
Izvor: N1 televizija, 29.Avg.2018, 19:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Razgraničenje i promena granica, suprotstavljene reakcije
Napredak Srbije ka Evrospkoj uniji uslovljen je odnosom Beograda i Prištine, odnosno rešavanjem pitanja Kosova. I dok se u Srbiji i dalje spekuliše o tome šta znači "razgraničenje" za koje se zalaže predsednik Aleksandar Vučić, na Kosovu traje polemika o mogućnosti promene granica.
Izvor: N1
Da li bi dogovor Beograda i Prištine o razgraničenju, odnosno promeni granica, mogao da bude rešenje za Kosovo? Ove ideje izazvale su suprotstavljene reakcije >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << u Srbiji, ali i na Kosovu. Predsednik Kosova Hašim Tači na fejsbuk profilu napisao je šta je za njega prihvatljivo.
"Da ujedinjenju sa Preševom, Bujanovcem i Medveđom. Da međusobnom priznanju Kosova i Srbije, članstvu Kosova u Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim organizacijama. Ne podeli, ne razmeni teritorija. Ostalo su lažne vesti", napisao je Tači.
Sa druge strane, premijer Kosova Ramuš Haradinaj za prištinski list Zeri navodi da o granici nema pregovora.
"Granice i teritorija nisu tema diskusija, niko na Kosovu nema mandat da o tome diskutuje. Granice i teritorija u ovom slučaju su korak nazad za Kosovo, destabilizuju region i to jedino odgovara predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, niko drugi nema u tome interes", naveo je Tači.
A predsednik Odbora za spoljne poslove Skupštine Srbije Žarko Obradović kaže da je očigledno da se promenio stav Evropske unije o Kosovu, nakon što su Sjedinjene Države saopštile da ne isključuju mogućnost korekcije granica. U izjavi za N1, Obradović je ocenio da je Brisel time otvorio vrata za razgovor i rešavanje pitanja Kosova.
"Način na koji je EU ovog puta reagovala jeste pozitivan. često pominjem taj izraz otvorena vrata - nije unapred utvrđen okvir razgovora, što je jako, jako pozitivno, jer vi kada unapred utvrdite, onda znate i koji su limiti. Ovako je stvoren osnov za jedan dobar i kvalitetan razgovor. Šta će biti, to ćemo videti", rekao je predsednik Odbora za spoljne poslove Skupštine Žarko Obradović.
Gostujući u Novom danu, novinar Slobodan Stupar, naveo je da se poslednjih godinu i po primećuje da je američki faktor presudan i da se sve vreme govori šta Amerikanci kažu o Kosovu. Kaže, međutim, da nije dobro biti u fokusu velikih sila.
"Dok god veliki pričaju šta će biti s nama, to je mnogo gadno i te vesti ne valjaju. Kad veliki prestanu da se bave nama, možete duboko da dišete. Mi smo i dalje krizno područje i ovde može da se dogodi svašta, a može, boga mi i ništa", rekao je Stupar.
Da li će se i šta dogoditi moglo bi biti poznato 7. septembra za kada je u Briselu zakazana nova runda dijaloga Beograda i Prištine.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Mogu li razgraničenje ili promena granica da budu rešenje za Kosovo?
Izvor: N1 televizija, 29.Avg.2018
Napredak Srbije ka Evrospkoj uniji uslovljen je odnosom Beograda i Prištine, odnosno rešavanjem pitanja Kosova. I dok se u Srbiji i dalje spekuliše o tome šta znači "razgraničenje" za koje se zalaže predsednik Aleksandar Vučić, na Kosovu traje polemika o mogućnosti promene granica...Izvor:...