BOLJKA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA Ne ometaj, spavam na poslu

Izvor: Blic, 14.Dec.2014, 22:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BOLJKA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA Ne ometaj, spavam na poslu

Državni službenik i dalje je jedno od najpopularnijih zanimanja. Efektivno rade tri sata i 45 minuta, društvene mreže im nisu zabranjene, a pored svega stižu i da - odspavaju.

Dremka na poslu česta je boljka državnog radnika. Doduše, tu privilegiju uglavnom mogu da priušte oni koji imaju sopstvenu kancelariju i koji su stekli dovoljno staža da mladog pripravnika mogu da „pošalju po burek“ dok oni odremaju koju partiju.

Istraživanja pokazuju da je produktivnost >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << na državnom poslu 45 odsto. U privatnom sektoru je duplo veća. Radnici zaposleni kod privatnika koriste samo zakonsku pauzu i skoro ništa više, jer se ostalo vreme radi punom parom.

Serijal „Državni posao“

- Problem u državnoj upravi je što po pravilu imate 10, 12 ljudi koji vuku posao za 50. A onda tih 50 otaljava, nema inicijativu, usporava, pa eto, čak i drema na poslu. Svi se isto nagrađuju, bez obzira na rezultate. Zato spavači nemaju motivaciju da ustanu iz fotelje i bace se na posao - priča Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.

Ne samo da za spavanje u državnoj službi nema kazne, već dremarošima jednako sleduju dnevnice za praznike i prekovremeni rad (kad ih zadesi).

- Radili, ne radili, isto im se hvata. Imaju platu u dan, vikend, dnevnice, odmore... Sve je to normalno, ali razlika između onoga ko pošteno radi i onoga ko drema mora da se napravi - ističe Savićeva.

Umesto toga, državni službenici zakonom su zaštićeni kao beli medvedi i otkaz im se može dati samo u slučaju teške povrede radne obaveze. U šta spavanje ne spada. S druge strane, teško onom u privatnom sektoru koga šef uhvati da drema nad tastaturom. A kod privatnika se uglavnom toliko radi da bi zaposleni često najradije zaspali i nad stolom.

- Da bi umor trajno nestao, mora se otkloniti tačno ono što ga uzrokuje. Tri su glavna razloga zašto se nekome često spava na poslu. Najčešće je u pitanju hronična prezasićenost poslom i dinamičan tempo rada koji zaposleni više ne može da izdrži - objašnjava psiholog Ljiljana Filipović.

Drugi i takođe čest razlog su problemi koje radnik nosi od kuće. Tako se neretko dešava da se zaposleni oslobodi viška obaveza, a opet se na poslu stalno oseća umrtvljeno.

- Odakle god da potiče, stres iscrpljuje. Zato je vrlo važno kako zaposleni provodi vreme van posla, da li ima okruženje koje ga relaksira, da li se samo baci pred TV i u krevet kad god dođe s posla ili ima neki hobi - priča Filipovićeva.

Poslednji i, srećom, trenutni razlog stalne pospanosti je zimska depresija. Utvrđeno je da kraći dan čoveka čini usporenim, melanholičnim, bez mnogo volje za radom.

- Razloga pospanosti je više, a lečenje bi se moglo svesti na jedan recept. Svaki radnik prvo mora da uskladi spavanje sa radnim vremenom i da ne odstupa od tog ritma. Na primer, ako radi od osam ujutru, bilo bi poželjno da na spavanje ode oko deset uveče. Na poslu bi trebalo da napravi plan obaveza. Često šefovi nemaju razumevanja za one koji se žale da su preopterećeni. Dobra organizacija rešiće pola problema - savetuje naša sagovornica.

I vratimo se još jednom državnom poslu. Pravi hit na društvenim mrežama bio je snimak Mileta Andrića, kontrolora finansija Hipodroma Beograd, kako spava na radnom mestu. Mile je lakonski odgovorio: „Da li se i vama ikada desilo da se naslonite na sto i malo se zamislite...“

Priča jednog naučnika: Na poslu uvek odremam pola sata

Za sredovečnog muškarca iz jednog naučnog instituta u Beogradu spavanje na poslu deo je svakodnevnih rituala.

- U Institutu sam oko pola osam ujutru. Doručkujem uvek kod kuće, a na poslu popijem kafu ili čaj. Obično nisam u žurbi i imam ritam rada koji je identičan skoro svakog dana. Kad počnem da radim, onda stvarno radim. Izučavam literaturu i istraživanja iz svoje oblasti, pišem radove. Efektivno, bez pauze, radim dva do tri sata. Onda se zavalim u fotelju, nekad protegnem noge na sto, i odremam pola sata do sat vremena - priča ovaj beogradski naučnik.

Kratki san na poslu, kaže, ne ometa ga u radu. Naprotiv.

- Ima ljudi koji se osećaju ošamućeno kad odspavaju pola sata usred dana. Kod mene je baš suprotno. Mislim da bez takvog „punjenja baterija” ne bih isto funkcionisao. Ali, nije to čvrst san kao noćni. Više je posredi dremkanje koje pomaže da se opustim i da nastavim sa radom - dodaje on.

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Državni službenici spavaju na poslu

Izvor: Radio 021, 15.Dec.2014, 00:00

Državni službenik i dalje je jedno od najpopularnijih zanimanja, efektivno rade tri sata i 45 minuta, društvene mreže im nisu zabranjene, a pored svega stižu i da odspavaju...Istraživanja pokazuju da je produktivnost na državnom poslu 45 odsto, dok je u privatnom sektoru duplo veća. Radnici zaposleni...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.