NOVI BEOGRAĐANI: Dobićemo orliće!

Izvor: Mondo, 16.Mar.2017, 19:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NOVI BEOGRAĐANI: Dobićemo orliće!

Pratite život orlova belorepana u srcu Beograda posredstvom kanala na YouTube! Za vikend bi trebalo da se izlegnu mladunci, novi Beograđani!

Foto: YouTube/screenshot

Od prošle godine Javno-komunalno preduzeće "Zelenilo Beograd" omogućilo je zainteresovanima da posredstvom kanala YouTube prate život orlova belorepana u srcu prestonice - >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << na Velikom ratnom ostrvu.

Najnovija vest koju su objavile beogradske vlasti jeste da ženka orla trenutno leži u gnezdu na jajima, koje je snela početkom februara, a očekuje se da se mladunci izlegnu tokom predstojećeg vikenda.

Dakle, dobićemo nove sugrađane!

To možete da pratite na OVOM LINKU

Ovo gnezdo udaljeno 2,5 kilometara od centra grada predstavlja jedinstvenu atrakciju za evropske metropole, jer privilegiju da bude dom za ove ptice nema nijedna druga evropska prestonica.

Nadležne služne trude se da sačuvaju ove ptice, kao i da građanima prikažu jedinstvenu retkost koju nema nijedna druga prestonica u Evropi.

Inače, najbolja lokacija za posmatranje leta ove veličanstvene ptice je potez kod Ušća i između Ratnog ostrva i sportskog centra Milan Gale Muškatirović. Nekada se može videti kako kruži visoko iznad samog Trga Republike.

Orao belorepan (Haliaeetus albicilla) je najveći orao Evrope i ima raspon krila od 2 do 2,4 metra.

Naseljava centralnu i jugoistočnu Evropu i severne i umerene pojaseve Azije sve do Japana. Nastanjuje primorja, priobalja većih vodotokova, jezera i druga vodena staništa. Naseljava staništa galerijskih vodoplavnih šuma koja se nalaze u plavnim zonama u Panonskoj niziji uz velike ravničarske reke Dunav, Savu, Tisu i Tamiš. Najbrojnija populacije se gnezde u Gornjem Podunavlju i Bosutskim šumama na Savi.

Okolinu Beograda naseljava čak pet gnezdećih parova.

Sa gnežđenjem započinju u drugoj polovini januara ili početkom februara. Gnezde se na starijim visokim stablima u lišćarskim šumama, najčešće na visini od 20 do 33 metra.

Gnezdo je impozantna građevina širine čak do dva i po metra. Ženka polaže 2-3 jaja i na njima leži 38 dana, a oba roditelja brinu o mladuncima.

Negativan uticaj čoveka na staništa ove vrste uticao je na smanjenje evropske populacije belorepana i zato je ovo strogo zaštićena vrsta u Srbiji. Broj gnezdećih parova se kreće oko 90.

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.