FiiO X3

Izvor: Hi-Files.com, 27.Dec.2014, 12:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FiiO X3

U vremenima kada se pomalo zaboravilo na prenosne plejere, kineski FiiO prikazuje nove mogućnosti ovih praktičnih uređaja. Na testu nam je pristupačni model X-3.

Nedavno smo testirali najjači model X-5, koji je gotovo dva puta skuplji od uređaja koji je sada na testu. Ipak, pogled na uporedne karakteristike ova dva prenosna plejera ne pokazuje da ima previše razlika među njima. Zbog toga smo se odlučili da dodatnu pažnju posvetimo upravo modelu X-3, koji je cenovno dostupan širokom >> Pročitaj celu vest na sajtu Hi-Files.com << krugu korisnika. FiiO X-3 je visokorezolutivni prenosni plejer, koji reprodukuje DSD, APE, FLAC, ALAC, WMA i WAV fajlove do rezolucije od 192 kiloherca i 24 bita. Ono po čemu je veoma zanimljiv audiofilima jeste mogućnost rada ovog plejera kao asinhronog USB D/A konvertera. Ali, krenimo prvo sa otpakivanjem…

Pakovanje i funkcije

FiiO dolazi u lepo dizajniranom kartonskom pakovanju u celofanu. Unutar pakovanja je čvrsta kutija sa duplim dnom, u kojem se nalaze USB kabl, adapter sa mini-džeka (3,5 mm) na ženski činč (RCA), kao i kratko uputstvo. Priložene su još dve dodatne folije kojima se ekran štiti od grebanja. Svidela nam se promotivna kampanja sajta HDtracks.com, koji nudi 15 % popusta svima koji unesu promotivni kod. Sam plejer X-3 smešten je u silikonsku futrolu i preko ekrana mu se nalazi treći primerak zaštitne folije. X-3 ima kućište od brušenog aluminijuma, čija lepota dolazi do punog izražaja na zadnjem panelu plejera. Prednji panel je rezervisan za TFT ekran dijagonale oko 60 milimetara i rezolucije od samo 240×320 piksela. Tu se već jasno vidi prednost modela X-5, koji ima IPS ekran iste dijagonale, ali rezolucije 400×360 piksela. Prisutno je šest tastera za kontrolu, koji su neobično grupisani. Donji, desni taster služi za uključivanje i potvrđivanje komandi u menijima, dok se gornji, levi, koristi za izlazak iz menija. Ostali tasteri se koriste za kontrolu glasnoće i premotavanje numera.

Za novac koji se traži za ovaj plejer, po nama, ovo je apsolutni best-buy.

Na gornjem delu uređaja su izlaz za slušalice i koaksijalni, digitalni izlaz, dok je između njih smešten taster za resetovanje uređaja. Ovaj taster je, kako smo navikli, uvučen i neophodno je upotrebiti vrh spajalice da bi se pritisnuo. Na donjem delu uređaja su linijski izlaz i mikro USB priključak za punjenje baterije. Baterija je kapaciteta 3.100 miliamper-sati, prilično mnogo za ovakav uređaj. Interna memorija uređaja je osam gigabajta, što se može proširiti dodavanjem mikro SD kartice do maksimalnih 128 gigabajta. Podsetimo, jači model X-5 nema internu memoriju, ali ima čak dva slota za mikro SD kartice.

FiiO je obezbedio test muziku na internoj memoriji, što je dobra ideja. U pitanju je album „Dr. Chesky’s Sensational, Fantastic, and Simply Amazing Binaural Sound Show“ iz Chesky produkcije. Vrednost ovog albuma na HDtracks iznosi čak 25 dolara, te je u pitanju ne samo odlična ideja za razumevanje prednosti HD formata, već i zaista vredan poklon.

U radu

Započeli smo testiranje, a onda na sajtu proizvođača videli da je izašla nova verzija firmvera. Nadogradnja je veoma jednostavna, treba skinuti jedan fajl sa sajta i snimiti ga na mikro SD karticu. Nakon pritiskanja kombinacije tastera za „power“ i „menu down“ započet je proces nadogradnje koji je trajao oko jednog minuta. Grafički interfejs plejera se nakon nadogradnje potpuno promenio, te u njemu, umesto linijski ispisanih komandi, sada postoje grafičke ikone koje bolje opisuju komande i njihove funkcije. S obzirom na to da se sve prikazuje na ekranu niske rezolucije, očekivano je da je i grafički interfejs na sličnom nivou. Ekran je podeljen na šest ikona: now playing, favorites, category, browse files, play settings i system settings. U sistemskim podešavanjima ima dosta toga zanimljivog, a naš je savet da korisnici pojačaju pozadinsko osvetljenje na maksimum jer tek pri najjačem osvetljenju ekran radi onako kako nam se dopada. Moguće je podesiti vreme za automatsko gašenje uređaja (sleep), koje se podešava u koracima od deset minuta, a možete podesiti i automatsko gašenje ukoliko uređaj ne reprodukuje muziku, tj. nalazi se u stanju mirovanja. Ovo podešavanje se vrši u koracima od po 30 sekundi. Od podržanih jezika u meniju se nalazi samo osam: četiri azijska, engleski, francuski, nemački i španski. Što se tiče podešavanja reprodukcije, naš savet je da uključite “gain”, koji će pojačati signal za šest decibela. U suprotnom, muzika vam sigurno neće biti dovoljno glasna. Takođe, korisnik može aktivirati opciju za gapless playback. Postoje i neka podešavanja koja ćete retko koristiti, ali je lepo da su tu, na primer, podešavanje tonskih kontrola, zatim balansa, kao i režima puštanja pesama (repeat i slično). Ako volite da nastavite slušanje muzike tamo gde ste stali, obavezno aktivirajte i opciju u meniju pod imenom “resume mode”.

Unutra

Kada se skinu četiri mala šrafa, moguće je lako otvoriti FiiO. U njemu se nalaze štampana pločica sa konektorima i jedna poveća baterija zalepljena za zadnji panel plejera. Primetili smo procesor JZ4760B kompanije Ingenic, koji radi na 600MHz, zatim DDR2 memoriju kompanije SK Hynix, i to veličine jednog gigabajta (oznaka je H5PS1G63JFR). Najvažniji i najinteresantniji deo jeste Wolfson DAC sa oznakom WM8740. Radi se o dobro poznatom konverteru koji je ugrađivan u CD plejere poput: Arcam FMJ CD36, Cambridge Audio Azur 740C, Harman Kardon HD980 i Rega Apollo i Saturn. Podsetimo, isti DAC ima i Cambridge Audio DacMagic Plus. FiiO X-3 je moguće prebaciti u režim rada D/A konvertera pa ga povezati USB kablom na računar. Sa sajta proizvođača korisnik može preuzeti drajvere kako bi mogao reprodukovati visokorezolucijske fajlove. Ako neko nije zadovoljan Wolfson D/A konverterom, onda može ovaj plejer povezati koaksijalnim digitalnim izlazom na neki drugi, eksterni DAC. Za pojačanje je zadužen operacioni pojačivač Analog Devices AD8397. Inače, pomenuti linijski izlaz ima fiksirani nivo od maksimalnih 1,7 volti za vezu sa hi-fi pojačalom, te izlazni signal ne zavisi od trenutne glasnoće ili pretpojačanja (gain) plejera. Sve u svemu, X-3 se pokazao kao veoma fleksibilan uređaj koji može imati široku namenu.

Slušanje

X-3 smo najviše testirali na slušalicama. Njegov odziv je veoma ravan i neutralan, te kvalitet reprodukcije dosta zavisi od samih slušalica koje na njega povežete. Poslušali smo i Chesky snimke koji su bili na memoriji plejera i uživali u nekim, poput numere „Pamafunk“, koja najbolje dočarava veoma dobru dinamiku ovog plejera. Bas-bubanj je zvučao energično, dok su ostali instrumenti samo pojačavali našu “prisutnost”. Obavezno preporučujemo i treću numeru, „Phrases“, kako biste čuli poigravanje sa glasovima u prostoru. Ako do sada niste, obavezno potražite ovaj album, poslušajte ga na slušalicama i doživite pravo šišanje – prvo makazama, a onda i mašinicom u poslednje dve numere (Edgar The Barber i Dr. Chesky’s Shave). FiiO nam je i sa ovim uređajem pokazao da dobra reprodukcija ne mora puno da košta jer sve što smo čuli na X-3 dopalo nam se.

Zaključak

FiiO ima nekoliko prednosti, ali i nekoliko mana u poređenju sa pametnim telefonima. Ekran je svakako lošiji nego kod pametnih telefona, niža mu je rezolucija i, naravno, nije osetljiv na dodir. Takođe, prisustvo čak tri folije za ekran govori da ekran nije imun na ogrebotine. Inače, u paketu se dobija i silikonska folija, koja je veoma ružna, pa je sigurno nećete koristiti ili je bar nećete ponosno pokazivati prijateljima, što biste svakako uradili da imate najnoviji model pametnog telefona. Ipak, X-3 nudi koaksijalni izlaz, kao i linijski analogni izlaz, što nema nijedan telefon. Nažalost, nijedan ovakav plejer nema blutut vezu, pa smo Sennheiser MM 550-X morali povezati kablom. Tu su pametni telefoni opet u prednosti.

Našu muziku smo stavili na mikro SD karticu od 64 gigabajta, što je OK, ali, navodno, FiiO podržava i 128 gigabajta u ovom trenutku. Šta nam je zasmetalo u radu? Na primer, kontrola glasnoće – nivo zvuka možete podešavati po podeocima od 0 do 120, ali zvuk na nivou 60 je toliko tih da skala zapravo nije toliko “fina” koliko se čini. Mi smo muziku uglavnom slušali na nivoima od 100 do maksimalnog, 120 podeoka. Drugo, kada prelazite na narednu numeru, plejeru treba i do pet sekundi da ispiše ime te naredne pesme, čija je reprodukcija već krenula. Ovo su sitnice, ali smo sigurni da ako proizvođač obrati pažnju, može ih popraviti u narednom firmveru. Za novac koji se traži za ovaj plejer, po nama, ovo je apsolutni best-buy.

PLUS

Kvalitetna izrada.

Neutralna reprodukcija.

Dobar izbor komponenti.

MINUS

Ekran je nižeg ranga.

Nastavak na Hi-Files.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Hi-Files.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Hi-Files.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.