Srbin u svetu robotike

Izvor: Politika, 16.Avg.2014, 23:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbin u svetu robotike

Opčinjenost transformersima bila je trasa kojom je Kosta Jovanović krenuo u robotiku, a elektrotehniku je upisao jer mu je otac, mašinac rekao: „Sine ovo je era ETF-a!”

Za Kostu Jovanovića, mladog robotičara, asistenta beogradskog Elektrotehničkog fakulteta i doktoranda, rođenog pre 27 godina u Čačku, javnost je čula pre tri godine kada je bio vođa četvoročlanog studentskog tima koji je osvojio šampionsko mesto na međunarodnom takmičenju studentskih projekata >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u oblasti inženjerstva.

Prvo mesto našim mladim naučnicima pripalo je zbog odlično urađenog dela velikog evropskog robotičkog projekta „Eccerrobot” (u slobodnom prevodu znači „Evo robota”, parafraza krilatice na latinskom Ecce homo – Evo čoveka).Reč je zapravo o čudu od robota, koji je napravljen tako da anatomski imitira čoveka toliko verno da mu se očitavaju skelet i mišići.

Jovanovićje s kolegamaosmislio način upravljanja „Ekerobotom” a o značaju čoveko-robota govori i činjenica da ga je američki časopis „Popularna mehanika”još 2010. proglasio za najveći tehnološki koncept te godine. A godinu dana kasnije „Ekerobot” osvojio je drugu nagradu na evropskoj izložbi tehnike.

–Rad na ovom projektu omogućio mi je da sarađujem i učim od najvećih evropskih robotičara, da proputujem svetom i vidim najpoznatija mesta istraživanja, ali i konstruisanja robota. Kako bih drugačije imao šansu da posetim univerzitete u Cirihu, Minhenu, Saseksu, da upoznam francusku kompaniju koja je izradila „Ekerobota” – priča Kosta Jovanović.

A dok su Kostini drugari pikali fudbal, on je kao petogodišnjak bio fasciniran transformersima, robotima iz popularnih crtaća devedesetih koji su u proteklih nekoliko godina, pa i ove, dobili i igrane filmske verzije. Nije ih bilo kod nas, ali je Kosta imao teču koji mu je iz Slovenije donosio transformerse i, naravno, naš sagovornik je bio glavni dasa u svojoj ulici.

Kosta je fiziku zavoleo u osnovnoj školi uz profesorku Zoricu Milovanović.Kao učenik generacije, upisao je čačansku gimnaziju.I gimnaziju je završio kao učenik generacije, a onda se uputio u Beograd, na Elektrotehnički fakultet. Jer, njegov tata, mašinac, rekao mu je: „Sine, što je nekada bilo mašinstvo, sada je elektrotehnika!”

Naš mladi naučnik neko vreme proveo je u Nemačkoj, kao stipendista Fondacije „Zoran Đinđić”. A onda ga je profesor Potkonjak pozvao u tim da radi na evropskom projektu „Ekerobota”.

–Japan je moja neostvarena želja – kaže Kosta i to je razumljivo, kada se zna šta ova zemlja predstavlja u robotici.

–U Beogradu sam upoznao profesora Hirošimi Išiguro koji je 27. na planetarnoj listi živih genija današnjice. Na Danima budućnosti 2012. u Beogradu, profesor Išiguro, predavao je o robotici. On konstruiše geminoide, robote koji imaju ljudsku mimiku lica. Ta frapantna sličnost robota i čoveka može da ostavi i zastrašujući utisak na ljude.

–Kada je profesor Išiguro pustio video-snimke svojih robota, svi smo zanemeli od šoka!

Da li Kosta Jovanović sanja o sopstvenom robotu?

– Da ali razvoj takve tehnologije nije stvar male države kakva je Srbija, već je to moguće samo saradnjom s vodećim svetskim silama.

Jovanović navodi da više od polovine svršenih studenata elektrotehnike, nažalost, napušta zemlju u poslednje dve godine. A on ostaje u Srbiji, jer tu, kaže, ima sve što mu treba: dugogodišnju devojku, prijatelje s kojima igra basket, posao i česte prilike da po nekoliko meseci nadograđuje svoje znanje i učestvuje u velikim projektima visokotehnološke robotike.

B. Jakšić

-----------------------------------------------------------

„Beogradska šaka”

Za mnoge naše ljude čulo se zahvaljujući njihovim „prilozima” svetskoj robotici. Profesor Miomir Vukobratović, koji je preminuo pre dve godine, postavio je teoriju tačke nultog momenta, što znači da je utemeljio planiranje hodanja humanoidnih (čovekolikih) robota. Koriste je svi u svetu, pa i vodeći u oblasti robotike, Japanci. Profesor Rajko Tomović konstruisao je prvu bioničku ruku, a koliko je vredno njegovo delo govori činjenica da je ta ruka preteča svih proteza i veštačkih pomagala za hendikepirane ljude. Ova bionička ruka u svetu je poznata kao „Beogradska šaka”!

objavljeno: 17.08.2014

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.