
Izvor: TehnoMagazin.rs, 12.Dec.2014, 13:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kuvajte, pecite i grejte celu kuću uz etažne peći
Zima nam polako dolazi u susret, sneg samo što nije pao, a grejanje u domaćinstvima uveliko radi punom parom. Sigurno ste se već obezbedili za ovu zimu i možda je za ugradnju sistema grejanja već kasno, ali nije rano da počnete da razmišljate kako ćete se grejati naredne sezone. Etažnim grejanjem uz pomoć peći zagrevate celokupan stambeni prostor kad i koliko hoćete i pritom ne zavisite od gradskog grejanja, ne trošite struju ili gas. Ali pre nego što se odlučite za ovu vrstu grejnog >> Pročitaj celu vest na sajtu TehnoMagazin.rs << sistema, dobro razmislite, jer košta mnogo, a mesta za pogrešne proračune nema.
Šta je etažno grejanje?
Etažno grejanje je sistem grejanja koji radi autonomno za jednu stambenu jedinicu (kuću, stan, zgradu). Ne razlikuje se od gradskog centralnog grejanja kada je u pitanju način na koji funkcioniše. Sistem sadrži peć (ili kotao) u kojoj se proizvodi toplotna energija koja kroz prethodno ugrađen cevovod, posredstvom vode (ulja, antifriza), dolazi do radijatora koji na taj način zagrevaju kuću. Osnovna razlika između centralnog i etažnog jeste veličina prostora koji greju; etažno jedan stan ili zgradu, a centralno čitava naselja. Etažno grejanje više stanova može biti loša odluka jer je veoma teško ustanoviti ko koliko troši i samim tim raspodela troškova ne može biti racionalna.
Ovaj sistem je najbolje uvesti tokom izgradnje kuće ili pre useljenja u stan, ali se može ugraditi i naknadno. Najčešće se koriste kotlovi za etažno grejanje, koji se razlikuju prema gorivu koje koriste na čvrsto i/ili tečno gorivo, struju i gas. Kotao može, osim za grejanje, da služi za zagrevanje vode u domaćinstvu. Kada su u pitanju peći na čvrsto gorivo, one mogu biti u vidu kamina i štednjaka. Od grejnih tela, tu su radijatori ili podno grejanje.
Etažno ili centralno?
Centralno grejanje je veoma slično etažnom. No, svako grejanje poseduje svoje prednosti i mane.
Centralno grejanje ravnomerno zagreva sve prostorije u objektu. Međutim, temperatura može da varira u zavisnosti na kom ste spratu, kao i u kom delu grada se nalazite (tj. koliko ste udaljeni od toplane). Takođe, ne treba zaboraviti da toplana noću isključuje grejanje. Kod etažnog grejanja može se desiti da je prostorija u kojoj se loži mnogo toplija u odnosu na ostatak objekta.
U evropskim zemljama potrošnja energije se meri kalorimetrom i samim tim je moguće planirati potrošnju jer se plaća onoliko koliko se potroši. Kod nas se centralno grejanje obračunava po kvadratnom metru bez obzira koliko trošite, da li provodite vreme u stanu ili ne. Dok centralno plaćate tokom cele godine, etažno zahteva ulaganje samo tokom sezone. S obzirom da sami određujete koliko ćete i koje prostorije grejati, uvek možete grejati manje prostorija ili ne grejati uopšte ukoliko ste odsutni. Ali za razliku od centralnog, etažno zahteva velika ulaganja.
Centralno grejanje je najkomfornije grejanje kada je u pitanju održavanje i opsluživanje. Imajte u vidu da ćete ugradnjom etažne peći imati više prašine u odnosu na centralno. Takođe, moraćete da odvojite vreme svakog dana za loženje. Radijatori su malih dimenzija, obično smešteni ispod prozora i ne zauzimaju mnogo prostora. Kupovinom kamina ili štednjaka, moraćete odvojiti veći deo prostora kako biste ga postavili. Iako su štednjaci efikasniji, kamini su estetski primamljiviji.
Uvođenjem etažnog grejanja postoji opasnost od požara i prodora dima u prostoriju. Kod centralnog može doći do pucanja instalacija i izlivanja vode.
Pre nego što donesete konačnu odluku
Pre nego što se odlučite za kupovinu štednjaka ili kamina, potrebno je da obavite neke osnovne proračune:
Izračunati koliki su toplotni gubici objekta gde se razvodi etažno grejanje;
Odabrati tip radijatora i cevi koji će ih povezivati, kao i koliki su tu gubici;
Na osnovu prethodno dobijenih podataka, sa određenim korekcijama, utvrditi potrebnu snagu za zagrevanje;
Odabrati vrstu energenta i odrediti potrebnu snagu peći;
Nakon svih izvedenih proračuna, a prema dozvoljenom rasponu grejnog tela, odlučuje se koja peć predstavlja najbolji izbor.
Prilikom odabira peći mora se voditi računa i o načinu održavanja, vremenu potrebnom da se postigne željena temperatura, čistoći, stvaranju buke, sigurnosti, ponudi na tržištu, mogućnosti servisiranja, estetici, dopremanju i skladištenju pojedinih vrsta goriva, itd.
Veoma bitan element na koji treba obratiti pažnju pre ugradnje etažnog grejanje jeste izolacija. Ukoliko izolacija nije dobra, svi dobri izbori padaju u vodu. Takođe, jako je važno ne preterati sa brojem radijatora i rasporediti ih na prava mesta, najbolje uz prozor ili spoljni zid.
Nije poželjno ugraditi štednjak na zajednički dimnjak zbog potrebne promaje u dimnjaku. Promaja zavisi od ispravnosti dimnjaka i meteoroloških uslova. Jedan od najjednostavnijih načina za proveru promaje u dimnjaku je pomoću plamena sveće. Prinesite plamen sveće otvoru i ukoliko se slabo povija, promaja je loša. Potrebno je da se plamen potpuno povija u otvor dimnjaka. Dimnjak treba da se nalazi u unutrašnjosti objekta, a ako je na spoljnom delu, potrebno ga je izolovati.
Jedan od bitnijih i često uslovljavajućih faktora prilikom ugradnje etažnih peći jeste cena. Etažno grejanje zahteva velika ulaganja, zato je neophodno izvršiti dobar proračun prvi put kako ne bi došlo do pojave mnogobrojnih problema nakon završetka ugradnje. Smatra se da je investicija isplativa ukoliko se otplati za manje od pet godina, a na vama je da izračunate.
S obzirom da instaliranju grejnog sistema prethodi složen proces projektovanja i istraživanja, potrebno ga je prepustiti stručnjacima. Ne upuštajte se sami u ugrađivanje grejanja vođeni savetima drugih ljudi. Svaka stambena jedinica je specifična za sebe i na stručnjaku je da proceni koje je najbolje rešenje za vaš stan ili kuću.
Alfa-Plam Rustik etaž – kamin za grejanje celokupne kuće
Kamin Alfa-Plam Rustik predstavlja idealan izbor ukoliko želite da imate kamin, gledate vatru kako gori i grejete ceo stan ili kuću. Izrađen je od limenih i livenih delova. Sa prednje strane nalazi se vatrootporno staklo, a vrata ložišta se nalaze sa desne strane i poseduju specijalni ključ za otvaranje. Regulatori vazduha se nalaze na prednjem delu.
Snaga peći je 11kW i može da zagreje prostor zapremine od 100 do 150m³. Količina vode u kotlu je 11l. Visina kamina je 650 mm do dimovnog nastavka, čiji prečnik iznosi 120 mm. Od goriva se mogu koristiti ugalj ili drvo, a kada je u pitanju ugalj, preporučuje se korišćenje drvenog uglja, sušenog, ali ne i visokokaloričnog. Poseduje sopstvenu termoregulaciju i time troši manje ogreva. Stepen iskorišćenja je od 71 do 76 odsto.
MBS Super Termomagnum D – tradicionalni dizajn uz unapređene karakteristike
U odnosu na svog prethodnika, Termo Magnuma, Super Termo Magnum D (desni) poseduje veće ložište, kotao i veću snagu vode. Iako je dizajn ostao isti, nova peć kompanije MBS iz Smedereva poseduje snagu od 20kW, bez obzira da li je u pitanju ugalj ili drvo (preporučeno gorivo).
Troši oko 5.1kg do 7.1kg goriva po satu. Drvo doprinosi snazi prostorije malo više u odnosu na ugalj, ali mu je stepen iskorišćenja manji. Količina vode u kotlu je 19l. Može posedovati četiri odvoda za dim (desni, levi, zadnji i centralni), čija je veličina 120mm. Dimenzije ložišta su 30x40x40cm, dok je veličina rerne 28x27x42cm.
Alfa-Plam Term 27 D – snažan i za grejanje i za kuvanje
Peć Alfa-Plam namenjena etažnom grejanju poseduje čelične ploče za kuvanje koje se mogu lako skinuti i očistiti i sadrži specijalni ključ za otvaranje vrata ložišta u slučaju pregorevanja. Ima ugrađen termometar koji meri temperaturu vode u kotlu (25l) i manometar koji pokazuje pritisak vode, kao i regulator koji automatski reguliše temperaturu vode u kotlu.
Poseduje regulatore za dovod sekundarnog i tercijalnog vazduha koji doprinose čistijem sagorevanju i regulišu ponovno paljenje nesagorelih dimnih gasova. Poseduje ugrađen termostat, višestruko priključivanje na dimnjak (desno i odozgo) i duplo staklo na vratima rerne. Poseduje snagu od 27kW, a zapremina zagrevanja je od 275 do 365m³. Odvod za dim iznosi 150 milimetara. Dimenzije rerne su 33x44x26cm, a ložišta 315×264 (max 460)x414mm. Otvor vrata ložišta je 175x200mm. Stepen iskorišćenja je oko 76 odsto.
Mogućnost naručivanja preko Elbraco.rs e-prodavnice
Alfa-Plam Rustik etaž55.989dinara
55.989dinara
82x72x44Dimenzije (cm)
117kgMasa
11kWSnaga
40 – 55m²Površina zagrevanja
POGLEDAJTE DETALJNIJE...
MBS Super Termomagnum D87.930dinara
87.930dinara
95x85x60Dimenzije (cm)
188kgMasa
20kWSnaga
105 – 138m²Površina zagrevanja
POGLEDAJTE DETALJNIJE...
Alfa-Plam Term 27 D88.983dinara
88.983dinara
90x85x60Dimenzije (cm)
195kgMasa
27kWSnaga
150 – 170m²Površina zagrevanja
POGLEDAJTE DETALJNIJE...
Naručite s popustom proizvode u ponudi: ako je proizvod sa popustom od 7% (pogledajte gornju reklamu, ili reklamu sa strane) upišite posle klika na dugme "Detaljnije" na Elbraco.rs kod "TEHNOMAGAZIN7", a ako je popust proizvoda 10%, upišite kod "TEHNOMAGAZIN10". Detaljnije uputstvo sa slikama za ostvarivanje popusta pogledati na ovoj stranici.
Pogledajte ostale proizvode iz kategorije Etažne peći na elbraco.rs e-prodavnici.
Nastavak na TehnoMagazin.rs...