Tehnološke kompanije SAD objavile nove podatke o nadzoru

Izvor: Blic, 04.Feb.2014, 11:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tehnološke kompanije SAD objavile nove podatke o nadzoru

Vodeće američke tehnološke kompanije objavile su nove podatke o tome koliko često im je bilo naređeno da predaju vladi informacije o klijentima za tajne istrage vezane za nacionalnu bezbednost, čime su pogođeni internet nalozi hiljada Amerikanaca.

Kompanije su ovo objavile pošto su oslobođene čuvanja tajne prema nedavno sklopljenom sporazumu sa advokatima vlade.

Informacije koje su objavili Gugl, Majkrosoft, Jahu, Fejsbuk, LinkedIn i Tumblr, dali su >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << više detalja i neke izražene kritike o tome kako vlada postupa s podacima klijenata sa interneta tokom istraga vezanih za kontraterorizam i druga obaveštajna pitanja.

Prema podacima za 2012. i 2013, kompanije kao što su Gugl i Majkrosoft bile su primorane da daju vladi informacije o 10.000 naloga klijenata u periodu od šest meseci. Jahu je udovoljio zahtevima vlade za informacije za preko 40.000 naloga u istom periodu.

U nastojanju da ohrabre klijente i poslovne partnere zabrinute zbog otkrića o masovnom sakupljanju podataka sa interneta i kompjutera od strane vlade, tehnološke firme su ukazale da vlasti direktno ciljaju samo mali broj njihovih klijenata. Međutim, čak i ti mali brojevi znače da su hiljade Amerikanaca pogođeni vladinim zahtevima, koje je odobrio tajni Sud za nadzor stranih obaveštajnih podataka (FISA).

U objavljenim podacima vidi se kako su tehnološke firme morale da balansiraju proteklih meseci između njihovih javnih obaveza da omoguće slobodan Internet i nametnute uloge pružaoca podataka američkim obaveštajnim agencijama.

U objavi na blogu kompanije glavni pravni savetnik Majkrosofta Bred Smit kritikovao je američku vladu i njene savezničke vlade zato što ne odustaju od navodnog masovnog presretanja internet podataka koji se prenose komunikacionim kablovima.

"Uprkos naporima predsednika za reformu i tome što nam je omogućeno da objavimo više informacija, SAD i druge vlade još nisu preuzele nikakve obaveze o odustajanju od pokušaja hakerovanja Internet kompanija", napisao je Smit u jednom blogu Majkrosofta i dodao da kompanija namerava da izvrši pritisak na vladu da više uradi po ovom pitanju.

Iako kompanije mogu da dele više informacija, i dalje su suočene s drugim problemima pokrenutim u dokumentima koje je obelodanio bivši saradnik Nacionalne agencije za bezbednost (NSA) Edvard Snouden.

Prema tim dokumentima, američka vlada navodno je našla način da upadne u linije koje prenose lične informacije između centara za prikupljanje podataka. Kompanije pokusavaju da spreče ove upade tako što kodiraju većinu, ako ne i sve, podatke koje čuvaju na svojim kompjuterima.

Najčitanije SADA:
Pogledaj vesti o: Facebook

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Tehnološke kompanije SAD objavile nove podatke o nadzoru

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Feb.2014

Vodeće američke tehnološke kompanije objavile su nove podatke o tome koliko često im je bilo naređeno da predaju vladi informacije o klijentima za tajne istrage vezane za nacionalnu bezbednost, čime su pogođeni nalozi hiljada Amerikanaca.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

SAD: Internet firme objavile podatke o zahtevima vlade

Izvor: Studio B, 04.Feb.2014

Vodeće američke tehnološke firme objavile su podatke o tome koliko često im je bilo naloženo da vladi dostave podatke o klijentima zbog tajnih istraga o nacionalnoj bezbednosti...Prema podacima iz 2012. i 2013. godine, vlada je primorala kompanije poput "Gugla" i "Majkrosofta" da dostave podatke...

Nastavak na Studio B...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.