Đurić: Izložba Odbrana78 istina o Kosovu i Metohiji i terorizmu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Jul.2019, 17:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Đurić: Izložba "Odbrana78" istina o Kosovu i Metohiji i terorizmu

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić pozvao je danas sve građane u Muzej Grada Beograda na izložbu "Odbrana 78" koja, kako je rekao, prikazuje muku, stradanje, epopeju i patnju srpskog naroda i države tokom NATO agresije, ali i herojsku borbu vojnika za slobodu i nezavisnost Srbije koja se ne sme zaboraviti.

"Ova savremena postavka koja nikoga ne može ostaviti ravnodušnim govori o >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << NATO agresiji čije su žrtve bili obični građani a među njima i 139 dece. Govori o heroizmu generacije koja je žrtvovala život za nezavisnost Srbije", rekao je Đurić nakon jednočasovnog obilaska postavke čiji je autor Dušan Jovović a koja sadrži više od 250 najimpozantnijih originalnih artefakata "koja bude bolna sećanja".

Izložba o 78 dana pod bombama ima osam celina, a posetioci prolazeći kroz postavku mogu emotivno da prožive sve kroz šta su tada prošli i građani i vojska, kazao je Đurić dodajući da je to izložba koju mora da vidi "svaki čovek predstavnik diplomatskog kora, zvaničnik, ali i turisti kako bi znali šta je istina o KiM i o terorizmu".

"Kada vide uređaje za daljinsko aktiviranje terorističkih naprava, noževe sa kojima su ubijani srpski civili, stravične slike masakra ... imaće izbalansiranu sliku", rekao je Đurić i dodao da je izložba i način borbe za istinu, ali i da se oda pošta herojima.

Na početku postavke su slike onih koji su tokom NATO agresije podržavali Srbiju, patrijarha Alekseja Drugog, Petera Handkea, grčkog kapetana Marinosa Ricudisa, koji je odbio da učestvuje u napadu... ali i interaktivne skulpture onih koji to nisu bili - Medlin Olbrajt, Bila Klintona, Tonija Blera ... a u nastavku je kakofonija njihovih govora kojima su ubeđivali svet da je bilo potrebno bombardovati jednu nezavisnu zemlju.

Izložba priča i o graničnim incidentima koji su bili akti agresije, a zbog čega je trebalo da zaseda i SBUN, o avionu agresora srušenom na Ceru, snazi i stradanjima vojnika na karauli Košare, onim na Paštriku...

"Drvo života i smrti", na čijim su granama ekrani sa slikama stradale dece, a pod krošnjom njihove cipelice, igračke simbolično govori o stradanju dece.

Pred posetiocima su i radioaktivna municija (izložena uz posebnu zaštitu) grafitne i kasetne bombe koje su "humanitarci" bacali na gradove, te arsenal najsavremenije opreme koju je OVK dobila od agresorskih zemalja.

Kao najupečatljivije segmente izložbe Đurić je naveo priču o generalu Veličkoviću, koji se iako u penziji borio protiv sto puta nadmoćnijeg neprijatelja, o herojskom otporu naših ljudi na Košarama i Paštirku koji su i pored odnosa jedan prema 20 uspešno branili državnu granicu Srbije, o sedište u kome je poginuo pilot Milenko Pavlović...

Utiske posetilaca dodatno pojačavaju svetlosni efekti, projekcije, mapiranje, zvukovi, nemontirani snimci, fotografije, dokumenti, skulpture, digitalne tehnike.

U "medijskoj sobi" na zidovima su autentični dokumenti, podaci, fotografije, kao i deo transkripta razgovora između Klintona i Jeljcina u kome predsednik Rusije kaže predsedniku SAD da Srbima iako su tražili neće dati raketni sistem S 300 jer u suprotnom "niko nebu SRJ ne bi mogao da priđe".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.