Napadnut Simensov softver

Izvor: B92, 28.Sep.2010, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Napadnut Simensov softver

Nemački tehnološki gigant, kompanija Simens, kaže da zna za 15 industrijskih obejkata širom sveta koji su pogođeni kompjuterskim virusom koji je napao kompjuterski program koji Simens prodaje.

Izvor: BBC




Iran je nešto ranije saopštio da je kompjuterski virus, poznat pod imenom Stuxnet napao neke od računara u nuklearnom postrojenju

Bušer.

Iranci naglašavaju da centralni kompjuterski sistem u postrojenju nije pogođen.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Stručnjaci objašnjavaju da virus Stuxnet, po prodoru u kompjuterski sistem, traga za simensovim programima koji koji se koriste u regulisanju industrijskih procesa i kada ih pronađe širi se po njima i parališe njihov rad.

U Simensu kažu da ni jedan od ugroženih kompjuterskih programa nisu prodali Iranu ali da su Iranci mogli da ih nabave na otvorenom tržištu.

Virus Stuxnet napao je kompjuterske sisteme u Indoneziji, Indiji i Pakistanu ali se čini da je najteže pogođen Iran.

Stuxnet je napravljen tako da iskoristi slabosti u Simensovim sistemima koji se koriste u radu postrojenja kao što su vodovodi, naftne platforme i elektrane.

Zapad strahuje da Iran želi da se domogne atomskog oružja što Teheran demantuje tvrdeći da svoj nuklearni program koristi isključivo u civilne svrhe.

Složen dizajn

Stručnjaci kažu da ih složeni dizajn virusa navodi na zaključak da bi mogao da bude pokušaj sabotiranja iranskog nuklearnog programa.

Ako se ispostavi da je to slučaj, kažu eksperti, onda bi ovo mogla da bude velika prekretnica u takozvanom cyber ratovanju. Oni kažu da je virus toliko složen da je sasvim moguće da su njegovi tvorci morali da imaju podršku neke države.

Virus Stuxnet prvu put je primećen u junu od kada ga stručnjaci za kompjutrersku bezbednost intenzivno proučavaju.

Ideja da je direktrno uperen protiv Irana potekla je od izveštaja jedne od vodećih svetskih kompanija za bezbednost kompjutera da je oko 60 odsto svih infekcija ovim virusom dogodilo u Iranu.

Prošle nedelje je i jedan od vodećih kompjuterskih stručnjaka špekulisao da je reč o mogućem pokušaju sabotiranja nuklearne elektrane u Bušeru koju ima podršku neke države.

Virus Stuxnet može da preuzme kontrolu nad, i onesposobi, kompjuterske sisteme koji kontrolišu stvari kao što su grejanje, struja i tome slično u nekom objektu kao što je Bušer.

Analitičati, međutim, istovremeno upozoravaju da je isuviše rano za neke definitivne zaključke o motivaciji onih koji su stvorili virus.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.