
Izvor: JužneVesti.com, 06.Nov.2018, 17:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Građani veruju policiji, ali i vide veliku korupciju u njoj
Čak 7 od 10 građana juga Srbije smatra da političari "utiču" ili "veoma utiču" na rad policije i veruje da je korumpirana, ali istovremeno i raste i poverenje u nju. Zdravstvo je “šampion” po rasprostranjenosti korupcije, a slede pravosuđe i mediji, pokazuju rezultati istraživanja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Skoro kompletan državni aparat je duboko korumpiran, opšti je zaključak ovog istraživanja, te se u takvom okruženju, navode iz Beogradskog centra >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << za bezbednosnu politiku (BCBP), korupcija kao loša pojava pretvara se u normalnu pri čemu vlada pravilo “sistem me je naterao na korupciju”.
Posledica je nepostojanje odgovornosti za koruptivno ponašanje, koje za više od dve trećine građana utiče na osećaj bezbednosti. Zbog toga i ne treba da čudi da se za svoju bezbednosti građani prevashodno oslanjaju na sebe, a ne na državne institucije. Tek jedan od četiri građana se pouzda u policiju da će ga zaštititi - navodi Saša Đorđević iz BCBP-a.
Južnjaci imaju “blažu” percepciju o korupciji u policiji u odnosu na građane iz drugih delova zemlje. Tako 55% ispitanika sa juga zemlje vidi korupciju u policiji, dok je u Vojvodini to njih 80%.
Slično je i sa sudstvom, gde 55% građana juga uočava korumpiranost, dok je republički prosek 67%. Najmanji procenat onih koji uočavaju korumpiranost zdravstva je takođe na jugu - njih 65%, dok je taj procenat najveći u istočnoj Srbiji gde 80% građana vidi korupciju u ovoj oblasti.
Rezultati istraživanja
Najmanje korupcije, prema percepciji građana, ima u obrazovanju, Agenciji za borbu protiv korupciji i parlamentu. Zanimljivo je da čak 33% južnjaka odabralo kategoriju “ne znam” na pitanje da li ima korupcije u parlementu.
Poverenje u policiju istovremeno raste sa percepcijom korupcije i utiskom da je rad policije politizovan.
Šest od deset građana ima poverenje u policiju (61%), čime se srpska policija našla u zoni svetskog proseka između 60 do 90 odsto. U isto vreme, 69% građana veruje da je policija korumpirana. Visoka politizacija i percepcija korupcije u policiji očigledno ne utiču na poverenje u policiju - navodi se u zaključku istraživanja.
Rezultati istraživanja
Saobraćajna policija je označena kao najkorumpiraniji deo službe, jer troje od četvoro građana veruje da su saobraćajci korumpirani.
Građani uočavaju da uticaj politike postoji i prilikom zapošljavanja u policiji. Skoro svaki drugi ispitanik veruje da se kandidati biraju zahvaljujući političkim vezama.
Građani još uvek ne vide konkretne i opipljive rezultate borbe protiv korupcije u policiji, ali su blago optimistični, rezultati su istraživanja. Svaki drugi veruje da se država bori protiv korupcije u policiji, ali ne na pravi način, dok je četvrtina ubeđena da se država uopšte ne bori protiv nje.
Ipak, trećina građana ipak veruje da će borba u budućnosti biti nešto bolja nego što je sada. Prema mišljenju građana, formula je strogo kažnjavanje korupcije i liderstvo unutrašnje kontrole policije.
Upitnik i analizu rezultata radio je Beogradski centar za bezbednosnu politiku, a terenski je istraživanje obavio IPSOS u avgustu ove godine. U istraživanju je učestvovalo 1.008 osoba.