Šabić: Lični podaci novinara cure iz iz baze APR-a

Izvor: Blic, 04.Nov.2014, 13:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šabić: Lični podaci novinara "cure" iz iz baze APR-a

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić pokrenuće postupak nadzora nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u Agenciji za privredne registre, zbog procedure koja podrazumeva da se beleži ko je pohodio arhivu APR-a i koje firme su bile predmet interesovanja.

Naime, kako je saopštio poverenik, neposredan povod za sprovođenje postupka nadzora su informacije da je pre nekoliko dana u APR-u uvedena procedura koja podrazumeva >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da se beleži ko je pohodio arhivu APR-a i koje firme su bile predmet interesovanja. Od posetilaca se zahteva da pre uvida u dokumentaciju popune poseban zahtev na osnovu kojeg se formira baza podataka, te je naknadno moguće sagledati interesovanje novinara ili građana za konkretne firme.

Šabić je naveo da će od APR-a zatražiti da se izjasni o zakonskom osnovu, smislu i svrsi ovakve obrade podataka, ističući da je takav "neuobičajeni novi način obrade podataka" izazvao određeno uznemirenje u javnosti, posebno u krugovima novinara koji se bave istraživačkim novinarstvom.

- Oni ukazuju ne samo na to da je svrha ovakve obrade podataka sasvim nejasna, već i na realnu opasnost da informacije o tome da su predmet njihovog istraživanja i interesovanja kompanije ozbiljnih kriminalaca ili korumpiranih političara, na različite načine mogu biti učinjene dostupnim vlasnicima tih kompanija, što novinare može dovesti u nezgodan, čak i opasan položaj - naveo je Šabić.

Poverenik je dodao da oni realnu mogućnost takvih rizika ilustruju činjenicom da su vrlo brzo po uvođenju novog "sistema" informacije o novinarima koji su se interesovali za određene firme dospele u javnost, čak i objavljene u medijima. Šabić navodi i da bi, nezavisno od rizika na koji novinari ukazuju i pod uslovom da se smatra da obrada podataka kakva je uvedena ima smisla i opravdanja, osnov za nju bi morao biti obezbeđen jasnim i nedvosmislenim odredbama zakona, bilo o APR-u, bilo nekog posebnog zakona.

- U odsustvu pomenutih elemenata, obrada podataka o ličnosti je nedozvoljena - naveo je Šabić i istakao da će od Agencije zatražiti da se o slučaju bez odlaganja izjasni, a da će nakon toga i neposrednog nadzora na licu mesta doneti odluku o daljim merama.

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Šabić: Zašto je APR počeo da "popisuje" novinare?

Izvor: Mondo, 04.Nov.2014

Poverenik se intesuje zašto je pre nekoliko dana u APR uvedena procedura koja podrazumeva da se beleži ko je sve bio u arhivi i zbog kojih firmi, što posebno pogađa novinare...Foto: logo..Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić saopštio je danas...

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.