predsednica Udruženja "Majka devet Jugovića".
Zalihe brašna na za pet dana
Zaliha brašna na severu Kosova i Metohije, kojima se snabdevaju i enklave južno od Ibra, ima za još pet dana, rečeno je Tanjugu u jednoj pekari na severu KiM.
U toj pekari kažu da u silosima imaju oko 30 tona brašna i da je situacija ista i u ostalim pekarama kojih na severu KiM, kako kažu, ima oko 12-13.
Takođe, insistiraju da se naziv pekare javno ne navodi, kako bi izbegli neprijatnosti tokom isporuke hleba srpskim enklavama južno od Ibra.
Stigle neke dnevne novine i lekovi iz centralne Srbije
Posle četiri dana blokade robe iz centralne Srbije, pojedine dnevne novine i određena količina lekova stigli su na Kosovo i Metohiju, javlja izveštač Tanjuga.
Novine nisu stigle na kioske, već su razdeljene po zgradama, ponegde su stavljane u sandučiće, a negde ostavljane ispred vrata stanova.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...