
Izvor: B92, 29.Nov.2019, 19:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Na Kosovu nikada neće postojati Zajednica srpskih opština"
Vjosa Osmani kaže da na Kosovu ne može da bude Zajednica srpskih opština sa izvršnim ovlašćenjima ni u kojem obliku, prenosi Gazeta ekspres.
Potpredsednica Demokratskog saveza Kosova je, u intervjuu za "Juropijan Vestern Balkans" podsetila na odluku Ustavnog suda Kosova, koji je, navodi se, utvrdio niz kršenja u sporazumu potpisanom u vezi sa Zajednicom srpskih opština.
"Sporazum o Zajednici srpskih opština ukinuo je Ustavni sud Kosova 2015. godine. Ne možemo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da pređemo preko onoga što je utvrdio Ustavni sud. Ako postoji jedna institucija za koju smo ustanovili tradiciju poštovanja odluka na Kosovu, onda je to taj sud. Nećemo da kršimo tu tradiciju. Mislim da bi to moglo oštetiti temelje države", poručila je Osmani.
Vjosa Osmani je naglasila da nikada neće postojati Zajednica srpskih opština sa izvršnim ovlašćenjima, jer bi, prema njenim rečima, takav instrument imao za cilj "da pretvori Kosovo u drugu Bosnu".
"Ustavni sud je takođe utvrdio da Zajednica srpskih opština može da se formira bez izvršnih ovlašćenja u skladu sa Ustavom. Da, može biti Zajednice bez izvršnih ovlašćenja. Ulažu se napori da Kosovo interno postane nefunkcionalna država i to će se pretvoriti u zamrznuti sukob u budućnosti. Ovo je, mislim, izuzetno opasna politika protiv koje se moramo apsolutno boriti", rekla je potpredsednica DSK, prenosi Kosovo onlajn.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić poručio je albanskim političkim liderima sa Kosova i Metohije da, pre nego što sebi dozvole slobodu da se izjašnjavaju o dogovorima postignutim u briselskom dijalogu, makar pročitaju šta su njihove kolege potpisale pre tačno 2408 dana.
On je istakao da Vjosa Osmani treba da zna da je formiranje Zajednice srpskih opština sa suštinskim ovlašćenjima nedvosmislena obaveza Prištine, čiji je garant sprovođenja Evropska unija.
"Da je Zajednica srpskih opština zamišljena kao nevladina organizacija, u šta bi gospođa Osmani volela da je pretvori, ne bi ni bilo potrebe da se o toj temi mesecima pregovara u Briselu, već bi ona i bila registrovana kao asocijacija u skladu sa trenutno važećim prištinskim propisima", ukazao je Đurić u saopštenju.
On je poručio i da stranke koje imaju ambiciju da formiraju novu vladu privremenih institucija samouprave u Prištini mogu da zauzmu politički stav da neće poštovati dogovore, ali onda tako treba i da kažu kako bismo i mi sa svoje strane povukli odgovorajuće poteze.
Đurić je istakao da ako žele da dopriinesu miru i stabilnosti u regionu, kao i srpsko-albanskom pomirenju, onda moraju da napuste ekstremistički politički diskurs prema kojem je sve što je dobro za srpski narod loše za Albance.
"Takva vrsta kauzaliteta ne postoji, već je, naprotiv, stvaranje preduslova da se Srbi na Kosovu i Metohiji osećaju sigurnije istovremeno uslov uspostavljanja šire društvene stabilnosti u našoj južnoj pokrajini, od čega građani albanske nacionalnosti mogu imati samo korist", zaključio je Đurić.
Potpredsednica Demokratskog saveza Kosova i kandidat za premijerku Kosova Vjosa Osmani ranije danas rekla je da po odluci ustavnog suda u Prištini ZSO može da se osnuje bez izvršnih ovlašćenja.