Nemačka gradi farme vetroelektrana

Izvor: B92, 08.Jul.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemačka gradi farme vetroelektrana

Berlin -- Nemačka vlada želi da sagradi 30 farmi vetroelektrana na moru kako bi ostvarila ciljeve u sektoru obnovljivih izvora energije.

Prva farma vetrenjača biće izgrađena krajem godine na ostrvu Borkum u Severnom moru

Ministar saobraćaja Volfgang Tifensi kaže da će se vetroelektrane graditi na Baltičkom i Severnom moru i dodaje da bi oko dve hiljade turbina moglo proizvoditi 11 hiljada megavata >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << električne energije.

Vlada namerava da dobije 25 hiljada megavata energije iz vetroelektrana do 2030, kazao je nemački ministar i dodao da je "rast cena nafte učinio te planove još hitnijima, a interes ulagača pokazuje da su ekonomski održivi".

Francuski energetski gigant Areva objavio je ranije da će prodati vetroturbine nemačkoj kompaniji za proizvodnju obnovljive energije Prokon Nord za izgradnju vetroelekrane u blizinu ostrva Borkum.

Nemački Bundestag, donji dom parlamenta, usvojio je prošlog meseca zakon čiji je cilj da poveća količinu proizvodnje energije iz obnovljivih izvora kao što su vetar i sunčeva energija sa sadašnjih 14 na 30 posto do 2020. godine. Trenutno, energija iz vetra čini sedam odsto nacionalne potrošnje energije.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.