Beč povećava pritisak na Američku obaveštajnu službu

Izvor: Blic, 30.Sep.2014, 14:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beč povećava pritisak na Američku obaveštajnu službu

Austrija namerava da poveća pritisak na SAD u vezi afere oko prisluškivanja u Evropi, te će u Beču u aprilu biti održan evropski skup na kojem će biti razmatrane moguće protivmere.

Kako najavljuje bečki dnevnik "Kurir", skup će biti održan u parlamentu, a na dnevnom redu biće praksa američkih obaveštajnih službi.

Još pre toga, prema rečima poslanika stranke Zelenih Petera Pilca, biće razmotrene druge mere kako da se Amerikancima jasno stave do znanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << političke pozicije Beča, jer, kako je dodao, ovako više ne može da se nastavi.

On je istakao da mora biti razjašnjeno šta američka obaveštajna služba NSA čini na mestima, kao što je preko puta bečkog sedišta UN.

Naime, nedavno je otkrivena serija fotografija na kojiam se, na jednom neboderu, preko puta sedišta UN u Beču, vidi jedna kućica, za koju se tvrdi da je prislušna stanica NSA.

- Ako pravosudje ne pokreće istragu onda će morati to da se učini preko parlamentarnih istraga, na primer što bi početkom iduće godine mogao biti uspostavljen NSA-istražni odbor - kazao je Pilc.

Druga opcija za povećanje pritiska na SAD, je, kako je ukazao, saradnja sa uzbunjivačima.

- Postoje i u evropskim državama članice NATO poznati proponenti, koji bi rado kod sebe imali Edvarda Snoudena - objasnio je on dodajući da debata o tome da li će u Beču ili EU dobiti azil još nije završena.

Pilc je time reagovao na nedavnu posetu američkom kongresu gde su austrijski poslanici, zajedno sa parlamentarcima iz Nemačke, Danske I Italije, svojim američkim kolegama postavili pitanje zašto SAD i s kojim pravom špijuniraju Evropljane.

Odgovor, kako je preneo, bio je uvek isti: "zato što vas štitimo".

- Gradjani, koji se nisu ogrešili o zakon ne smeju biti izloženi nekontrolisanom prisluškivanju obaveštajnih službi - poručuju i šefovi poslaničkih klubova Socijaldemokratske partije Austrije (SPO) i Narodne stranke (OVP), Andreas Ssider i Rajnhold Lopatka.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.