Nedžad je lav, pobediće bolest

Izvor: Blic, 23.Avg.2013, 01:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nedžad je lav, pobediće bolest

- Najteže mi je bilo kada sam se posle prve hemoterapije uhvatio za kosu koja mi je ostala u rukama. Nisam mogao da se pomirim sa tim da će mi cela otpasti - priča za „Blic” drhtavim glasom Nedžad Beširević (20) iz Cazina u Bosni i Hercegovini, koji je potresao ceo region objaviviši na svom fejsbuk profilu potresnu priču o tome kako se oseća „onaj dečak koji ima rak”. U Nemačkoj sam pristao na eksperimentalnu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << terapiju jer je jeftinija, ali sam posle 20 dana lečenja ostao nepokretan i dve sedmice sam bio u komi: Nedžad Beširević.

Praznike, Nove godine, rođendan i sve radosne dane koji se provode sa najbližima Nedžad je proslavljao sa medicinskim osobljem u bolnici. Seća se kako su mu medicinske sestre kupovale poklone ne bi li ga malo raspoložile.

Njegova potresna sudbina traje od sedmog razreda osnovne škole, kada je zbog bledog lica i mršavosti otišao kod lekara.

- Nisam ni sanjao da će mi doktori ustanoviti karcinom limfnih žlezda. Zahvaljujući stručnom timu u Kliničkom centru u Tuzli, lekari su mi tada doveli bolest u „stanje pre bolesti”. Uspeli su da pobede rak. Od tada sam išao na redovne kontrole na i sve je bilo u redu. Do pre tri godine. Tada su utvrdili da se bolest vratila - priča Beširević.

„Ja sam taj, ‘onaj mali‘ što ima rak, ma znaš onaj što se za njega pare skupljaju da preživi... Ja sam ta kasica za dobrovoljni prilog u vašim bankama, žiro-račun, humanitarni koncert i humanitarni broj... To je moj broj, to je moj život i moja stvarnost... Al‘ ja sam i taj što je detinjstvo proveo po bolničkim hodnicima...“ glasi početak pisma Nedžada Beširovića objavljenog na fejsbuku

Posle tri ciklusa hemoterapije, nalazi su ulivali nadu. Međutim, nakon četvrtog ciklusa pojavila se temperatura koja je uvek pokazatelj da nešto nije u redu. Tada su lekari ustanovili da terapija ne deluje i doneli konzularnu odluku da bi Nedžad trebao da se leči van granica BiH jer oni nemaju mogućnosti da ga izleče.

Tada je ovaj dečak sa porodicom odlučio da ode u Nemačku. Već 11 meseci leži u bolničkoj postelji, bled, iscrpljen, ali s nadom u bolje sutra.

- U Nemačkoj je mnogo skupo, a mi nismo imali para, pa sam morao da potpišem ugovor o eksperimentalnoj terapiji jer to košta nešto sitno. Pošto sam na svoju odgovornost potpisao da lekari ne odgovaraju za mene, jer ne znaju kako će lek delovati, posle 20 dana terapije ostao sam nepokretan. Nakon toga sam dve sedmice bio u komi - priča Beširevć.

Sledeća terapija je uspešno prošla i doktori su mislili da je mladić spreman za transplantaciju, međutim usled nedostatka novca nisu mu omogućili siguran oporavak. Mesec dana nakon dovoljnog oporavka za transplantaciju, Nedžadu se treći put bolest aktivira.

Tada se preko raznih akcija i ljudi dobre volje prikupilo 90.000 evra koliko koštaju četiri terapije, ali, kako kaže, to su pare “bačene u vodu” jer ni ta terapija nije odgovarala. Sada mu je odrađena nova biopsija i nalazi, jer ni lekari ne znaju šta dalje.

I pored nesrećne sudbine, Nedžad je pun optimizma i volje za životom pa se lavovski bori protiv zdravstvenih problema. Kako kaže, ne razmišlja o terapiji jer nije doktor i ne razume se u to što prima, a i svakako bi samo zapao u tugu ako bi se udubljivao.

Majka je sve vreme sa Nedžadom u bolnici, dok oca viđa najčešće preko skajpa. Kada može, i otac dođe u posetu, ali, kako podseća Nedžad, za jedan put treba barem 150 evra, a „svaki dinar je dragocen“.

- Imao sam dva dobra druga ovde u bolnici, ali, nažalost, oni su preminuli. Ja ću svim silama da se potrudim da se to meni ne desi. Izaći ću odavde zdrav, nadoknadiću propušteno školovanje i postaću svoj čovek - kaže mladić.

Njegova najveća podrška su roditelji. Majka je sa njim poslednjih 11 meseci u bolnici u Nemačkoj, a oca viđa svaki dan preko skajpa.

- Svi me pitaju da li često odem u Nemačku u posetu sinu. Ljudi ne razumeju da mi prikupljamo novac za njegovo lečenje i da nam je svaki dinar dragocen, a povratna karta za Nemačku košta 150 evra. I kompletno lečenje u Nemačkoj je mnogo skupo, samo jednu noć da prespava u bolnici košta 1.000 evra, pa zbog manjka novca kada se on oseća bolje puste ga u stan - priča Asim Beširevič, Nedžadov otac.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.