Izvor: SEEcult.org, 12.Nov.2019, 16:16

Precarious in capitalist culture, SK

Vrsta dogadjaja:  Ostalo Datum:  Friday, November 29, 2019 - 09:00 Link:  https://www.facebook.com/akto.festival Kino Kultura, Luj Paster 3, Skopje PRECARIOUS IN CAPITALIST CULTURE - symposium (29/30.11.2019.)   29.11. 09.00-18.00 Работилници (затворени сесии)  09.00-13.00 Работилница за работничка анкета во македонскиот контекст водена од Бојана Пишкур (МСУМ, Словенија) и Ѓорѓе Балмазовиќ (група Шкарт, Србија/ Словенија)  14.00-18.00 Работилница на тема Застапување на културните работници за работнички права водена од Тјаша Пуребер (културна работничка и поранешна раководителка за застапување на Асоцијација - мрежа на независни културни работници во Словенија) 18.00 Отворање на симпозиумот Презентација на програмата, гостите, генералниот контекст и фокусот на симпозиумот од Ивана Васева (ФР~У, Северна Македонија), Крунослав Стојаковиќ и Владан Јеремиќ (РЛШ ЈИЕ)Уметничките работници помеѓу прекаријатот и отпорот: Генеалогија - предавање Корина Л. Апостол (Талин Арт Хол и ArtLeaks, Естонија/Романија)Состојбата на самостојните културни работници во Северна Македонија - презентација Ивана Васева и Виолета Качакова (Локомотива, Северна Македонија)   30.11.   10.00-11:30 Јавно презентирање на работата од работилницитеРаботничка анкета во македонскиот контекст, од Бојана Пишкур и Ѓорѓе Балмазовиќ и „Застапување на културните работници за работнички права“ од Тјаша Пуребер 11:30-12:00 пауза за кафе 12:00-14:00 Сесија I: Прекаријатното во капиталистичката културамодераторка: Биљана Тануровска-Ќулавковски (Локомотива, Северна Македонија)Future Climates Антонија Алампи (Savvy Contemporary, Германија) и Илијана Фокијанаки (State of Concept Athens, Грција)Платформа „ArtLeaks“ Корина Л. Апостол и Владан Јеремиќ (РЛШ ЈИЕ/ArtLeaks) 16:00-18:00 Сесија II: Прекаријатното во деиндустријализираните општествамодератор: Филип Јовановски (ФР~У, Северна Македонија)Доста со кратењата, Загреб Карла Црнчевиќ (драматург и филмски работник, Хрватска)Презентација на различни борби во локалниот контекст Тара Рукеци (Зрењански социјален форум Работнички видео клуб, Србија)Текстилните работници од Штип во долгиот пат кон прекаријатот Кристина Ампева (Гласен Текстилец, Северна Македонија)Девалоризација на трудот Кире Василев (активист за трудот, Северна Македонија) 18:00–18:30 пауза за кафе 18:30 Кратка филмска проекција Обрани берачиЗрењански социјален форум Работнички видео клуб, Србија 19:00 Завршна сесија   Курирано од Ивана Васева Организиран од Факултет за работи што не се учат (ФР~У) - Северна Македонија, во партнерство со Локомотива - Центар за нови иницијативи во уметноста и културата и Роза Луксембург Штифтунг Југоисточна Европа
Pogledaj vesti o: Facebook

Nastavak na SEEcult.org...


 I drugi pišu o ovome:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEcult.org. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEcult.org. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.