IZRUČENJE HARADINAJA Sud u Kolmaru odložio odluku za 27. april

Izvor: Blic, 06.Apr.2017, 16:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

IZRUČENJE HARADINAJA Sud u Kolmaru odložio odluku za 27. april

Sud u francuskom Kolmaru odložio je danas donošenje odluke o zahtevu Srbije za izručenje bivšeg kosovskog premijera i jednog od vođa OVK Ramuša Haradinaja za 27. april, zbog daljeg razmatranja ispunjenosti uslova za izručenje.

Danas je održano ročište na kome su razmatrani dokazi koje je Srbija dostavila sudu o ratnim zločinima koje je počinio Haradinaj.

Na sednici veća, koja je trajala više od dva sata razmatrane su optužbe za koje srpsko tužilaštvo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za ratne zločine tereti Haradinaja, a njegova advokatica pokušala je da ospori dokaze koje je Srbija podnela francuskom sudu.

Prištinski portal Indeksonline, koji je izveštavao direktno iz sudnice, primetio je da je na današnjoj, četvrtoj po redu sednici povodom zahteva za izručenje Haradinaja, prvi put prisustvovao predstavnik Srbije, odnosno srpske ambasade u Francuskoj.

Tokom sednice, kako su preneli mediji iz Prištine, Haradinaj je ustvrdio da francusko sudstvo veruje srpskoj propagandi.

On takođe tvrdi da su Srbi počinili zločine na Kosovu i Metohiji i da je glavni krivac nekadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević.

Tužilac je naveo da je Haradinaj optužen za ubistvo Roma na Kosovu i Metohiji tokom ratnih sukoba, te je pročitao nekoliko Romskih imena i rekao da je Haradinaj predvodio ljude u izvršavanju tih zločina.

Haradinajev advokat Rejčel Lindon usprotivila se dokazima Srbije, osporavajući navode tužilaštva.

Haradinajeve pristalice ispred suda

Haradinajeve pristalice okupile su se ispred sudske zgrade četiri sata pred početak zasedanja suda, javili su prištinski mediji. Tužilac je naveo da je Haradinaj optužen za ubistvo Roma na Kosovu i Metohiji tokom ratnih sukoba, preneli su prištinski mediji.

Tužilac je pročitao nekoliko Romskih imena i rekao da je Haradinaj predvodio ljude u izvršavanju tih zločina.

U živom video prenosu prištinskog portala Indeks onilne pred početak zasedanja, videlo se da je Haradinaj ovog puta bolje raspoložen, osmehivao se novinarima i ćaskao sa svojom advokaticom.

Među njima je i poznati albanski bokser Nuri Seferi.

Zgradu suda, obezbeđuje veliki broj pripadnika francuske policije.

Na novom ročištu danas bi trebalo da bude sva dokumentacija koju su poslale vlasti u Srbiji.

Izvori iz suda su rekli ranije da će sudu verovatno biti neophodno "neko vreme" da razmotriti sve elemente iznete na današnjem ročištu posle čega će doneti konačnu odluku, koja bi mogla da bude krajem aprila.

Srpska ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je krajem marta da je Srbija dostavila sudu u Kolmaru svu traženu dokumentaciju koja se odnosi na dela zbog kojih se nekadašnji vođa Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) Ramuš Haradinaj tereti u Srbiji za ratne zločine i da veruje da neće biti razloga da bude odbijen zahtev Srbije za njegovo izručenje.

Haradinaj je priveden 4. januara na teritoriji Francuske, na osnovu poternice koju je protiv njega izdala Srbija za ratne zločine počinjene tokom rata na Kosovu 1998. i 1999. godine.

Sud je Haradinaja 12. januara, uz određene mere, pustio da odluku o zahtevu Srbije za ekstradiciju čeka na slobodi. Haradinaj se pred sudom u Kolmaru pojavio 1. i 9. februara, kao i 2 marta. Više puta od hapšenja je ponovio da ne prihvata da bude izručen Srbiji i iznosio ocenu da je reč o čisto političkom procesu koji se vodi protiv njega.

Istraga protiv Haradinaja pokrenuta je 2004. godine. U međuvremenu je proširena novim optužbama i dokazima koji nisu bili predmet razmatranja u Haškom tribunalu koji je 2012. Haradinaja oslobodio po svim tačkama optužnice.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Sud u Kolmaru odložio konačnu odluku o izručenju Haradinaja

Izvor: Večernje novosti, 06.Apr.2017

Sud u Kolmaru odložio odluku o izručenju Haradinaja Srbiji za 27. april Istražno veće Apelacionog suda u Kolmaru ponovo je danas odložilo odluku o zahtevu Srbije za izručenje Ramuša Haradinaja, za 27. april, zbog daljeg razmatranja ispunjenosti uslova za izručenje. Na sednici...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.