Fejsbuk povećava osećanje izolovanosti

Izvor: Večernje novosti, 06.Mar.2017, 18:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fejsbuk povećava osećanje izolovanosti

Istraživanja pokazuju da veća upotreba društvenih mreža oovećava osećaj odbačenosti od društva FEJSBUK je možda napravio revoluciju kada su u pitanju kontaktisa prijateljima i porodicom, ali nova studija je utvrdila da previše vremena na društvenim mrežamazapravo dovodi do povećanjaosećanjaizolovanosti. Studija objavljena u američkom časopisu za preventivnu medicinu, ispitivala je osećanja socijalne izolacije među više od 1.787 odraslih Amerikanaca >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << starosti između 19 i 32 godine.Istraživači su definisalidruštvenu izolaciju kao nedostatak osećanja pripadnosti, istinskog angažmana sa drugim ljudima, i ispunjavanja odnosa.Učesnici su dobili upitnik koji ocenjuje kako društveno izolovana osoba osećala, kao i koliko i kako često koriste Fejsbuk i ostale društvene mreže.Istraživači su otkrili da učesnici u proseku provode 61 minut dnevno na društvenim mrežama, te da oko 30 puta nedeljno posete te sajtove.Dvadeset sedam odsto učesnika prijavilo je da osećaju visok nivo socijalne izolacije, pa sunaučnici zaključili da je veće korišćenje društvenih mrežapovezano sa većim osećajemsocijalne izolacije. Na primer, onikoji koriste društvenemreže više od dva sata dnevno imajuoko dva puta veće šanse da osećajuvisok nivo socijalne izolacije, dok oni koji posećujusajtovedruštvenih mrežaviše od 58 puta nedeljno imajuoko tri puta viće šanse da osećajuvisok nivo socijalne izolacije. Istraživači smatraju da je mogući razlogza ovo to štodruštveni mediji mogu da daju ljudima utisak da drugi vode srećnije živote, jer seljudi na mrežamaponekad prikazuju nerealno.Druga teorija je da ljudi provode dosta vremena na društvenim medijima imaju manje vremena za interakcije u realnom svetu.Međutim, problem ne mora daproističe direktno iz društvenih medija. Kako prenosi Raša tudej, naučnici ističu da je moguće da oni, koji su seveć osećali socijalno izolovanim, jednostavno češće provode vreme na društvenim mrežama.- Moguće je da su mladi koji su se smatrali društveno izolovanim krenuli društvenim medijima. Ili može biti da je njihova povećana upotreba društvenih medija nekako dovela do osećaja izolovanosti od realnog sveta - navodi se u saopštenju Elizabet Miler, profesora pedijatrije na Univerzitetu u Pitsburgu, prenosi Raša tudej.
Pogledaj vesti o: Facebook

Nastavak na Večernje novosti...



Povezane vesti

Što više koristimo društvene mreže, više smo usamljeni

Izvor: Radio 021, 07.Mar.2017, 10:20

Fejsbuk je možda napravio revoluciju kada su u pitanju kontakti sa prijateljima i porodicom, ali nova studija je utvrdila da previše vremena na društvenim mrežama zapravo dovodi do povećanja osećanja izolovanosti...Studija objavljena u američkom časopisu za preventivnu medicinu, ispitivala je...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.