Izvor: B92, 14.Sep.2009, 20:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
IBM i evropski istraživači razvili alat za pretragu multimedije
Iz kompanije IBM tvrde da su, u saradnji sa istraživačima iz Evrope, razvili bolji način internet pretrage za slikama i video klipovima nego što to rade popularni search engine-i Google i Yahoo.
Izvor: Bozza Bench
Razvojni programeri nazivaju njihovu novu tehnologiju SAPIR, skraćenica koja znači, Audio-Visual Content Using Peer-to-Peer Information Retrieval. Ova tehnologija indeksira i analizira opise na osnovnom nivou ili atribute kao što su >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << boje, oblik i zvuk na slikama i video fajlovima.
Zatim se upoređuju ovi podaci sa ostalim postojećim slikama kako bi se izvršila identifikacija onoga šta se na slikama nalazi. Ovaj pristup potpuno je drugačiji od većine pretraživačkih tehnologija, koje vrše pretragu na osnovu tekstualnih tagova koji se dodeljuju datotekama.





