Počela registracija .ME domena

Izvor: B92, 15.Maj.2008, 00:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počela registracija .ME domena

".ME is about YOU!” je reklamni slogan crnogorskog ME domena. Nedavno objavljeni planovi registracije otkrili su da zainteresovani neće moći lako i jeftino doći do kvalitetnog domena.

Jasna Ćosović




Registracija .ME domena počela je 1. maja crnogorskim sunrise periodom tokom koga crnogorske firme sa zaštićenom trgovačkom oznakom (trademark) mogu podneti zahteve za registraciju domena. Opšti sunrise period u kome mogu učestvovati i strane >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << firme sa zaštićenom trgovačkom oznakom traje od 6. do 20. maja. Tipično, domeni tipa imefirme.me će biti prijavljeni tokom ovog perioda.

Prva prilika za masovnu registraciju za sve zainteresovane je landrush faza koja će trajati od 6. juna do 26. juna. Domeni za koje pristigne više od jedne prijave tokom landrush perioda biće ponuđeni na licitaciji u okviru koje će se nadmetati svi oni koji su poslali prjavu za domen. Faza slobodne registracija počeće 17. jula i odvijaće se po principu "prava prve prijave", dakle ko se prvi prijavi za neki od preostalih slobodnih domena automatski ga i dobija. Godišnja cena domena registrovanih u ovom periodu biće 11,99 evra, a vlasnici će morati da registruju domen na bar dve godine. Međutim, najvredniji domeni neće biti deo ni jedne od nabrojanih faza. Naime, oko 2600 .ME domena spada u kategoriju premium domena. Premium domeni su procenjeni kao posebno vredni i biće ponuđeni na posebnoj aukciji posle završetka perioda inicijalne registracije ostalih domena.

Dobrim delom premium domeni sadrže engleske glagole kao sto su: drive.me, contact.me, kiss.me, love.me i send.me. Pored toga lista sadrži veliki broj domena zasnovanih na ličnim imenima i prezimenima, na primer: jack.me, john.me, johnson.me i michael.me. Veliki broj domena sadrži i glagole iz srpskog jezika: ljubi.me, kontaktiraj.me, iznajmi.me," Da su u Crnoj Gori imali u vidu i internet tržišta bivših jugoslovenskih republika govori i činjenica da postoji dosta premium domena koji se razlikuju samo usled upotrebe ekavice, ijekavice ili jekavice, na primer 3 različita premium domena su: obavesti.me, obavijesti.me i obavjesti.me. Pored velikih mogućnosti na srpskom i engleskom, .ME je zgodan i za kombinovanje na španskom i italijanskom, pa se na listi premium domena mogu pronaći i reči iz ovih jezika. Takođe, na listi je određen broj potencijalno vrlo skupih domena koji sadrže pornografske i erotske pojmove.

Pored 2600 premium domena, nedostupno za registraciju je i oko 400 domena rezervisanih za upotrebu od strane vlade i registra. Ovom listom preovladavaju domeni koji sadrže crnogorske geografske pojmove, tu su npr. durmitor.me i kotor.me, kao i pojmovi vezani za drzavne funkcije i organe, npr. čak 20 domena je u najrazličitijim varijacijama rezervisano za predsednika Crne Gore.

Srpski internet provajder CRI postao je partner crnogorske kompanije ME-NET u poslovima registracije .ME domena. Kroz partnerstvo ovaj domaći internet provajder pruža mogućnost svim zainteresovanima iz Srbije da kupe .ME domen.

Sa zvaničnog sajta .ME domena poručuje se: ".ME ima nevjerovatan potencijal za korisnike interneta širom svijeta. Razmislite o tome! Sa .ME domenom internet će jednostavno, biti priča o Vama. Po prvi put u istoriji interneta, imena domena su suštinski lična." Potencijal ekstenzije ilustruje i činjenica da je najveći svetski registrator domena GoDaddy.com pokazao veliko interesovanje za ovu ekstenziju i zajedno sa partnerima postao zvanični agent za registraciju .ME domena.

Potpredsednik kompanije GoDaddy.com, Tim Ruiz, izjavio je za Tehnopolis da su u GoDaddyju vrlo uzbuđeni zbog dolaska .ME domena. On je izrazio očekivanje da će ova ekstenzija postati popularna širom sveta i postati privlačnija od bilo kog drugog državnog internet domena. Svakako u doba u kojem se dosta toga vrti oko "mene", "tebe" i "nas": "I" (iPhone, iPod, iReport), "You" (YouTube) i "We" (WeGame), za očekivati je da "ME" postigne zavidan globalni uspeh.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.