Izvor: Nezavisne Novine, 01.Nov.2017, 10:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najčudnije stvari koje su astronauti ostavili na Mjesecu

Između 1969. i 1972. godine na Mjesec je sletjelo 12 astronauta.

Astronauti su na Mjesec do sada odnijeli mnogo opreme, ali i neke sasvim neobične predmete. Ovo su neke od najneobičnijih stvari koje su se našle na Mjesecu.

U to vrijeme se o tome nije govorilo, ali Baz Oldrin, astronaut misije Apolo 11, nosio je pričest na Mjesec. Oldrin je bio član Prezbiterijanske crkve i pitao je pastora kako da obilježi spuštanje prvih ljudi na Mjesec.

Sveštenik >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << je pripremio pričest koju je Oldrin ponio u svemir. Pričestio se odmah po slijetanju.

NASA je pripremala astronaute za šetnju po Mjesecu tako što je organizovala treninge na Zemlji. Oregon je imao nekoliko mjesta koja su podsjećala na Mjesečevu površinu, pa su astronauti često ostajali tamo. Astronaut Džejms Irvin je riješio da na Mjesec ponese komad stvrdnute lave iz Oregona.

Braća Rajt bila su iz Ohaja. Astronaut misije Apolo 11 Nil Amstrong bio je takođe iz te američke države i u čast pionira letenja ponio je dio letjelice na Mjesec.

Of the 6 flags on the moon, 5 of them are still standing. The flag placed by Neil Armstrong flag during the Apollo 11 mission is not. pic.twitter.com/IEgQGYwFbz

Sva tri astronauta misije Apolo 15 studirala su na Univerzitetu u Mičigenu, pa su odlučili da odaju počast ovoj ustanovi. Osnovali su Udruženje alumni univerziteta sa sjedištem na Mjesecu. Čak su ostavili pločicu na kojoj piše "Udruženje alumni Univerziteta u Mičigenu". Ovo je potvrda da je Klub na Mesecu Univerziteta u Mičigenu dio Alumni organizacije i da mu pripadaju sva prava i privilegije pod Ustavom organizacije.

Neki astronauti donili su značke na Mjesec. U misiji Apolo 11 na Mesecu je završila značka u obliku orla koji nosi grančicu masline, kao tradicionalni simbol mira. U ovoj misiji je i astronaut Alen Bin ostavio svoju srebrnu značku.

Astronauti su nosili razne fotografije na Mjesec, ali je najpoznatija ona koju je u misiji Apolo 16 ostavio astronaut Čarls Djuk. Na njoj se vide Djuk, njegova supruga Doroti i njihova dva sina Čarls i Tomas. Na poleđini piše:

"Ovo je porodica astronauta Djuka s planete Zemlje. Sletio na Mjesec u aprilu 1972". Ispod su i potpisi njegove supruge i djece. Fotografija je umotana u providnu plastičnu foliju. Pretpostavlja se da ju je vrlo brzo uništila Sunčeva svjetlost.

Alan Šepard bio je prvi Amerikanac koji je putovao u svemir i jedan od astronauta u misiji na Mjesec za Apolo 14. Tokom druge “šetnje” otkrio je da je na Mjesec ponieo palicu i dve loptice za golf. Čak je pokušao da izvede nekoliko udaraca. Loptice su i dalje na Mjesecu, ali je palicu vratio na Zemlju. Izložena je u muzeju USGA u Nju Džersiju.

Armstrong i Oldrin su ostavili silicijumski disk veličine novčića u kom su upisane poruke mira iz 73 države, među kojima su poruke kraljice Elizabete II, Indire Gandi i pape Pavla VI.

Disk može da opstane na površini Mjeseca hiljadama godina. On je trajni dokaz da su mnogi lideri, uprkos napetim odnosima koji su vladali 1969, bili ujedinjeni u ovoj misiji.

Na Mjesecu nema vazduha, zbog čega je okruženje idealno za demonstriranje fizičkih eksperimenata koji zavise od otpora vazduha.

Astronaut misije Apolo 15 Dejvid Skot pokušavao je da isproba Galileov princip po kom lagani i teški objekti padaju istom brzinom, ukoliko nema otpora vazduha. On je sa iste visine bacio čekić i sokolovo pero, a oba predmeta dotakla su tlo u isto vrijeme.

(NN/radiosarajevo.ba)

Nastavak na Nezavisne Novine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.