DIGITALIZACIJA JE POČELA!

Izvor: NaDlanu.com, 20.Nov.2014, 14:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DIGITALIZACIJA JE POČELA!

Potpisivanjem sporazuma o radio-komunikacijama 2006. godine na konferenciji u Ženevi, republika Srbija je u obavezi da pređe sa analognog na digitalno emitovanje TV signala. Ovo podrazumeva gašenje analognog signala najkasnije do 1. maja 2015. godine. Gašenje analognog signala kreće već u februaru 2015.

Od septembra 2014. digitalni signal pokriva više od 90% stanovništva Srbije i možete pratiti 10-15 programa u zavisnosti od područja. Trenutno se uporedo emituju i analogni >> Pročitaj celu vest na sajtu NaDlanu.com << i digitalni signal. O čemu se zapravo radi i kako se pripremiti za digitalizaciju pokušaćemo da objasnimo u nastavku teksta.

    

Digitalizacija predstavlja proces "prevođenja" nekog vida medija u digitalni format. U konkretnom slučaju, kod digitalne televizije ovaj proces prevodi TV program (video snimak sa zvukom) iz TV stanice, i zatim šalje isti u digitalnom obliku ka kućnim TV prijemnicima gde se snimak prikazuje na TV uređaju nakon dekodiranja digitalnog signala kroz DVB-T2 tjuner (integrisan u samom TV uređaju ili eksterni DVB-T2 set-top box risiver).

    

Za prijem digitalnog signala koristi se ista antena kao i kod analognog signala, međutim, za prikaz slike kod televizora koji nemaju ugrađen DVB-T2 tjuner neophodan je i eksterni DVB-T2 set-top box (STB) risiver. Cena ovakvih risivera varira u zavisnosti od mogućnosti koje određeni model nudi, a mi toplo preporučujemo Falcom T2400 risiver koji spada u jeftinije STB uređaje a trenutno nudi najbolje za uloženi novac. Ovaj risiver poseduje odličan tjuner uz skromne dodatne multimedijalne mogućnosti pa će bez problema zadovoljiti sve korisnike kojima je potreban kvalitetan DVB-T2 prijemnik. Ukoliko pak razmišljate o naprednijim modelima, pogledajte vodič za izbor DVB-T2 prijemnika.

Zbog čega prelazak na digitalni signal?

Digitalni signal ima niz prednosti u odnosu na analogni signal koji je do sada korišćen, pre svega digitalni signal je zbog svoje prirode otporan na različite vrste smetnji kojima je signal izložen prilikom emitovanja kroz mrežu repetitora od TV stanice pa sve do krajnjih korisnika. Dobar TV prijemnik takođe može da rekonstruiše i obradi čak i veoma oštećen (degradiran) digitalni signal za razliku od analognog signala.

    

Kod digitalnog signala korišćenjem kvalitetnog prijemnika takođe se dobija i niz naprednih mogućnosti kao na primer znatno veći broj TV programa u SD i HD rezolucijama, kvalitetniji zvuk što će posebno obradovati ljubitelje muzičkih TV kanala, izbor prevoda i titlova, pauziranje TV programa (Time Shift), snimanje TV programa na USB memoriju, uvid u program svih TV stanica (EPG) koji predstavlja moderniju i daleko bržu zamenu za teletekst, i mnoge druge.

Nastavak na NaDlanu.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NaDlanu.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NaDlanu.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.