Izvor: Danas, 09.Maj.2016, 22:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U gnezdu orla belorepana (Video)

Javno preduzeće "Zelenilo Beograd" u saradnji sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine Beograda, omogućilo je sugrađanima da vide dešavanja u gnezdu orla belorepana koji je nastanjen na Velikom ratnom ostrvu.

                 

Na sajtu "Zelenila Beograd" www.zelenilo.rs zainteresovani sugrađani mogu pogledati video snimak iz gnezda, kako mladunci rastu u gnezdu, a na Youtube kanalu >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << pod imenom "Centar za informisanje JKP "Zelenilo Beograd"

https://www.youtube.com/channel/UCF_nv3PVTsZ_gsdJR0dcUAA

, mogu se pogledati snimci koji prikazuju kako se par orlova stara o potomstvu od formiranja gnezda do sada, saopšteno je iz tog preduzeća.

Orlovi su sa gnežđenjem započeli u drugoj polovini januara. Gnezde se na starijim visokim stablima u lišćarskim šumama, najčešće na visini od 20 do 33 metra. Gnezdo je impozantna građevina širine čak do dva i po metra. Ženka polaže 2 do 3 jaja i na njima leži 38 dana. Oba roditelja brinu o mladuncima.

Sačuvati ovu pticu koja se nastanila u srcu dvomilionskog grada je pravi izazov. Najveći orao Evrope, koji ima raspon krila od 2 do 2,4 metra, gnezdi se na Velikom ratnom ostrvu, u samom centru Beograda, na ušću Save u Dunav. Gnezdo je udaljeno 2,5 kilometra od centra Beograda pa predstavlja jedinstvenu atrakciju za evropske metropole. Stalni video nadzor će omogućiti i zaštitu gnezda i pružiti priliku svim zainteresovanim ljudima da gledaju mladunce i njihove roditelje, a da ih pri tome ne uznemiravaju.

Orao belorepan nema prirodne neprijatelje. Ovaj orao je indikator zdrave sredine i prvi reaguje na povećanje zagađenja u staništu. Negativan uticaj čoveka na staništa ove vrste uticao je na smanjenje evropske populacije belorepana. Strogo je zaštićena vrsta u Srbiji. Broj gnezdećih parova se kreće oko 90. Najbolja lokacija za posmatranje leta ove veličanstvene ptice je potez kod Ušća i između Ratnog ostrva i sportskog centra Milan Gale Muškatirović. Nekada se može videti kako kruži visoko iznad samog Trga Republike.

Zaštićene vrste

Na Velikom ratnom ostrvu i vodama koje ga okružuju zabeleženo je 163 vrste ptica. Na ostrvu se gnezdi 66 vrsta od kojih su 43 stanarice, a 23 selice. Položaj ostrva je omogućio veliku raznovrsnost ptica u neposrednoj blizini centra Beograda. Na ostrvu se mogu videti izuzetne vrste ptica u njihovom prirodnom staništu, među kojima mali kormoran, crna roda, 7 vrsta čaplji, preko 40 vrsta različitih pataka, ronci sa dalekog severa i druge. Zimi i u periodu gnežđenja može se zabeležiti oko 80 vrsta, dok se u seobi može registrovati više od 100 različitih vrsta ptica. Prirodno dobro "Veliko ratno ostrvo", zaštićeno 2005., sastoji se od dve rečne ade Velikog i Malog ratnog ostrva. Ukupna površina zaštićenog prirodnog dobra iznosi 211,38 hektara.

Nastavak na Danas...



Povezane vesti

Veliko ratno ostrvo: Orao belorepan na You Tube-u

Izvor: DANuBeogradu.rs, 10.Maj.2016, 12:02

Beogradski orao belorepan i Veliko ratno ostrvo mogu se videti na You Tube-u. Naime, JKP „Zelenilo Beograd“ omogućilo je zainteresovanima da pogledaju video o orlu belorepanu, a uskoro će moći i da se uživo gleda gnezdo i dešavanja u njemu. Građani će biti u mogućnosti da na sajtu JKP „Zelenilo...

Nastavak na DANuBeogradu.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.