Američka vojska odlazi s Kosova najranije sredinom 2013. i odnosi ceo Bondstil

Izvor: Blic, 17.Jan.2012, 22:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Američka vojska odlazi s Kosova najranije sredinom 2013. i odnosi ceo "Bondstil"

Amerikanci neće nikome prepustiti Bondstil, a sva nagađanja o tome da bi tu mogao ostati Kfor ili da bi najveću američku vojnu bazu sagrađenu posle rata u Vijetnamu, mogla preuzeti Turska samo su najobičnije dezinformacije. Ovo je juče za “Blic” potvrdila kapetan Džoj Stab, oficir za odnose sa javnošću pri Multinacionalnoj borbenoj grupi Istok u kampu Bondstil.

Kad jednog dana, i to ne pre juna 2013, SAD eventualno odluče da se potpuno povuku s Kosova, sve barake, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << vojna oprema, releji i drugi objekti biće razmontirani i odneseni, a zemljište na planinskim uzvišenjima iznad Uroševca biće vraćeno prvobitnim vlasnicima, „kao što je to urađeno i s manjim kampovima, na primer kod Vitine", rečeno je „Blicu" u komandi „Bondstila" na pitanje da li je će baza ostati i nakon povlačenja američkih vojnika.

- Američki vojnici se ne povlače s Kosova i nema plana da se u bliskoj budućnosti zatvori kamp „Bondstil". Trenutna rotacija američkih vojnika Kfor 15 ostaće na Kosovu do septembra 2012. godine i planirano je da se oni zamene novom rotacijom američkih vojnika Kfor 16, koji će biti ovde do juna 2013. - rekla je kapetan Stab i istakla da „nema planova da iko drugi, osim američkih snaga, kontroliše 'Bondstil’".

Pukovnik Džefri Lajten, komandant američkih snaga na Kosovu, rekao je nedavno za „Blic" da će američke snage otići s Kosova tek „kada bude obezbeđena sloboda kretanja za sve". Međutim, i sada je prisustvo američkih vojnika simbolično.

Od nekadašnjih 5.000 vojnika, SAD je svoje prisustvo svela na svega 750, zadržala je 11 od 50 helikoptera tipa „apač" i „blek hok". Podaci o broju tenkova i teškog naoružanja sada su tajni, a barata se podatkom da je ranije bilo 40-ak tenkova. Vojni analitičar Aleksandar Radić tvrdi za „Blic" da su Amerikanci povukli sve teško naoružanje s Kosova jer su „izgubili bezbednosne motive na Balkanu".

Kontroverze

Baza „Bondstil" izgrađena je juna 1999. godine, odmah po dolasku američkih marinaca na Kosovo. Šatore, koje je postavila prethodnica snaga SAD, u nekoliko narednih godina zamenile su montažne kućice.

- U vezi sa ovom bazom pominje se nekoliko nikada razjašnjenih kontroverza, poput izveštaja Saveta Evrope iz 2005. godine u kojem je „Bondstil" opisan kao „mali Gvantanamo", jer su se tu, navodno, odvijale prilično mutne radnje u vezi sa osobama osumnjičenim za radikalni islam.

- U maju 2001. godine, iz „Bondstila" je pobegao Fljorim Ejupi, osumnjičen da je postavio bombu koja je eksplodirala ispod autobusa „Niš ekspresa" kod Podujeva i ubila 11 a ranila 40 srpskih putnika.

- Iz „Bondstila" je u Nemačku prebačen i Ramuš Haradinaj, tajno, kada je ranjen u obračunu s rivalskim klanom Musaj, a američki policajci su tada s mesta okršaja odneli sav dokazni materijal.

- „Bondstil" je odavno izgubio na značaju. Već dve-tri godine nema teškog naoružanja, a umesto profesionalnih vojnika, sada su tu pripadnici nacionalne garde. Strateški prioritet SAD je Pacifik i na svim drugim mestima smanjuju svoje prisustvo. Sa smanjenjem vojnika u „Bondstilu" pokazuje se da su strahovi pojedinih ovdašnjih političara koji su tvrdili da će vojna baza ostati hiljadu godina bili bezrazložni - kaže Radić i ističe da je „Bondstil" bila privremena lokacija.

Po mišljenju Radića, američko prisustvo će ostati simbolično dok se ne povuku sasvim, kao u BiH, gde je bio njihov najbrojniji kontingent, a sada nema nijednog vojnika.

U bazi je sve napravljeno da traje kratko i da može lako da se odnese. Ipak, ovdašnji analitičari nisu spremni da odbace mogućnost da bazu, posle odlaska Amerikanaca, preuzme neko drugi.

Multinacionalnu borbenu grupu istok čine sada, pored Amerikanaca, vojnici iz Grčke, Nemačke, Maroka, Turske, Ukrajine, Francuske i Poljske. Radić odbija mogućnost da bi baza mogla da posluži nekoj od stranih zemalja, ali kaže „da bi multinacionalne snage mogle da ostanu u 'Bondstilu’ nakon odlaska SAD".

Milić: Dobre vesti za Srbiju

Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studije, objašnjava da se Amerikanci, uprkos nekim najavama, ne povlače s Kosova i da su njihovi planovi zacrtani u reviziji američke strategije odbrane, koja je nedavno objavljena.

- Odluka SAD da zadrže vojno prisustvo na Kosovu je dobra vest, pre svega sa stanovišta nedemokratskih poteza koje povlači Tači. Druga dobra vest je da SAD ističu u strategiji odbrane da im EU ostaje glavni strateški partner na Balkanu, a evroatlanske integracije strateški osnov bezbednosne politike.

Povezane vesti: Vojnici SAD na Kosovu "zatvorenici u zlatnom kavezu"
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Bondstil "ide" sa vojnicima

Izvor: B92, 18.Jan.2012, 02:05

Beograd -- Američka vojska sa Kosova odlazi najranije u junu 2013. i sa sobom nosi čitav Bondstil, piše "Blic"...Amerikanci neće nikome prepustiti Bondstil, a sva nagađanja o tome da bi tu mogao ostati Kfor ili da bi najveću američku vojnu bazu sagrađenu posle rata u Vijetnamu, mogla preuzeti...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.