Vučić: Razgovarao sam sa Tačijem, teško do preokreta

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Avg.2018, 09:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Razgovarao sam sa Tačijem, teško do preokreta

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je danas da je u petak održan sastanak u Beču, sa Tačijem, a pod posredovanjem kancelara Sebastijana Kurca i komesara Johanesa Hana.

"Nadam se da ćemo biti u mogućnosti da nastavimo s tim razgovorima. Ne mogu iznositi detalje, jer ništa nije dogovoreno, dok sve ne bude dogovoreno, kako je moto visoke predstavnice Federike Mogerini", objasnio je on na pres konferenciji u Alpbahu, na kojoj su govorili predsednik Austrije, Slovenije, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Aleksander van der Belen, Borut Pahor, predsednik privremenih institucija u Prištini Hašim Tači i evropski komesar za proširenje Johanes Han.

Briselski dijalog inače biće nastavljen 7. septembra.

Vučić je kazao je da je uvek pesimista, jer dve strane imaju različite stavove, ali postoji želja da se nađe put do rešenja, jer se radi o našim građanima i njihovoj budućnosti.

"Mir između Srba i Albanaca to je nešto na čemu radimo. Imali smo strašan broj sukoba. Nadam se i kažem da je to želja srpskog naroda da dođemo do održivog mira", kazao je on.

Vučić je istakao da oni koji kažu da ne treba ništa da radimo poručuje da nama ne trebaju drugi problemi, i da je bitno da rešimo naša pitanja kako ne bi bili teret drugima.

Podvukao je ulogu Austrije, kao predsedavajuće EU do kraja godine, od koje očekuje podršku i u dijalogu Beograda i Prištine.

On je istakao da bi dogovor Albanca i Srba bio ogromno dostignuće za ceo region, te da bi posle njega mogli da kažemo da imamo miran i stabilan region, koji je najbolje mesto za ulaganje.

Razlike između Beograda i Prištine i dalje velike

Vučić je rekao da su razlike između Beograda i Prištine velike i da nije uveren da je moguć neki preokret.

Na pitanje novinara da li bi predstojeći susret sa Tačijem mogao da donese neki preokret, on je odgovorio:

"Neće to ići lako, niti je jednostavno. Obojica znamo koliko su velike razlike između nas", rekao je Vučić dodavši da se Hašim Tači danas ponovo žalio na njega.

"Ja se nisam žalio na njega, niti na bilo koga drugog, ali znam kolike su razlike i koliko će ići teško postizanje bilo kakvog kompromisa", dodao je on.

Kako kaže, njegov pesimizam nije zasnovan an njegovoj želji da dođemo do rezultata boljeg nego što smo očekivali, već na realnom stanju.

"Da li je moguće - moguće je, ali, da li je realno, to ne mogu da kažem", rekao je Vučić.

Vučić je rekao da Srbija zna da pred sobom ima puno stvari koje mora da učini i poboljša da bi postala članica EU.

"Zajedno sa Crnom Gorom smo lider u tom procesu u regionu, ali imamo još mnogo da učinimo. Najpre moramo sprovesti pravne reforme i mnoge reforme u drugim oblastima. U ekonomiji smo puno uradili, imamo suficit u budžet već tri godine, smanjili smo javni dug, i treća smo zemlja u Evropi po ekonomskom rastu u prvoj polovini ove godine. To su sve dobre vesti i nešto čime možemo da se ponosimo, ali ne znače ništa ako ne možemo da očuvamo mir i stabilnost u regionu".

Istakao je da je malo umoran da objašnjava na svakodnevnom nivou da Srbija nikada neće ugroziti teritorijalni integritet Hrvatske, BiH, ili bilo koje druge zemlje u regionu.

"Moramo da rešimo problem sa Albancima u korist oba naroda i celog regiona. Srbi i Albanci su dva najveća naroda u regionu. Ako postignemo sporazum, iako sam i dalje pesimista, jer vidim mnogo problema sa kojima se suočavamo, a i nisam siguran da li će građani Srbije podržati dogovor, rešićemo problem koji postoji već više od dva veka", objasnio je Vučić.

On je kazao da obećava da će uložiti sve napore i vredan rad kako bi se pronašlo rešenje koje bi bilo solucija za sve sporove sa Albancima.

"To bi bio ogroman korak za ceo region, ali ne možemo to da ostvarimo bez podrške cele EU", poručio je Vučić.

Oni koji misle da je već sve rešeno on je kazao da postoje dva viđenja stanja - jedno da je Kosovo nezavisna država koju podržava pola sveta, a druga da je Kosovo deo Srbije iza kojeg stoje druga polovina, pet članice EU i brojne zemlje istoka, Azije, Afrike.

"Zato je potrebno naći rešenje koje ne bi bilo jednostrano, koje bi bilo bolno za obe strane, jer to onda znači da svi mogu biti pomalo zadovoljni i nezadovoljni. Ako ne nađemo, pitam one koji nas svakodnevno uče lekcijama, koje bi to bilo rešenje. Da Srbija prizna Kosovo, a ne dobije ništa - to se neće dogoditi ni narednih 100 godina. Ako misle da zamrznuti konflikt može trajati stalno - ne može. Jednog dana će se odmrznuti i onda imamo rat, a niko ne želi rat i zato tražimo podršku", kazao je on dodajući da su stabilnost i mir najvažnije reči.

Zahvalio se komesaru Hanu na podršci i kazao da će se videti da li će na kraju proces dijaloga biti uspešan.

Izrazio je nadu da će se za taj proces dobiti veća podrška EU u budućnosti.

Vučić Kifu: Ako je to opasno, što ste vi menjali granice 2008?

Vučić je uzvratio na izjavu britanskog ambasadora u Srbiji Denisa Kifa da je svaka promena granica rizična i opasna, pitanjem - "pa, što je menjao granice 2008?".

"Zašto je menjao granice Srbije 2008. godine? Hoće li da odgovori na to pitanje? Za Srbe je donelo ogroman rizik i cenu to što ste menjali granice 2008, što ste urušavali Srbiju 1999. godine, a za to ćete da nađete opravdanje u humanitarnoj katastrofi, i što ste menjali opet granice 1991, 1992", kazao je Vučić.

"Svakih deset godina, kada to vama odgovara, vi možete da menjate granice, a Kada neko drugi, koga se to tiče, nešto pokuša da uradi mimo vašeg znanja, onda komentarišete da će platiti cenu i da je visok rizik", istakao je Vučić.

Predsednik je, odgovarajući na pitanja novinara u Alpbahu, upitao takođe:

"A, koliki je rizik ukoliko do dogovora ne dođe?", te istakao da, suštinski, zamrznuti konflikt ne postoji, jer se, kaže, zapravo samo "čeka ko će na koga da udari".

On je istakao da ne želi da ide u ratove i sukobe i dodao da želi da veruje da je Kif imao dobru nameru.

"Ali, čekam da dobijem odgovor što ste menjali granice 2008. godine i što ste u roku od nekoliko dana priznali nezavisno Kosovo suprotno Rezoluciji 1244, suprotno međunarodnom pravu, zato što je to poseban slučaj, jer kada vi nešto odlučite imate pravo da kažete da je to poseban slučaj, a kada narodi kojih se to tiče o nečemu odlučuju, onda oni nemaju pravo na to", zaključio je predsednik.

Rešene granice...Kako? Neće biti tako…

Vučić je izjavio da je većinski stav u međunarodnoj zajednici da su granice Kosova rešene, da rešenje koje je nametnuto podrazumeva da se Srbiji otme teritorija, te da će sprečiti svaki pokušaj Srbije da nešto dobije.

"E, neće biti tako", rekao je Vučić u razgovoru sa srpskim novinarima u Alpbahu, u kojem je, kaže, takođe iza svega bila pozicija većeg dela međunarodne zajednice kako ga je opisao.

"Vi ste nam nametnuli nešto 2008, i sad smatrate da ste u pravu...A u skladu s čim ste to uradili, s kojim međunarodnim aktom?", preneo je Vučić argumentaciju Srbije.

On je rekao da se sve svodi na to da je rešenje ono koje je nametnuto, a njegova suština je da se Srbiji otme teritorija.

"Suština je: izgubili ste Kosovo u celini, ne pokušavajte da dobijete bilo šta, ako pokušavate vi ste loši momci i sprečićemo vas u tome", protumačio je predsednik i poručio da "neće biti tako".

"I šta ćete sad? Je l' ćete da čekate nekog drugog, koji će tako nešto da prihvati? To se neće desiti", rekao je i istakao da je zato naša borba za Kosovo i Metohiju važna.

"Hoćemo budućnost, ali nećemo da Srbi budu poniženi i da budu gubitnici", rekao je predsednik Vučić.

Dogovor će, naglasio je, ako ga bude, biti težak, ali sigurno ne može da bude ponižavajući za Srbe, kao što bi to neki hteli danas.

Tači: Niko ne treba da strahuje od korekcije granica

Niko ne treba da strahuje od potencijalnog "mirovnog sporazuma" sa Srbijom, čak iako to podrazumeva "korekciju" granica, rekao je Tači.

"Kosovo i Srbija neće biti ni prvi, ni poslednji koji su pravili korekciju granica kako bi rešili konflikt", ukazao je on.

Ako postignemo dogovor u dijalogu sa Beogradom, to bi bio, rekao je Tači, istorijski uspeh za naše građane, a, ako ne postignemo, ostaće otvorena mnoga pitanja, ne samo za Kosovo i Srbiju, već ceo Balkan.

Tači je, osvrnuvši se na sastanak koji je održan u Beču sa kancelarom Kurcom, rekao da bi austrijski kancelar mogao, kao predsedavajući EU, mogao da igra ključnu ulogu za stabilnost i mir na Zapadnom Balkanu.

Vreme je da napredujemo brže i na bolji način. Dijalog i pregovori o našem sporazumu su teški sa Aleksandrom Vučićem. Nije tajna da imamo velike razlike u stavovima o "mirovnom sporazumu". Ali istovremeno smo opredeljeni da nastavimo pregovore, da razmotrimo mnoge opcije koje bi donele dogovor", rekao je on.

Tači je kazao da je bolje da se sporazum postigne što pre, jer će omogućiti brži napredak ka EU.

"Rešavanje pitanja demarkacije sa Crnom Gorom trajalo je tri godine, i bilo je teško, ali smo ga rešili. Ne treba gubiti vreme, godine i decenije za postizanje sporazuma i pomirenje", poručio je on.

On je istakao da je Kosovo opredeljeno da ostvari cilj približavanja EU, dodajući da je u tome ključan težak proces dijaloga sa Beogradom.

"Ušli smo u završnu fazu dijaloga i potrebna nam je podrška EU, SAD, ali i ostatka međunarodne zajednice, kako bi postigli pravno obavezujući sporazum. Bez tog dogovora Kosovo i Srbija će blokirati jedna drugu u napredovanju ka EU, a region će nastaviti da bude izložen riziku nestabilnosti", naglasio je Tači.

Belen: Vreme curi, raditi brže

Aleksandar van der Belen istakao je danas da je evropska perspektiva Zapadnog Balkana važan prioritet spoljne politike njegove zemlje, posebno za vreme aktuelnog predsedavanja EU, te da ne očekuje da bi moglo doći do problema kada se jednom bude glasalo u austrijskom parlamentu o prijemu Srbije u Uniju.

"Jasno je, međutim, da još postoji puno posla koji naši prijatelji iz regiona moraju da obave, ali isto tako i EU ima svoj deo posla. Trenutno imamo pozitivan trenutak, posebno imajući u vidu rešenja spora oko imena sa Makedonijom. Treba da iskoristimo taj trenutak i uradimo što više pre nego što dođe do promene", ukazao je on.

Kazao je da postoji kratak vremenski period, jer predstoje izbori za Evropski parlament.

Sinoć se nešto dogodilo...

"Sinoć se nešto dogodilo. Imam utisak da sam prisustvovao istorijskom trenutku", kazao je Van der Belen, govoreći o debati u okviru Evropskog foruma u Alpbahu, u kojoj su učestvovali Vučić i Tači.

"Podržavamo aktivnosti Mogerini i njeno posredovanje, i spremni smo da ponudimo svoju pomoć kada god to obe strane ili visoka predstavnica budu želeli", rekao je on.

Han je istakao da je dobro čuti da se radi na bilateralnom rešenju, koje ne bi imalo efekta na druga pitanja u regionu, niti korišćena kao "paus papir", već specijalno rešenje koje bi pokrilo potrebe obe strane.

"Vučić je uvek pesimista, što je dobro jer onda, kada imamo pozitivan događaj, mimo očekivanja, bivamo iznenađeni", rekao je on.

Pahor je izjavio da je neophodno podržati dijalog u cilju postizanja dogovora, ali i da se poštuje postignuti dogovor, kada ga bude.

"Ako se postigne dogovor pred regionom je svetla budućnost. Znam koliko je to teško, ali vidim privrženost kod Vučića i Tačija da pronađu održivo rešenje", kazao je on.

Van der Belen je ukazao da se svi slažu da bilateralna pitanja ne treba da se unose u EU, i da sva otvorena pitanja treba da se reše bilateralno, pre članstva.

Upitan da li očekuje, kada dođe trenutak proširenja, protivljenje građana u Austriji, Van der Belen je podsetio da je u austrijskom parlamentu, kada se radilo u Hrvatskoj, jednoglasno doneta odluka o prijemu te zemlje u članstvo EU.

"Uzmite Srbiju kao primer, čak i Slobodarska partija Austrije (FPO) ima pozitivan stav prema članstvu te zemlje u EU. U Beču živi najveća srpska zajednica, tako da ne vidim što bi neko imao bilo kakve predrasude u vezi prijema Srbiji u EU. Ja sam veoma optimističan da nećemo imati problem u austrijskom parlamentu sa prihvatanjem proširenja EU", poručio je on.

Evropski komesar za proširenje Johanes Han rekao je da EU snažno podržava proces proširenja.

"EU je počela da razume da su naš posao i odgovornost da se brinemo o evropskim zemljama da ne prepuštamo trećima u svetu da rešavaju probleme na našem kontinentu. To je počelo da se isplati", konstatovao je on.

Kazao je da je od predstavljanja strategije EK za proširenje ostvaren veliki napredak u regionu, što dokazuje šta je sve moguće ako postoji jasna evropska perspektiva i ako su uslovi jasni.

I on je istakao da EU ne može da prihvata nove članice dok ne reše bilateralne konflikte, te podvukao da postignuti dogovori moraju biti poštovani.

Han je podvukao da je ceo proces evropskih integracija "regata, a ne konvoj", i da je zasnovan na pojedinačnim zaslugama, a da zemlje članice EU ne treba da u novi članicama vide teret, već dodatnu vrednost.

Vučić: Potrebna nam je podrška, i za dijalog, i za evrointegracije

Vučić je rekao, po završetku foruma u Alpbahu, da je i na tom mestu tražio podršku međunarodne zajednice za to da Srbi i Albanci sami dogovore pitanje Kosova i Metohije, kao i za evropske integracije Srbije.

Srbe bi i posle 25 godina da krive za sve

Vučić je izjavio da se i na forumu u Alpbahu pokazalo da je i 25 godina posle sukoba u bivšoj SFRJ Srbija "i glavna tema i glavna meta", te da je ponosan što je stao u odbranu srpske države i srpskog naroda.

Izgleda, kaže, da svi imaju totalnu amneziju i zaboravljaju Prvi i Drugi svetski rat , pa i sukobe u bivšoj SFRJ i ogromne srpske žrtve koje su dramatično veće nego svih drugih, te je glavna tema šta su Srbi uradili u Republici Srpskoj, kakva je to tvorevina, kao i druge neistine.

Ne spori, kaže, da Srbi nisu bili anđeli, ali je njegov posao da stane u zaštitu i Srbije i Srba, u ovom slučaju i RS, i da pokaže kako je to kada se igrate emocijama i kako je lako sa njima se igrati, kao što je to učinio na sinoćnom panelu.

Dodao je da je devetoro mladih Srba na njegove reči počelo da tapše, jer su posle decenija ponižavanja na svakom metru osetili konačno da neko sme da dođe i kaže, da brani i da štiti srpski narod i državi.

"Da neko sme da im to u lice kaže, ko ih se ne plaši uopšte. Ponosan sam na to što sam to smeo i hteo i mogao da učinim", dodao je Vučić.

Kako je rekao, na kraju, dobili smo ubedljivo najveći aplauz od svih, zato što su i ostali ljudi u sali, koji nisu sa prostora nekadašnje Jugoslavije, a bilo ih je iz stotinu zemalja, pozdravili ono o čemu je govorio, jer su videli iskrenost.

Izrazivši zadovoljstvo radom foruma u Alpbahu, Vučić je rekao da je sinoćna rasprava ostavila veliki utisak na sve učesnike.

"Mislim da su ljudi konačno razumeli da mi sami moramo da kreiramo svoju budućnost, uz podršku drugih, a ne da svi misle da oni treba da nam je kreiraju", rekao je Vučić i dodao:

"Druga stvar, tražili smo podršku EU ne samo za taj proces, nego i za podršku proširenja EU, da to bude zasnovano na zaslugama, ali da pokušaju i  da razumeju od koliko je to značaja i za stabilnost i mir u regionu".

Predsednik je rekao da je razgovarao sa slovenačkim predsednikom Borutom Pahorom i rekao da očekuje njegovu posetu Beogradu januara naredne godine.

Očekuje, kazao je, i značajnu austrijsku podršku, ne samo na evropskom putu Srbije, nego i na podsticanju investitora da dolaze u našu zemlju.

"Oni su zadovoljni našim ekonomskim rezultatima, a ja sam rekao da možemo da budemo još bolji, jer iako smo treći u Evropi po rastu, ljudi žive još žive lože i zato su nam značajne  njihove investicije. Zato smo tražili podršku", kazao je Vučić..

Ocenio je i da je izjava Džona Boltona bila korektna, ali je dodao:

"Mi ćemo se teško dogovoriti. Naša pozicija je teška. Gledamo šta možemo da isčupamo. Gledamo da dobijemo najviše što možemo. Nama je potrebna podrška  i EU i SAD, a ako je ne bude, plašim se da je svaki razgovor nemoguć".

Vučić sa Kurcom, Hanom i Tačijem

Vučić se u Beču sastao sa Sebastijanom Kurcom, Johanesom Hanom i Hašimom Tačijem.

Domaćin sastanka, austrijski kancelar Kurc je istakao da su prioriteti Austrije, kao predsedavajuće EU, politika susedstva i proširenja, bezbednost i migracije, uz moto "Evropa koja štiti".

On je ohrabrio učesnike dijaloga da nastave razgovore i naveo da je to osnovni preduslov za pristupanje EU, naglasivši da se Austrija tokom svog predsedavanja naročito zalaže za evropsku perspektivu svih zemalja Zapadnog Balkana.

Vučić je naglasio da je za Srbiju i ceo region veoma važno da imaju podršku Austrije u naporima da se dođe do održivog rešenja i da se očuva mir.

On je, istovremeno, zamolio austrijskog kancelara da dodatno ohrabri tamošnje investitore u njihovoj nameri da ulažu u Srbiju, navodi se u saopštenju Pres službe predsednika Srbije.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Vučić sa aaustrijskim kancelarom, Hanom i Tačijem

Izvor: Nezavisne Novine, 26.Avg.2018

BEČ - Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beču, pred početak EU samita u Alpbahu, sa austrijskim kancelarom Sebastijanom Kurcom, evropskim komesarom za proširenje Johanesom Hanom i predstavnikom privremenih institucija u Prištini Hašimom Tačijem...Domaćin sastanka, austrijski kancelar...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Kurc sa Vučićem: Podržavamo EU perspektivu Zapadnog Balkana

Izvor: N1 televizija, 26.Avg.2018

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beču, pred početak EU samita u Alpbahu, sa austrijskim kancelarom Sebastijanom Kurcom, evropskim komesarom za proširenje Johanesom Hanom i predsednikom Kosova Hašimom Tačijem, saopšteno je iz Predsedništva Srbije...Kancelar Kurc je rekao da su za...

Nastavak na N1 televizija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.