KULA NEBOJŠA KAO TEREZIN Multimedijalni program posvećen Principu

Izvor: Blic, 03.Dec.2014, 14:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

KULA NEBOJŠA KAO TEREZIN Multimedijalni program posvećen Principu

U Kuli Nebojša u Donjem gradu Beogradske tvrđave 5. decembra od 19 sati biće održan multimedijalni program „Terezin – beskonačno vreme u tišini”.

U godini obeležavanja stogodišnjice od početka Prvog svetskog rata program je posvećen tamnovanju Gavrila Principa i ostalih političkih osuđenika „Mlade Bosne” u tamnici u Terezinu u Češkoj.

Pomoću vizuelnih efekata i scenografije biće prikazan prostor tamnice u Terezinu, u kojoj je robijao i umro Gavrilo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Princip, kao njen najpoznatiji zatvorenik.

Osim njega, tu su boravila i druga dva atentatora: Nedeljko Čabrinović i Trifko Grabež, sva trojica od 5. decembra 1914. godine.

Ambijentalna instalacija i audio-vizuelni rad u aneksu i na prvom nivou Kule Nebojša poslužiće kao „scena” za povezivanje dve političke tamnice: Kule Nebojša, koja je u XVIII i u prvoj polovini XIX veka predstavljala „mračni simbol Beograda”, i najpoznatije češke tamnice (kasnije postaje koncentracioni logor) u kojoj je, između ostalih, stradao i Princip.

Istovremeno, ova postavka biće i scena za prikazivanje dokumentarnog materijala, proze i poezije u vezi sa tamnovanjem.

Ambijent tamnice, muzika rađena za ovaj program (dizajn zvuka: Zoran Jerković), glumci Ivan Zarić, Miloš Milić i Miloš Petrović i plesač Luka Lukić, „uvešće publiku u Terezin” i pružiti joj nesvakidašnje iskustvo.

Program realizuju Javno preduzeće „Beogradska tvrđava” i „Dunavfest” zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Reditelj multimedijalnog programa je Nebojša Bradić.

Po završetku programa, posetioci će biti u prilici da uživaju u kuvanom vinu.

Ulaz je beplatan.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Multimedijalni program "Terezin" u Kuli Nebojša 5.decembra

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Dec.2014

U Kuli Nebojša na Donjem gradu Beogradske tvrđave, u godini obeležavanja stogodišnjice od početka Prvog svetskog rata, u petak 5. decembra, biće održan multimedijalni program "Terezin - beskonačno vreme u tišini"...Ovaj multimedijalni događaj posvećen je tamnovanju Gavrila Principa i ostalih...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.