
Izvor: B92, 14.Maj.2021, 08:39
Kosovo i žene na filmu: Od gorkog iskustva do filmskog platna
Mlade rediteljke sa Kosova Blerta Bašoli i Norika Sefa autorke su filmova o životu žena i devojčica koji su ove godine osvojili prestižne nagrade.
Kako u patrijarhalnoj seoskoj sredini na Kosovu izgleda odrastanje albanske tinejdžerke koja pokušava da se izbori za vlastitu slobodu?
Kakva je svakodnevnica kosovskih Albanki koje su ostale bez muževa, a onda se našle na meti zluradih komentara zato imaju posao, voze automobil i rade druge stvari koje su u tradicionalnom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << shvatanju rezervisane za muškarce?
Poučene sopstvenim životnim iskustvom, odgovore na ova pitanja nude mlade rediteljke Norika Sefa i Blerta Bašoli, koje su ove godine osvojile prestižne filmske nagrade u Evropi i Americi.
Sefin debitantski igrani film "U potrazi za Venerom" premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u Roterdamu, gde je osvojio specijalnu nagradu žirija.
Ostvarenje "Košnica" Blerte Bašoli početkom godine postalo je prvi film u istoriji čuvenog Sandens festivala koje se ovenčalo sa čak tri nagrade - nagrada žirija, najbolja režija i nagrada publike.
Ovaj film inspirisan je istinitom pričom o trnovitom putu Fahrije Hoti, osnivačici Kooperativa Kruša - jedne od najvećih priča o ženskom preduzetništvu na Kosovu.
Hoti za vreme rata ostala udovica, a onda je početkom dvehiljaditih, uprkos predrasudama da žene ne treba da rade, uspela da okupi i zaposli stotinak žena iz sela Velika Kruša - poprišta masakra koji se dogodio 25. marta 1999. godine.
Pripremili: Jovana Georgievski i Stefan Veselinović
Trinaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.
Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.
Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.
Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom