Ekonomisti: Dobro je da Kinezi kupe bilo koju srpsku firmu

Izvor: Blic, 18.Dec.2014, 22:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ekonomisti: Dobro je da Kinezi kupe bilo koju srpsku firmu

Agenciji za privatizaciju do sada je pristiglo 18 pisama o zainteresovanosti od kineskih firmi, i to za 11 srpskih preduzeća i tri banje, saznaje Tanjug, a ekonomski analitičari ocenjuju da bi u svakom slučaju bilo dobro da se proda bilo šta od toga.

Poznavaoci tvrde da od 11 firmi za koje su Kinezi poslali pisma o zainteresovanosti, "zlatnu koku" predstavlja "Budimka" iz Požege, za koju se interesuju mnogi privrednici i iz drugih zemalja.

"Budimka" proizvodi voćne >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sokove i koncentrate, džemove, konzervisano voće i povrće, ima i zasad jabuke na 11,5 hektara i maline u plastenicima.

Međutim, problemi ove firme počeli su da se gomilaju nakon neuspešne privatizacije, kad "Budimka" gubi tržište.

Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević rekao je Tanjugu da bi bilo dobro ako bi Kinezi kupili "Budimku" i nastavili staru proizvodnju.

"Ako bi ova firma oživela, ona bi pomogla onima koji se bave poljoprivredom i voćarstvom. To bi bilo jako dobro", rekao je Kovačević.

Prema rečima tog analitičara, na spisku Agencije za privatizaciju su ostale firme koje praktično niko nije hteo da kupi, i zato je svaka vest o zainteresovanosti dobra.

"Jako je dobro ako neko kupi ta preduzeća i upotrebi ih za proizvodnju, a naročito izvoz, makar i skroman. Ovo je po ko zna koji put pokušaj da se one privatizuju i bićemo zadovoljni ako se išta korisno uradi", kaže Kovačević.

Ekonomista Ljubomir Madžar slaže se da je većina tih firmi bez ekonomske vrednosti, sa nagomilanim dugovima, te smatra da bi trebalo da prodamo Kinezima šta god možemo.

"Te firme su već obezvređene i vreme im ne ide u prilog. Već su dugo u stanju restrukturiranja, nikako da se 'udome', a što se duže čeka, to su manje šanse da se nekome prodaju. Posebno je slaba šansa da se 'istera' neka cena", rekao je Madžar, dodajući da su subvcencije koje država za njih izdvaja velike.

I Svetska banka je procenila, dodaje on, da je ukupan iznos subvencija za firme u restrukturiranju oko 700 miliona evra godišnje.

"Te firme nas koštaju a nemaju ekonomsku budućnost. Podržavam ideju da se prodaju Kinezima. S druge strane, to je i njima prilika da čvršće zagaze u našu zemlju. A oni imaju novac, investiraće. Čak su i tehnološki uznapredovali", navodi Madžar.

Kineske kompanije su do sada poslale pisma o zainteresovanosti za obe beogradske fabrike traktora IMT i IMR, za poljoprivredne firme "Bačka ad", "7. juli", "PIK Zemun", "Budimka" iz Požege i "Graničar" iz Gakova.

Pisma o zainteresovanosti su poslali i za "Industriju stakla Pančevo", Zastava kamione i Zastava specijalne automobile, te za JP za podzemnu eksploataciju uglja "Resavica".

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Ekonomisti: Ulaganje Kineza dobro za privredu

Izvor: RTS, 19.Dec.2014, 12:17

Agenciji za privatizaciju do sada je pristiglo 18 pisama o zainteresovanosti od kineskih firmi, i to za 11 srpskih preduzeća i tri banje, saznaje "Tanjug". Ekonomski analitičari ocenjuju da bi u svakom slučaju bilo dobro da se proda bilo šta od toga...Poznavaoci tvrde da od 11 firmi za koje su Kinezi...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.