Izvor: B92, 15.Nov.2015, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Fallout 4 podelio kritiku i fanove - najgori nastavak do sada?
Izgleda da franšiza "Fallout" polagano nadrasta gejmerske okvire i postaje deo mejnstrima. Ako nastavi ovim putem, uskoro bi mogla da se pridruži blokbasterskim serijalima kao što su "Call of Duty", "Grand Theft Auto" ili čak "Football Manager" - naslovima koji su poznati i onima koji za video igre najčešće nemaju volje ni vremena.
Agresivna marketinška kampanja
Zahvaljujući prilično agresivnoj marketinškoj kampanji u SAD-u, franšiza je podignuta na >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << viši nivo, a "Fallout" iz nastavka u nastavak postaje sve prepoznatljiviji brend.
I dok su prva dva dela iz '97. i '98. kultni klasici koji se i dan danas nalaze na brojnim listama najboljih RPG-ova svih vremena, tek s dolaskom četvorke "Fallout" postaje brend koji ćete u Americi viđati ne samo na TV-u, već i na džambo plakatima, u novinama i reklamama u metrou.
Samo dva dana nakon izlaska u stranim medijima je već moguće pročitatu recenzije ljudi koji ne samo da nisu fanovi serijala već nisu ni gejmeri. Da li se radi o plaćenoj reklami ili činjenici da je "Fallout" postao fenomen koji je sve teže prevideti?
Prešišao i "GTA V"
U svakom slučaju, brojke dovoljno govore, pa je tako samo prvog dana prodato najmanje 1,2 miliona primeraka za PC (oko 70 miliona dolara), a tačne brojke znaće se tek za nekoliko dana nakon što Steam Spy dođe do tačnijih rezultata. Ipak, radi se o samo jednoj platformi, a ako je prodaja podjednako dobra za PS4 i XBox One, ekipa iz Bethesde imaće dobrih razloga za slavlje.
Primera radi, "GTA V", jedna od najprodavanijih igara svih vremena, za 24 sata prodata je u 11,21 miliona primeraka. Naravno, ta brojka je prilično optimistična i za ukupan odeo serijala koji je dosad u najboljem scenariju zabeležio prodaju od pet miliona primeraka (Fallout: New Vegas), ali u današnje vreme je sve moguće i pojedini predviđaju da će prodaja brzo preći prag od 10 miliona primeraka.
Ipak, "Fallout" je prešišao "GTA V" na jednom drugom polju - najveći broj igrača koji na Steamu istovremeno igraju igru (najpoznatija distribucijska platforma).
Naime, "GTA V" u istom trenutku je igralo najviše 300 hiljada igrača širom sveta, dok je broj igrača "Fallouta" u jednom trenutku dostigao 445 hiljada.
Šta kažu kritičari
Ostaje videti da li će se Bethesda na kraju uopšte pohvaliti brojkama (mnogi to izbegavaju zbog deoničara i ulagača), ali nema sumnje da će se hvaliti više nego dobrim kritikama koje "Fallout 4" svrstavaju među najbolje igre godine. Izuzetno pozitivne kritike posebno su zanimljive s obzirom na to da je igra prepuna bagova koji se, istina, već polako ispravljaju zakrpama.
Iako na prvi pogled deluje sasvim pristojno, igra je grafički daleko ispod ostalih AAA naslova koji se u ovom trenutku nalaze u ponudi, a pojedinim teksturama stvarno nije mesto u igrama iz 2015.
Ipak, kao što neki kritičari ističu, ovo je "pobeda sadržaja nad stilom", a serijal "Fallout" ionako nikada nije mogao da se pohvali preterano kvalitetnom grafikom već u prvom redu izvrsnom pričom i atmosferom koje su i ovog puta u prvom planu. Trebalo bi ipak istaći da je igri ovog puta potrebno mnogo više da vas uvuče i da deo krivice bez ikakve sumnje pada na već spomenute bagove i zaista očajan sistem automatskog snimanja koji je potpuno beskoristan.
Neke će, međutim, obradovati dodatak u vidu građenja i dizajniranja sopstvenih naselja gde možete da skladištite višak opreme/smeća (koji su i ovog puta problem) i vremenom stvorite funkcionalne gradiće. Što i nije posebno zanimljiv deo igre.
Kritičari su takođe pohvalili veliki broj modifikacija oružja i oklopa, poboljšan način kreacije likova i "unapređeni" SPECIAL sistem.
A šta kažu svi ostali
I dok jedni tvrde da je igra odlična i slažu se s kritičarima, veliki deo fanova izuzetno je razočaran viđenim, a razloga je mnogo.
Od površno napisanih dijaloga koji ne daju više opcija već niz odgovora koji su zapravo varijacija jednog te istog odgovora, preko lošeg razvijanja likova i osećaja da igrate staru igru koja ne donosi poboljšanja u odnosu na trojku ili New Vegas, ali i zamerki kritičarima koji su iz nekog razloga odlučili da zanemare gomilu nedostataka koji bi u slučaju neke manje razvikane igre znatno smanjili ocenu.
Iako ocene korisnika na Metacriticu nikada nisu najbolje mesto da dobijete konkretne i argumentovane osvrte već mnogo češće cmizdrenje razmaženih igrača koji se razbacuju lošim ocenama zbog ponekad zanemarivih primedbi, velika razlika između ocene kritičara i korisnika znak je da nešto ipak nije u redu.
Ovog puta razlika između 86 i 49 je prevelika (ovo je najgore ocenjen nastavak u serijalu) s tim da u obzir treba uzeti i neobjašnjivo veliki broj kritika korisnika (gotovo tri hiljade), što nemaju ni neki daleko poznatiji naslovi.
Sve u svemu, novi "Fallout" je tu, mišljenja su podeljena i pomalo podsećaju na ogromnu razočaranost fanova drugim nastavkom "Dragon Agea", ali prerano je donositi sud o nečemu što je u prometu tek dva dana.
Proizvođači obećavaju veliki broj DLC-ova koji će izlaziti u toku većeg dela 2016. godine, a Tod Hauard najavio je da će u obzir uzimati mišljenja fanova kako bi stvorili što bolje igračko iskustvo.







