Hakeri vrebaju danonoćno: Sačuvajte bezbednost na internetu kroz ovih 5 saveta

Izvor: BKTV News, 14.Jan.2017, 23:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hakeri vrebaju danonoćno: Sačuvajte bezbednost na internetu kroz ovih 5 saveta

Hakeri svakog trena traže nove načine kako bi se domogli vaših privatnih podataka i bankovnih informacija, a ovih pet načina mogu vam pomoći da se donekle zaštitite.

Pre nekoliko dana otkriveno je i da sada koriste WhatsApp kako bi vam slali viruse na mobilne telefone kroz naoko obične dokumente. Sve što im treba je jedna vaša greška kojom ćete im širom otvoriti vrata. Srećom i vi sami možete da preduzmete nekoliko jednostavnih radnji kojima ćete značajno >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << poboljšati svoju sigurnost dok ste onlajn - što je danas gotovo stalno.

Lozinke

One su vaša prva linija obrane od hakerskih napada i verovatno ste mnogo puta čuli da ne koristite istu lozinku za svaki servis ili društvenu mrežu. S razlogom! Nemojte olakšati posao hakerima. Svaki dodatni znak vašu lozinku će učiniti drastično težom za probijanje, a najbolje rešenje je da se koristi neku vama poznata fraza s posebnim znakom (ŽivimUkućinabroju77). Setite se barem jednom godišnje da promenite lozinke, a ako je servis kojeg koristite bio na meti velikog napada svakako promenite lozinke. Isto tako, postavite i lozinke na svoje telefone, ako ih već nemate.

Koristite identifikaciju u dva koraka

Verovatno ste već videli da vam razne društvene mreže i stranice nude dodatni korak identifikacije kod prijave. To može biti neko pitanje ili vam mogu poslati verifikacijski kod na mobilni telefon. Ovakav dodatni nivo zaštite može da bude vrlo koristan u cilju sprečavanja nekoga da se na vaš račun prijavi samo sa imejlom i lozinkom i delotvorna je metoda zaštite.

Obrišite naloge koje ne koristite

Neke ste verojatno već i zaboravili, a tu i tamo vam se u inboxu može pojaviti podsetnik u obliku nekog čudnog mejla koji je znak da ste tamo hakovani. Drugi razlog za brisanje računa je i gubitak poverenja u njihovu uslugu - a glavni razlog mogao bi da bude da su često bili hakovani.

Proverite jesu li vaši podaci ukradeni

Jedno je preduzeti mere kako bi poboljšali vlastitu sigurnost, ali što je sa onim računima koji su već provaljeni? HaveIBeenPowned jedna je od stranica koje čine upravo to. Pročešljaće vaše račune kako bi videli da li je neki od njih ugrožen. Sve što treba da upišete jeste vaš imejl ili korisničko ime i stranica će vam pokazati ako su povezani s nekim hakerskim upadima.

Zaštitite svoje poruke i pozive

Enkripcija vam možda zvuči kao nešto iz špijunskih filmova, ali danas više to nije tako. Svi mi imamo privatne poruke ili informacije koje ne želimo da neko vidi i sve više servisa nudi enkripciju s kraja na kraj. To znači da samo pošaljilac i primalac imaju ključ za kriptovanje i dekriptovanje poruka, a recimo davatelj usluge koji nadzire sistem ne može nikako da pristupi sadržaju poruke. Signal, Telegram, Wire ili Wickr su samo neke od takvih aplikacija, a Signal ili na FaceTime (na iOS-u) će zaštititi i audio pozive.

NE RIZIKUJTE S NELEGALNIM: Ovo su najbolji besplatni korisni programi za vaš računar

Nastavak na BKTV News...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.