Zašto Pentagon želi da bude kao Ledi Gaga

Izvor: Politika, 14.Jul.2014, 16:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto Pentagon želi da bude kao Ledi Gaga

Američka vojska je uložila nekoliko miliona dolara da bi pronikla u tajne uspešnih tviteraša i korisnika „Fejsbuka

Posle psovanja Viktorije Nuland na „Jutjubu”, više nema sumnje da je internet novo diplomatsko i bojno polje gde države počinju da raspoređuju sve veći broj „vojnika”. Da je tako potvrđuje i vest da najjača armija sveta ozbiljno istražuje sve čari „meke sile”, to jest da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Pentagon upravo završio analizu mogućnosti propagande na „Fejsbuku”, „Tviteru” i ostalim društvenim mrežama.

Istraživanje je, kako piše „Gardijan”, slično analizi koju je nedavno uradila kompanija Marka Zakerberga, manipulišući informacijama koje su korisnici „Fejsbuka” primali od svojih prijatelja na mreži. Time što je jednoj grupi prosleđivao samo vedre, a drugoj grupi tužne vesti iz života poznanika i drugara, „Fejsbuk” je dokazao da se emocije prenose sa jednih na druge ljude, pa i u virtuelnom svetu.

Najpopularnija društvena platforma zaradila je pregršt kritika zbog ovog opita jer je eksperimentisala na živim ljudima, i to bez njihovog znanja ili odobrenja.

Sa druge strane, američka vojska je češljala ne samo ovu mrežu već i „Tviter”, „Pinterest” i druge, sve u potrazi za odgovorom na pitanje kako da utiče na ljude i pridobije sledbenike za širenje svojih poruka. Projekat vredan nekoliko miliona dolara prostudirao je i kako je članovima pokreta „Okupiraj Volstrit” pošlo za rukom da na različitim društvenim platformama pronađu i pokrenu istomišljenike.

Želeći da i sam postane uticajni igrač na mrežama, Pentagon je analizirao kako to rade proverene zvezde i moćni tviteraši poput Ledi Gage i Džastina Bibera. Ono što je najviše zanimalo američke stručnjake jeste to kako da dođu do pojedinaca na mreži koji će dalje prenositi njihovu propagandu (retvitovanjem ili objavljivanjem na svom profilu na „Fejsbuku”).

Svako polje velikog interesovanja američke vojske privlači veliku pažnju šire javnosti jer se upravo u laboratorijama Pentagona često dolazi do otkrića koja kasnije koristi ceo svet. Preteča interneta njihov je izum. Naravno, novo istraživanje društvenih medija samo je korak napred u osvajanju tehnoloških saznanja kojima Vašington odavno pridaje veliku pažnju.

„Gardijan” je još 2011. pisao da je Pentagon pokrenuo ofanzivu na internet stvarajući lažne profile na društvenim mrežama odakle se širi američko viđenje sveta.

Uzbunjivač Edvard Snouden je u materijalima koje je dostavio „Vašington postu” pokazao da Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) ne štedi kada ulaže u društvene medije na kojima širi i dezinformacije za blaćenja neprijatelja.

Ranije ove godine AP je otkrio da je Ju-Es-Ejd, organizacija za ekonomsku, razvojnu i humanitarnu američku pomoć inostranstvu, pokrenula nešto nalik kubanskom „Tviteru”. Bio je to kanal za širenje američkih poruka i okupljanje kubanske opozicije koja bi konačno trebalo da svrgne režim u Havani. Kubanski korisnici nisu znali ko stvarno stoji iza prilično jednostavne platforme za slanje poruka mobilnim telefonima niti su bili svesni da SAD prikupljaju podatke o njima.

Ako je verovati senatoru Robertu Menendezu, Kuba je uzvratila udarac. Demokrata iz Nju Džersija, otvoreni protivnik vlade Raula Kastra, tvrdi da mu je tajna služba iz Havane namestila aferu sa maloletnim prostitutkama u Dominikanskoj Republici zbog koje se protiv njega vodi istraga u SAD.

Američki istražitelji, međutim, nisu uspeli da u ovom skandalu pronađu kubanske tragove, ali to nikako ne znači da diplomate i političari mogu da se i za trenutak zaborave i izgovore neku glupost u telefonskom razgovoru ili elektronskoj poruci.

Zimus, u jeku borbe između SAD i Rusije za uticaj u Ukrajini, na „Jutjub” je procurio telefonski razgovor Viktorije Nuland, pomoćnice državnog sekretara SAD, i američkog ambasadora u Kijevu Džefrija Pajeta u kojem Nulandova sočno psuje Evropsku uniju. Samo što su u Stejt departmentu saopštili da je ovo „nizak ruski udarac”, novi hladni rat nastavio se istim sredstvima. Na „Jutjubu” je osvanuo razgovor estonskog ministra spoljnih poslova Urmasa Paeta i šefice diplomatije EU Ketrin Ešton u kojem njih dvoje razgovaraju o tome kako je tadašnja opozicija angažovala snajperiste da pucaju po demonstrantima na Majdanu.

Zato treba očekivati dalje ulaganje u meku moć svetske mreže i mnogo lažnih profila, podmetnutih afera, dezinformacija o neprijateljima i komentara navodnih čitalaca novinskih sajtova koji su u stvari propagandna municija neke stranke, vlade ili organizacije. Vojnici sa svih strana stigli su na digitalno bojno polje i nije čudo što troše milione dolara da bi shvatili kako da osvoje novu teritoriju.

--------------------------------------------------------------------------

Štit za „Gugl” i „Jahu”

Odbor za obaveštajne podatke američkog Senata prihvatio je predlog zakona koji bi trebalo da olakša NSA pristup ličnim podacima građana. Ako većina senatora bude glasala „za”, agencija će dobiti vetar u leđa da zadržava i analizira podatke stanovnika SAD kao i da te poverljive informacije deli sa drugim službama. Kako prenose tamošnji mediji, zakon će zaštititi tehnološke kompanije poput „Gugla” i „Jahua” od tužbi korisnika čiji su podaci podeljeni sa trećom stranom, odnosno vladom SAD. IT giganti se obavezuju da neće otkrivati informacije svojih klijenata drugim firmama ili državi. Ipak, afera sa NSA pokazala je da oni ipak sarađuju sa obaveštajcima i prosleđuju im tražene materijale, kao i da službe ulaze u fajlove ovih kompanija i bez pitanja, odnosno da razbijaju šifre i sami dolaze do informacija.

Jelena Stevanović

objavljeno: 14.07.2014.
Pogledaj vesti o: Twiter

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.