Izvor: Večernje novosti, 21.Avg.2015, 21:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Farma bez torova i kaveza
IMA jedna farma na kraju grada koja ni po čemu nije slična drugim, modernim. Farma koja po mnogo čemu liči na one koje su imali naši preci, već zaboravljene u današnje vreme, na kojima vlasnik i životinje: koze, koke, patke, uskoro i prepelice i zečevi, žive u simbiozi. Svako slobodan od svojih "okova". Vlasnik ove neobične, ili sasvim obične farme u Krčmaricama kod Banjaluke, je bivši novinar, naš dojučerašnji kolega >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << Milorad Labus (38), koji je farmu nazvao "Orvelovo", ciljajući upravo na potpunu slobodu koju imaju životinje na njegovom posedu. - Prvobitna ideja je bila farma koza. Imam osam muznih koza sa jarićima, ali nabavio sam i koke, patke, a uskoro stižu još dva jarca, tri koze, nekoliko prepelica i zečeva. Kada sam kupio deset pilića, to je bilo kao da sam uzeo deset pasa iz azila. Prethodno zatvoreni, nisu nikad videli sunce, zemlju, travu... Kad sam ih pustio na imanje stajali su 24 sata kao ukopani. Sad su se koke privikle na prirodno okruženje, narasli su im i kljunovi - priča Milorad kod koga se u "Orvelovu" sve životinje slobodno kreću na sedam dunuma zemlje, a vodu piju sa izvora koji se nalazi na imanju. Kaže da je na ideju da kupi prvu kozu došao kada je sinu njegove mlađe sestre, koji je rođen kao "sedmače", zatrebala zamena za majčino mleko, a najbliže tome je kozje mleko. - Inače, odranije sam želeo da imam koze, jer je kozje mleko zdravije od kravljeg, ima manje laktoze i masnoće, nutricionistički je zdravije, a koze ne obolevaju kao krave - priča Milorad. Osim mleka, pravi i kozju surutku, sir, kefir. Ta surutka verovatno je jedan od najzdravijih napitaka na svetu. - Kozja surutka ima 26 aminokiselina, a sve su esencijalne, odnosno svaku od njih ljudski organizam mora dobiti da bi ćelija ostala vitalna. U kozjoj surutki čovek ima sve što mu je potrebno za jedan dan. Odlična je za poremećaje jetre, metabolizma, varenja, žuči, pankreasa, topi masnoće - navodi Milorad. Koke i patke nose jaja, a Milorad svaki slobodan trenutak, između obaveza prema životinjama, koristi da "iskoristi" sve što je moguće od prirode. - Dnevno naberem pet kilograma kupina. Eto dobre dnevnice od 40 KM, ko hoće da radi i zaradi. Nažalost, kupine u okolini se suše, nema ko da ih bere. Nedavno sam na jednom napuštenom imanju pobrao jabuke "divljake", napravio 30 litara jabukovog sirćeta. Koristim sve iz prirode, pravim vino od maslačka, koji je lek za dijabetičare, vino od jagorčevine, tinkture sremuša, koprive, sve vrste čajeva - priča Labus koji većinu proizvoda koristi za sebe, suprugu Anu i sina Luku, a sve što mu "pretekne" podeli rodbini i prijateljima. Težak novinarski hleb koji je zarađivao u "Novostima", zamenio je seljačkim životom, jer je, kaže, shvatio da čovek ne zna šta propušta, ako nije u prirodi. VOLE ZDRAVLjE - IZDALEKA VELIKODUŠNO je Labus svim prijateljima ponudio 50 metara kvadratnih zemlje na svom imanju, ko god želi da nešto posadi, da ima svoju baštu. - Imam oko 700 prijatelja na "Fejsbuku" i niko se nije javio, iako im nudim da dođu na uzoranu i pođubrenu zemlju i da samo zasade seme, zalivaju svoju baštu i uživaju u domaćim plodovima. To sve pokazuje koliko smo spremni da na društvenim mrežama sve kritikujemo, govorimo kako smo gladni i kako nam je za sve neko drugi kriv, a niko neće da se uhvati posla.
Nastavak na Večernje novosti...









