DVANAESTA GODIŠNJICA RNIDS-A: Evo šta je tim povodom za SD rekla Dijana Milutinović

Izvor: SrbijaDanas.com, 01.Feb.2024, 13:54

DVANAESTA GODIŠNJICA RNIDS-A: Evo šta je tim povodom za SD rekla Dijana Milutinović

Sve ide u pozitivnom smeru.

Fondacija "Registar nacionalnog internet domena Srbije" (RNIDS) je 25. januara obeležila dvanaestu godišnjicu od početka registracije .срб domena i poklonila je peto tipografsko pismo srpske ćirilice posebno dizajnirano za ekranski prikaz – Neo Geo RNIDS. Pored novog pisma koje sadrži čak 14 fontova, ovom prilikom predstavljeni su dodatni fontovi za pisma čiju je izradu RNIDS do sada omogućio, te je na raspolaganju ukupno 64 fonta pet tipografskih >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << pisama.

Tim povodom intervju nam je dala Dijana Milutinović, samostalna saradnica za marketing i komunikacije RNIDS.

- Sa novim pismom Neo Geo RNIDS, korisnicima interneta smo poklonili ukupno pet tipografskih pisama srpske ćirilice dizajniranih prevashodno za ekranski prikaz. Uz obogaćene familije fontova koje su prethodno poklonjene, to čini ukupno 64 fonta koja se mogu preuzeti besplatno i koristiti u različite, uključujući komercijalne svrhe. To znači da dizajneri, veb-dizajneri, kreatori sadržaja, ljudi koji se bave obrazovanjem, preduzeća – svi kojima su potrebni lepi fontovi ćirilice imaju na raspolaganju bazu fontova koju je RNIDS u saradnji sa organizacijom Tipometar omogućio. Postoje besplatni ćirilički fontovi na internetu, međutim, često ne sadrže slova srpske ćirilice, naročito ispravan prikaz određenih slova kao što su g, š ili t u kurzivu. Fontovi koje smo do sada poklanjali našli su primenu u praksi, korišćeni su na sajtovima, za izradu brend identiteta preduzeća, u publikacijama, u izradi materijala za veb, čak i kreiranje pozorišnih repertoara. Što govori u prilog da nikad nije previše resursa za kreiranje sadržaja i postizanje upečatljivog izraza u komunikaciji.

- Alati i resursi koji nastaju u okviru projekta imaju širi značaj u smislu da generacije koje dolaze budu u prilici da uređajima oko sebe upravljaju koristeći srpski jezik, efikasnije rade zahvaljujući računarskoj obradi jezika. Međutim, posebno su korisni firmama, startapima, programerima koji razvijaju nova rešenja ili nastoje da u postojeće IT sisteme integrišu rešenja zasnovana na obradi i razumevanju prirodnih jezika (eng. Natural Language Processing/Understanding - NLP/NLU). Fokus ovog projekta je na tekstovima iz manje zastupljenih oblasti kakve su pravo i administracija, finansije, medicina itd. Objavljen je Githab repozitorijum sa resursima i alatima razvijenim tokom prve faze projekta za pravno-administrativni domen te su već dostupni za korišćenje.

- Hakatoni - prošlogodišnji i hakaton koji smo organizovali 2021. godine a u čijem su fokusu takođe bili internacionalizovani nazivi domena (IDN) kakav je naš .срб, su sjajna prilika da se mladi programeri upoznaju sa stranom interneta i rada onlajn servisa koji podrazumeva upotrebu drugih pisama i jezika osim engleskog. Sve su snažniji napori i glasniji zahtevi za implementacijom takozvane "Univerzalne prihvatljivosti" tehničkog zahteva kojim se osigurava da svi validni nazivi domena i imejl adrese, bez obzira na pismo, jezik i broj karaktera koji ih čine, budu jednako prihvaćeni od strane svih internetom omogućenih aplikacija, uređaja i sistema. U perspektivi, to će biti okruženje u kom će se kreirati rešenja, a ovo je odličan prvi korak u takav svet ljudima na početku karijere. Zadovoljstvo nam je što ćemo 28. marta biti domaćin globalnog događaja posvećenoj ovo temi - Universal Acceptance (UA) Day 2024, te će biti prilike da je približimo i široj i stručnim javnostima. Sama ćirilica u smislu sadržaja na internetu i na različitim servisima koje internet omogućava se češće vidi, mada je latinica dominantna. Za očuvanje jezičkog diverziteta i lokalno i globalno, upotreba određenog pisma/jezika na internetu, u ovom slučaju ćirilice, je od ključnog značaja.

- Registranti su i fizička i pravna lica. Često nazive domena .срб registruju brendovi da zaštite svoje prisustvo na internetu, registruju organizacije ili inicijative za projekte ili odredišne stranice za neke aktivnosti. Istini za volju, postoje i preduzeća kojima su veb-sajtovi sa adresom na .срб domenu primarni izbor za nastup na internetu i zapravo im izbor ćirilice i ćiriličkog domena donosi određene prednosti. Masovnost registracije je slična kao kod drugih internacionalizovanih naziva domena, pa se i .срб suočava sa izazovima kao i drugi – od upotrebe imejl adrese na internacionalizovanim nazivima domena do validacije IDN domena od strane različitih internet servisa. Ipak, registranti biraju sa kog domena žele da komuniciraju na internetu, a imali smo prilike da vidimo da gde ima

volje ima i načina.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.