Grafički umetnici u sudskom procesu protiv Gugla

Izvor: S media, 08.Apr.2010, 16:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Grafički umetnici u sudskom procesu protiv "Gugla"

Američki grafički umetnici su pokrenuli sudski proces protiv "Gugla" jer smatraju da je taj kalifornijski Internet gigant ugrozio njihova autorska prava digitalizujući i stavljajući na Internet njihova dela bez dozvole i nadoknade.

Američko udruženje medijskih fotografa - ASMP i druga udruženja koja zastupaju ilustratore i druge vizuelne umetnike podneli su tužbu protiv "Gugla" pred njujorškim Saveznim sudom.

"Kompanija "Gugl" koristi profesionalne radove podnosilaca >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << tužbe zaštićene autorskim pravima", izjavio je Džejms MekGvajer iz advokatske kancelarije koja zastupa grafičke umetnike.

MekGvajer je naveo i da tužba ima za cilj dobijanje velike odštete u ime desetina hiljada umetnika.

Portparol "Gugla" Gabrijel Striker je, medjutim, istakao da su u toj kompaniji ubedjeni da njihova "onlajn" knjižara "Gugl buks", u kojoj se nalaze digitalizovane knjige i časopisi zajedno sa ilustracijama, funkcioniše u skladu sa medjunarodnim zakonodavstvom vezanim za autorska prava.

Izvor: Tanjug

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.