Građani imaju poverenja u policiju, ali misle i da je korumpirana

Izvor: Radio 021, 06.Nov.2018, 18:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Građani imaju poverenja u policiju, ali misle i da je korumpirana

Poverenje u policiju u Srbiji raste ali uporedo rastu i percepcija korupcije i utisak da je rad policije politizovan, pokazalo je istraživanje čije je rezultate danas predstavio Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP).

Prema istraživanju, šest od deset gradjana ima poverenja u policiju, čime se srpska policija našla u zoni svetskog proseka izmedju 60 i 90 odsto.

U isto vreme, sedam od deset gradjana veruje da je policija korumpirana, dok je za tri četvrtine >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << gradjana ona podredjena interesima politike.

U izveštaju "Javnost Srbije o policiji" navodi se da, iako javnost percipira da postoje visoka politizacija i korupcija u policiji, to ne utiče na poverenje u policiju iz čega se može zaključiti ili da su gradjani navikli da je korupcija svuda prisutna ili da ne uočavaju da poverenje ne bi trebalo da se povezuje sa korupcijom i uticajem politike na operativan rad policije.

Istraživanje je pokazalo i da jedan deo gradjana policiju doživljava najviše kao servis gradjana, dok drugi, dvostruko veći, veruje da policija najmanje tako deluje. Već tri godine uzastopno trećina ispitanika navodi da je policija servis gradjana ali je ove godine zabeležen blagi rast onih koji veruju da policija najviše štiti interese vlade i političkih partija, što smatra svaki četvrti gradjanin. Istovremeno šest od deset gradjana Srbije misli da policija najmanje radi kao servis gradjana.

Rezultati istraživanja pokazali su i da u Srbiji generalno vlada slika o dubokoj korumpiranosti za samo tri od 12 ponudjenih institucija percepcija korupcije je ispod 50 odsto, dok su zdravstvo, policija, sudstvo i mediji na vrhu lestvice kada je reč o percepciji korupcije.

"U takvom okruženju korupcija postaje normalna pojava, pri čemu vlada pravilo 'sistem me je naterao na korupciju", navodi se u izveštaju koji je predstavio BCBP.

Istraživanje je pokazalo i da gradjani centralne Srbije imaju više poverenja u policiju i više se uzdaju u to da će ih policija zaštititi, pa se i osećaju bezbednije od Beogradjana i Vojvodjana, dok su razlike u stavovima gledano prema polu minimalne.

Najkorumiraniji deo policije za gradjane je tradicionalno, četvrtu uzastopnu godinu, saobraćajna policija i troje od četvoro ispitanika veruje da su saobraćajni policajci korumpirani.

U poslednje četiri godine, kako je objavljeno, zabeležen je trend rasta broja onih koji uočavaju korupciju u saobraćajnoj i kriminalističkoj policiji, kao i trend smanjenja onih koji uočavaju korupciju u graničnoj policiji, upravnim poslovima i specijalnim jedinicama.

Iako još ne vide opipljive rezultate borbe protiv korupcije u policiji, gradjani su blago optimistični i svaki drugi veruje da se država bori protiv korupcije u policiji. Takodje trećina ispitanika veruje da će se država u budućnosti uspešnije boriti protiv korupcije a forumula za to je, prema njihovom mišljenju, strogo kažnjavanje korupcije i uspostavljanje liderstva unutrašnje kontrole policije.

Istraživanje u Srbiji obavio je IPSOS Stratedžik Marketing u avgustu 2018. na uzorku od 1.008 punoletnih osoba.

Autor: Beta

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.