Zatvoriće zbog „nevinosti“

Izvor: Vostok.rs, 20.Sep.2012, 21:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zatvoriće zbog „nevinosti“

20.09.2012. -

Milionska armija ruskih korisnika videohostinga YouTube može da bude lišena mogućnosti da izlazi na njega. Za sve je kriva Nevinost muslimana. Agresivan video sa antiislamskim usmerenjem potpada pod Zakon o crnim spiskovima veb-sajtova koji stupa na snagu u Rusiji već u novembru.

Prema njemu, operateri su dužni da blokiraju dostup zabranjenim materijalima. Ako sud proglasi Nevinost muslimana ekstremitičkim spotom, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << YouTube je dužan da ga blokira, a ako to ne učini, blokiraće sam resurs.

Mišljenja korisnika mreže su podeljena: neko je uveren da tako reklamiraju novi zakon, neko da reklamiraju sam film. Ali, razume se, postoji sasvim zvanični stav kojeg se pridržava Generalno tužilaštvo, Roskomnadzor i senator Ruslan Gatarov. On se sastoji u tome da video vređa religiozna osećanja muslimana. Takvih strasti oko spotova na Internetu nije bilo odavno, što ne može da ne čudi ljude koji se pridržavaju drugih religioznih pogleda. U njih spada i poznati pisac, javni poslenik Jelena Čudinova.

- Iz nekog razloga kada je izašao odvratni film za hrišćane svih konfesija Davinčijev kod, YouTube nisu zabranjivali. Vernici hrišćani su bili vrlo rezignirani, nije bilo ćutanja sa njihove strane, ali samo jedna od svih grupa vernika u našoj zemlji savršeno vlada instrumentom socijalne ucene. Mi vidimo sa jedne strane da se vlast boji ucene, zato što ova grupa vernika ne izražava svoje nezadovoljstvo baš sasvim pravnim metodama. Sa druge strane, živimo u 21. veku. U veku savremenih tehnologija ovakve akcije su isto kao i da se zahvata voda sitom.

Zatvaranje YouTube sa svim njegovim sadržajem zbog Nevinosti muslimana može da izazove mnogo veći protest. Dovoljno je setiti se kakve manifestacije su priređivane u Evropi protiv usvajanja antipiratskih zakona SOPA i ACTA. Šta da se radi, postoji zakon i treba ga poštovati – takvih stavova pridržava se Član društvene komore RF Anton Korobkov-Zemljanski.

- Možda je odluka konačna, oštra, ako bude zabranjen dostup YouTube-u. Slične mere su bile nedavno usvojene u nizu arapskih zemalja. Ovde Rusija deluje pomalo totalitarno. Ali u svakom slučaju to se dešava ne zato što neko lično želi da zabrani ovaj spot i što se nekome on ne dopada već zato što se građani obraćaju sa žalbama na taj video – on vređa njihova osećanja. Ničeg vanrednog ovde nema, mislim da do krajnosti neće doći. Najverovatnije YouTube će sam ukloniti taj video sa svojih servera, i on će biti nedostupan.

Da pogledamo kako će se razvijati događaji. Ali šta god da se desi, Internet je vasiona u kojoj može da se nađe čak ono čega tamo više nema. Postoje proksi-serveri, kao i specijalne funkcije u pretraživačima koji omogućavaju da se traži ono što je uklonjeno sa vidljivog dela Interneta. Tim pre što je video koji je izazvao široki odjek za sada nije proglašen na sudu estremističkim, a već je razbacan po torent-trekerima. Poluzabranjeni plod je, kao što se zna, vrlo sladak.

Marina Volkova,

Izvor: Golos Rossii    

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.