Izvor: B92, 22.Apr.2009, 17:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
O poboljšanju odnosa SAD i Libije
Vašington -- SAD žele jače odnose s Libijom, poručila je državna sekretarka SAD Hilari Klinton u razgovoru sa savetnikom za nacionalnu bezbednost Libije Mutasimom Gadafijem.
"Pridajemo veliku važnost odnosima SAD i Libije", izjavila je Klintonova nakon susreta u Stejt departmentu sa sinom libijskog predsednika Moamera Gadafija. Prema njenim rečima, dve zemlje imaće "mnogo prilika za prudubljivanje i širenje saradnje".
Portparol Stejt departmenta >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Robert Vud izjavio je da je razgovor bio produktivan i da je jedna od tema razgovora bila saradnja u oblasti bezbednosti, ne iznoseći detalje.
Hilari Klinton rekla je da je sa libijskim zvaničnikom razgovarala i o poštovanju ljudskih prava u Libiji, posebno u slučaju libijskog opozicionara Fatija al Džemija, koji se nalazi pod nadzorom u bolnici.
Odnose SAD i Libije u poslednjih 30 godina obeležilo je više kriza. Prekinuti su 1981. godine zbog sumnje da je Libija umešana u terorizam, a ponovo su uspostavljeni 2004. godine, nakon što se Tripoli odrekao oružja za masovno uništenje.
Pogledaj vesti o: Libija, Gadafi, Moamer Gadafi






