
Izvor: DIA.rs, 07.Jun.2011, 09:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izgradnja u UNESCO-ovoj zoni
Afričko naselje Mapungubve, koje se nalazi pri severnoj granici Južnoafričke Republike - na granici sa Bocvanom i Zimbabveom, danas je potpuno zaštićeno naselje koje se nalazi na UNESCO-ovoj listi zaštićenih dobara. Ovo znači da je svaka nova izgradnja veoma retko dozvoljena, a ukoliko se sprovodi onda mora biti izuzetno dobro opravdana i kontrolisana.
Reč je o naselju koje je doživelo svoj vrhunac tokom XIII i XIV veka, kada je postalo prvo mesto na svetu >> Pročitaj celu vest na sajtu DIA.rs << na kojem se planski iskopavalo i obrađivalo zlato. Društvo je bilo na relativno visokom nivou, ali im se tokom istorije trag u potpunost zatro, sve dok grupa arheologa nije pronašla pravu lokaciju naselja i počela otkopavanja 1933. godine. Pored svoje istorije i arheoloških nalazišta, ovo područje je poznato i po drveću baobab starom 1000 godina, kao i po bogatom životinjskom svetu koji uključuje slonove, žirafe, bele nosoroge, antilope i preko 400 vrsta ptica.
Kako bi se upotpunila turistička ponuda, te kako bi se pronađeni artefakti pravilno izneli pred javnost, arhitektonski studio “Peter Rich Architects” je dobio zadatak izgradnje novog objekta. Reč je o centru za posetioce u kojem se nalaze galerijski prostori, prostorije za odmor i turističke informacije. Objekat je zapravo kompleksnog tipa, sačinjen od nekoliko celina koje su vešto sakrivene u krečnjačke formacije stena i koji koristi tehnike gradnje stare preko 500 godina.
Glavna atrakcija su svakako neobični svodovi koji su proračunati od strane stručnjaka univerziteta Harvard, koji koriste lokalnu pečenu glinu. Iako su delovi građevine bili podizani od strane stručnih radnika, kako bi se uposlila lokalna ekonomija stanovništvu je dat zadatak pečenja čak 200,000 keramičkih blokova koji zapravo sačinjavaju ove izvanredne svodove.
Ocenite članak
Ocenite članak: Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.
(C) DIA.RS
Veb sajt www.dia.rs zadržava pravo na objavljeni tekst, koji se ne sme kopirati bez saglasnosti autora. Objavljene slike pripadaju njihovim autorima ili pomenutim arhitektonskim studijima i nisu u vlasništvu sajta www.dia.rs.
www.dia.rs