Podrška deci oboleloj od autizma i u školi i van nje

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Nov.2019, 15:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Podrška deci oboleloj od autizma i u školi i van nje

U Srbiji je sve veći broj broj dece obolele od autizma iako još uvek ne postoji tačna evidencija o broju obolelih. "Dete sa autizmom u vaspitno-obrazovnoj ustanovi i van nje" bila je tema tribine na Pedagoškom fakultetu u Somboru koju je organizovao Pedagoško-edukativno razvojni centar - PERCE.

Deset godina nakon uvođenja inkluzivnog obrazovanja u Srbiji, iskustva roditelja, prosvetnih radnika i terapeuta su različita.

"Možemo puno da im pomognemo da osveste svoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << boravak u ovom životu, posebno na emotivnom planu. Autistična deca su, kako navode naučnici, kao male kornjače koje se uvuku a mi, pedagozi trebamo svojim delovanjem i ljubavlju učinimo to da oni izađu iz tog oklopa. Ako se ne gleda njihov limit, već ako se gleda njihova mogućnost - onda je rezultat neminovan", ispričao je Saša Plavšić, sa dugogodišnjim iskustvom instruktora terapijskog plivanja.

"Mislim da je veća posvećenost, da više vremena može da se posveti deci sa posebnim potrebama u specijalnoj školi, samim tim što ih je manje u odeljenju i što su predavači obučeni za rad sa takvom decom. Svaki roditelj ima razlog da se opredeli za redovno ili školovanje u specijalnim školama", istakla je Marija Beslać, roditelj i predstavnik Udruženja za podršku osobama sa autizmom "Maslačak".

Ne postoje dva deteta sa istim simptomima, a samim tim velike su i razlike u funkcionalnosti i socijalnom razvoju osoba sa dijagnozom autizma.

"Dete koje je drugačije po nečemu ima pravo da bude u svom najbližem okruženju, u svom najbližem vrtiću , školi... naravno od obrazovanja, kulture i ostalo. Ja verujem da je to jedini put da postanemo tolerantno društvo, da uvažavamo jedni druge i da prihvatamo jedni druge onakve kakvi jesmo", objasnila je dr Otilia Velišek Braško, profesor strukovnih studija za pedagoške nauke.

Pedagoško-edukativni razvojni centar u saradnji sa pedagozima, psiholozima i defektolozi pruža savetodavne usluge u vezi sa teškoćama u razvoju i učenju, pozitivnim roditeljstvom, metodama i tehnikama uspešnog učenja.

"Imamo segment koji se nedeljno organizuje a to je savetodavni rad sa roditeljima najčešće, i takođe sa decom koji se odvija u prostorijama Pedagoškog fakulteta. Savetodavni rad podrazumeva bilo kakav problem ili neku aktivnost koju zajedno sa decom i roditeljima radimo", naglasila je docent dr Mila Beljanski, koordinator Pedagoško-edukativnog razvojnog centra (PERCE).

Centar je proistekao iz Sporazuma o saradnji između Grada Sombora i Pedagoškog fakulteta, koji je potpisan prilikom obeležavanja 240 godina od početka obrazovanja srpskih učitelja u "Normi" Avrama Mrazovića.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.