Izvor: B92, 15.Dec.2013, 10:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Google sprema sopstveni čip?
ARM je već u dobroj meri nagrizao Intelovu dominaciju na svetskom tržištu procesora, a čini se kako se i div internet pretraživanja sprema da otkine deo kolača za sebe
Bloomberg piše kako u Mountain Vieweu nameravaju da dizajniraju sopstvene čipove koristeći upravo ARM-ovu tehnologiju.
Da li će se Google zaista u to upustiti ili samo stvara glasine kako bi postigao bolju cenu u pregovorima s Intelom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i drugim proizvođačima hardvera, i dalje je pod znakom pitanja. Bio bi to velik i skup izazov za Google, softversku kompaniju koja zarađuje najviše na prodaji oglasa i drugih onlajn usluga.
Postupak osmišljavanja i izrade mogao bi da potraje i do tri godine. S druge strane, sa čipovima sopstvenog dizajna mogli bi da bolje prilagode hardver softveru i obrnuto.
Google je jedan od najvećih kupaca serverskih procesora na svetu i peti po veličini Intelov klijent - kompanija potroši bar pola milijarde dolara na njihove serverske procesore svake godine. Sami dizajniraju sopstvene informativne centre i imaju šest pogona u SAD-u, jedan u Južnoj Americi, dva u Aziji i tri u Evropi.
Iz Intela su nedavno objavili kako ne očekuju značajne promene kad su narudžbine u pitanju i kako očekuju puno od povećanih narudžbina za čipovima koji pogone servere.
ARM trenutno drži vrlo mali udeo tog tržišta i traži načine kako da proširi svoje poslovanje, dok je AMD nedavno najavio kako će koristiti ARM-ov dizajn za serverske čipove.
Google sprema sopstveni čip?
Izvor: B92, 15.Dec.2013
ARM je već u dobroj meri nagrizao Intelovu dominaciju na svetskom tržištu procesora, a čini se kako se i div internet pretraživanja sprema da otkine deo kolača za sebe..Bloomberg piše kako u Mountain Vieweu nameravaju da dizajniraju sopstvene čipove koristeći upravo ARM-ovu tehnologiju...Da...










