Izvor: Blic, 14.Okt.2014, 15:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Okončana skupštinska rasprava, sutra nastavak
Skupština Srbije završila je danas raspravu o više predloga međudržavnih sporazuma među kojima je Sporazum vlada Srbije i Hrvatske o saradnji u zaštiti od prirodnih i drugih katastrofa, za koje su podršku najavili i poslanici opozicionih stranaka.
Tokom viščasovne rasprave o tom sporazumu, sporazumu vlada Srbije i
Makedonije o uzajamnom priznavanju vozačkih dozvola, kao i sporazumu vlada Srbije i Rumunije o otvaranju četri granična prelaza poslanici opozicije >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << su pokrenuli pitanje odgovornosti za poplave koje su u maju i septembru pogodile Srbiju.
- Vlada Srbije je reagovala nakon poplava, delovala je kada su se poplave već desile, a pre toga, dve godine rada ove vlade nije urađeno ništa, ni metar zaštitnih ograda, odnosno pojaseva od reka koje po svojoj prirodi mogu da plave područja oko sebe - rekao je poslanik Socijaldemokratske stranke Janko Veselinović.
On je kazao da su nakon poplava u Jaši Tomiću brzo izgrađene kuće i popravljena infrastruktura, a da Vlada Srbije sada radi loše i da obnova ide veoma sporo.
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Borislav Stefanović rekao je da je Vlada mogla bolje da reaguje u poplavama ali da se umesto toga bavila politikom.
Odgovarajući na kritike opozicije, ministar bez portfelja zadužen za vanredne situacije Velimir Ilić rekao je da je možda moglo nešto da se predupredi i da odgovornost postoji, ali da ona nije od juče već od pre 20-30 godina.
- Ovu katastrofu je trebalo videti i biti tamo. Teško je moglo da se brani. Svi su odgovorni i svi su bili u vladama, a sada prebacuju lopticu. Ovo je nauk za ubuduće, da uradimo sve što možemo - kazao je Ilić.
Govoreći o sporazumima koji su pred poslanicima, Ilić je naveo da su sva četiri sporazuma su u interesu naše države i naših suseda u okruženju i da zato očekuje da ćete biti ratifikovani bez problema.
Ministar je, obrazlažući predložene zakone za ratifikaciju tih međunarodnih sporazuma rekao da se, kada je reč o Sporazumu Vlade Srbije i Vlade Hrvatske o saradnji u zaštiti od prirodnih i drugih katastrofa, planira potpisivanje sličnog sporazuma sa drugim zemljama u okruženja.
- Imaćemo prilike da slične sprazume potpišemo i sa drugim zemljama u okruženju, jer je naša ideja da se ti regionalni centri grupišu i da se više zemalja udružuje pre svega u odbrni od požara, poplava, u protivgradnoj zaštiti... - rekao je Ilić.
- Molim vas da ovo prihvatite, mi izuzetno dobro sarađujemo, imamo veliku reku Savu koja protiče kroz Srbiju, Hrvatsku i Republiku Srpsku i izuzetno je važno da imamo dobru saradnju - naglasio je ministar.
On je dodao da se takodje vode razgovori sa ostalim zemljama u okruženju za zajedničko organizovanje u protivgradnoj zaštiti.
Ministar Ilić je naveo da ratifikovanje Sporazuma Vlade Srbije i Vlade Makedonije o uzajamnom priznavanju vozačkih dozvola treba da olakša vozačima da lakše prelaze granice.
Kada je reč o potvrđivanju međudržavnog Sporazuma sa Rumunijom o otvaranju dva medjunarodna granična prelaza - Vračev Gaj (Srbija) i Sokol (Rumunija) i Golubac (Srbija) i Nova Moldova (Rumunija) na srpsko-rumunskoj državnoj granici, Ilić je rekao da je to zahtev građana koji žele da se brže i lakše prelaze granice.
- Rumunija je punopravni član EU i naš je interes da brže komuniciramo i obezbedimo lakši protok roba i ljudi - rekao je Ilić.
Poslanik Jedinstvene Srbije Đorđe Kosanić rekao je da će ta stranka podržati predložene ratifikacije i podstio da u Srbiji postoji značajan procenat rumunskog i vlaškog stanovništva koji živi u pograničnoj zoni.
- Uređenje graničnog prelaza Golubac podrazumeva uredjenje pristupnog puta, izgradjanju mosta, uređenje graničnog prelaza sa infrastrukturom... - rekao je on.
Zamenik šefa poslaničkog kluba NDS Janko Veselinović najavio je takođe podršku tim ratifikacijama.
On je ocenio da je Sporazum sa Hrvatskom bitan i naglasio da treba raditi ne samo na saradnji već i na rešavanju mnogih otvorenih pitanja.
- Predlažem da se Vlada ne bavi samo ovim problemima, jer sa Hrvatskom nema pitanja koje nije otovreno, a nerešena pitanja mogu uvek biti problem - rekao je Veselinović i dodao da će NDS podržati isporazum o otvaranju dva granična prelaza sa Rumunijom, istakavši da je veoma malo graničnih prelaza otvoreno, a da neka rade samo jednom godišnje, kada su neke svetkovine.
Poslanici će rad nastaviti sutra u 11 sati razmatranjem amandmana na Predlog zakona o sprečavanju doping u sportu.




