Izvor: B92, 24.Feb.2013, 10:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mleko potpuno bezbedno za upotrebu
Beograd -- Ministar poljoprivrede Goran Knežević izjavio je da je mleko u Srbiji potpuno ispravno za upotrebu i bezbedno za korišćenje.
On je dodao da u nastavku vanredne kontrole farmi i proizvođača stočne hrane nije bilo uzoraka koji sadrže više aflatoksina od propisanih standarda.
"Ono što je najvažnije u ovom trenutku i što je jedina činjenica jeste da je mleko ispravno i bezbedno za korišćenje", rekao je Knežević gostujući u Jutarnjem programu RTS-a. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Ministar je rekao da su odmah posle izbijanja ove "afere" preduzete sve mere da bi se sprečila eventualna mogućnost da se neka kontaminirana hrana nađe u stočnoj hrani.
"Naše vanredne kontrole obilaze velike farme i proizvođače stočne hrane i sa velikim zadovoljstvom mogu da kažem da do sada nismo naišli na uzorke koji imaju više aflatoksina od propisanih standarda", rekao je Knežević.
Knežević je takođe kazao da će Ministarstvo poljoprivrede distribuirati proizvođačima mleka fiksatore čiji je cilj da doprinesu da se iz organizma stočnih grla izbace što pre određeni toksini, ako postoje.
Ministar poljoprivrede je ponovio da se iz Holandije očekuju rezultati super analize mleka.
Prema njegovim rečima, svi su pretrpeli štetu posle objavljivanja vesti o povišenom nivou kancerogenog aflatoksina - od proizvođača mleka,preko prerađivača a najviše korisnici, odnosno obični građani koji su bili uznemireni ovim vestima.
Čelebićanin: Sistem kontrole hrane funkcioniše
Država ima sistem kontrole hrane koji funkcioniše, ali su najnovija dešavanja sa mlekom pokazala da monitoring treba pojačati, izjavila je načelnica Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede Sanja Čelebićanin.
S druge strane, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović smatra da treba hitno formirati Nacionalni savet za bezbednost hrane.
Čelebićanin je, gostujući na televiziji Prva, rekla da se kod nas od 1972. vrši uzorkovanje i provera aflatoksina u mleku i da do sada nikada nije bilo problema, tako da Srbija nije mogla bolje da se pripremi.
"Niko od nas nije mogao da ide u susret nečemu čega nije bilo", objasnila je ona.
Čelebićaninova je kazala da je država reagovala još prošle godine u septembru u vezi sa kontaminiranim kukuruzom i da su farme dobile uputstva i da je Ministarstvo obezbedilo novac za preparate.
Ona je navela da je u decembru kontrolisano 109 uzoraka mleka, a u januaru 40 i da su bili dobri.
Kada su stigle informacije o mleku Dukata sa povećanim novom aflatoksina utvrđeno je, prema njenim rečima, da takvo mleko nije ušlo u našu zemlju i da je već za dva dana bilo više od 2.000 uzoraka koji su ispitivani u Srbiji, što je uzelo dosta vremana tako da nije bilo moguće ranije objaviti rezultate, koji su morali da budu dobro provereni.
Čelebićanin je, takođe, navela da će radna grupa dati preporuku šta treba uraditi kako bi se bolje uskladili određeni propisi u toj oblasti, a ocenila je i da se nešto mora menjati u monitoringu, jer se povećavaju koncentracije toksina zbog klimatskih promena.
Čelebićanin je istakla da se kvalitet hrane stalno proverava i da se stalno izdaju zabrane i uništava hrana, kao i da se zbog aflatoksina, takođe, zatvoraju farme i gazdinstva.
Ona je kazala da je sedam odsto kontaminiranog kukuruza Robnih rezervi eleminisano i da zaraženi kukuruz ne može da se nađe u silosima ili prometu.
Čelebićanin je dodala da se u skladu sa zakonom iz 2009. u Srbiji uspostavlja postepeno evropski sistem kontrole, ali da to traži i vreme i novac.
Papović je naglasio da je kranje vreme da se otvoreno govori i da je, prema procenama instituta i laboratorija, kukuruz kontaminiran od 40 do 60 odsto, dok resorno ministarstvo kaže da je svega sedam odsto.
On je upozorio da je obaveza Srbije od novog zakona iz 2009. da formira Savet za bezbednost hrane, što još nije učinjeno.
"Predviđeno je formiranje radnih grupa za procenu rizika i monitoring", dodao je Papović.
Rezultati ankete, rađene za potrebe emisije "Stav Srbije", pokazali su da 53 odsto ispitanih građana misli da je država pokušala da sakrije istinu od potrošača.
Knežević: Mleko je bezbedno za korišćenje
Izvor: Akter, 24.Feb.2013
Ministar poljoprivrede Goran Knežević izjavio je da je mleko u Srbiji potpuno ispravno za upotrebu















