Nemac Marsel Bajer u Krokodilovoj kući za pisce

Izvor: Blic, 01.Okt.2014, 18:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemac Marsel Bajer u Krokodilovoj kući za pisce

Nemački pisac Marsel Bajer stigao je u Beograd i tokom oktobra boraviće u Krokodilovoj Kući za pisce.

U Gete-Institutu je danas najavljeno će on sutra (20) gostovati na književnoj večeri u okviru programske celine "Literarni kafe" Gete Instituta, a na kojoj će biti reči o njegovim knjigama u izdanju "Geopoetike" - "Kaltenburg" i "Leteće lisice".

U razgovoru s Marselom Bajerom učestvuju prevodilac Jan Krasni i izdavač Vladislav Bajac.

Bajer >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je izrazio zadovoljstvo što je gost Beograda i zapitao se koje su prve

Učesnik razgovora o slikama iz 1914. godine

Bajer će nastupiti i na festivalu En Garde, Avant-garde: 20/21, u okviru koje će umetnici i istraživači iz regiona i Evrope ispitivati aktuelna značenja i kontinuitete istorijskih avangardi, njihov politički kontekst i kontekst njihovih aktuelnih interpretacija.

Program En Garde, Avant-garde: 20/21 biće održan 17. i 18. oktobra u Centru za kulturnu dekontaminaciju, a Marsel Bajer će nastupati 17. oktobra od 18 sati u razgovoru o slikama iz 1914. godine, zajedno sa istoričarkom Dubravkom Stojanović.

uspomene mladih koje su budile sirene, zvuk aviona i bombi tokom NATO agresije 1999. godine, pošto on sam nema takvih sećanja. On je rekao da se bavi temom rata, a o tome zna mnogo iz istorije i iskustava ljudi sa kojima je razgovarao.

Prvo je stvarao pod snažnim uticajem austrijske pesnikinje Frederike Majreker i predstavnika francuskog novog romana.

Piše liriku, eseje i romane, u kojima se uvek, na osobit način, vraća nemačkoj istoriji, naročito u doba Trećeg rajha.

Bajeru će u novembru 2014. godine biti uručena prestižna nemačka Klajstova nagrada. Klajstovo društvo, koje dodeljuje ovu nagradu, odluku je obrazložilo sledećim rečima: "Ovaj četrdesetosmogodišnji pisac odlikuje se samosvojnim pristupom. U svojim romanima, zbirkama poezije i esejima on traga za mračnim vezama između nauke, umetnosti i politike u nemačkoj i evropskoj istoriji XX veka."

Bajer se proslavio delima "Leteće lisice", "Zemljopis" (nem. Erdkunde), "Putinovo poštansko sanduče" (nem. Putins Briefkasten) i drugim.

Dobitntik je brojnih nagrada, između ostalog Berlinske književne nagrade, nagrade Hajnrih Bel i Nagrade Fridrih Helderlin.

Rezidencijalni program festivala Krokodil podržavaju evropska mreža za književnost Traduki, ministarstvo spoljnih poslova Nemačke, Prohelvecija, Kulturkontakt Austrija, Goethe-Institut, Fondacija "S. Fišer" i Slovenačka književna agencija, uz pomoć Kuće legata iz Beograda, Erste banke i Sekretarijata za kulturu Grada Beograda.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.